Amerikan Ulusal Perakendeciler Federasyonu’nun yıllık fuarı, çok sayıda katılımcı ve ziyaretçiyle geçtiğimiz hafta New York’ta yapıldı. Perakendecilerin özellikle son yıllarda tüketicinin online alışverişe yönelmesiyle ciddi kayıplar yaşadığı, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Perakendeciler de bu sorunun çözümünü, yani çareyi teknolojide arıyor.

knitting printing

New York’ta düzenlenen perakende fuarının en çok ilgi çeken öğelerinden biri, Japon firması Shima Seiki’nin ürettiği Mac 2XS adlı yazıcıydı. 3 metre genişliğinde, bir metre 37 santimetre yüksekliğindeki yazıcı, fuardaki bir gösteri sırasında bir süveter ‘bastı.’ Üretici firma Shima Seiki, yazıcının süveteri örmediğinin, bunun yerine bastığının altını çizerek söylüyor. Bunun nedeni, Mach 2XS yazıcısı sayesinde süveterin 45 dakika gibi son derece kısa bir süre içinde müşterinin istediği renkte, istediği stilde, bedenine uygun biçimde bir süvetere kavuşuyor olması.

Teknoloji ve özellikle de 3 boyutlu yazıcılar, perakendecilerin günümüzde karşı karşıya kaldıkları birçok soruna çare olacak gibi görünüyor. Yani diyebiliriz ki perakendecilerin tüketici teknolojisine yatırım yapmaları kısa, orta ve uzun vadede son derece etkili sonuçlar verebilir. Örneğin Mach 2XS yazıcısına sahip bir mağaza, müşterilerine, bir saatten kısa süre içinde istedikleri kıyafetleri hazırlayabilir. Bu da 13-21 yaş arası gençlerin yüzde 67’sinin, akıllı telefonlar ve mobil cihazlar devrinde büyümelerine rağmen hala online yerine mağaza alışverişini tercih ettiklerini gösteren kamuoyu yoklamaları sonuçlarını gören birçok perakendeciyi umutlandırıyor.

AR

Perakendecilerin son zamanlarda ilgi gösterdiği teknolojilerden biri de kısaca AR olarak bilinen augmented reality yani arttırılmış gerçeklik. Merkezi Londra’da bulunan arttırılmış gerçeklik firması Ads Reality, fuarda boy gösteren şirketlerden biriydi. Şirket, fuarda, mağazaların dev vitrinlerini ekrana çevirecek bir proje sundu. AR Window adlı proje, alışveriş merkezlerindeki mağazaların camlarında, süper kahramanların ya da popüler video oyunlarının tanınmış karakterlerinin yansımasını sunuyor. Müşteriler, dev ekrana çevrilen mağaza vitrinlerindeki bu yansımaları merakla izliyor ve ister istemez mağazalara yöneliyor.

Augmented Reality

Fuarda ayrıca müşteri hizmetleri sunan robotlar da tanıtıldı. Robotları üreten New York merkezli Autonomous şirketi, mağazalarda kişiye özel müşteri hizmeti sunabilmek için robotlardan yararlanılabileceğini söylüyor. Robotlar, müşteri kaydından, müşterinin alışveriş alışkanlıklarını, son bir yıl içinde satın aldığı ürünleri çıkarıyor ve bu kayıtlara dayanarak kişiye özel önerilerde bulunuyor. Autonomous şirketi yetkilileri, özellikle yapı malzemeleri satılan çok büyük mağazalarda müşterilerin aradıklarını bulmakta zorlandıklarını, robotların bu aşamada devreye girerek müşterilere yardımcı olacağını söylüyor.

robot

robot customer service