15-ти август 2012

Posted August 15th, 2012 at 6:57 pm (UTC+0)
Leave a comment

Syria Fighting

Воздушни напади врз градот Азаз, Сирија. (AP)

Read the rest of this entry »

13-ти август 2012

Posted August 13th, 2012 at 6:33 pm (UTC+0)
Leave a comment

Spain Forest Fire

Шумски пожари во Шпанија. (AFP)

Read the rest of this entry »

10-ти август 2012

Posted August 10th, 2012 at 7:28 pm (UTC+0)
Leave a comment

Lebanon Old Currency

Жени минуваат крај ѕид на кој е насликана старата либанска валута, на улицата каде се наоѓа Арапскиот универзитет во Бејрут. (Reuters)

ужнокорејскиот претседател Ли Мунг-бак во ненајавена посета на островот Докдо, предметот на територијалниот спор со Јапонија. Официјален Токио предупреди дека посетета ќе ги загрози добрососедските односи меѓу двете земји.  (AP)[/caption]

[caption id=

Раселени лица во Кутум, Северен Дарфур, Судан. (Reuters)

Тајландскиот премиер Јинглук Шинаватра во посета на поплавените области северно од Банкок. (Reuters)[/caption]

[caption id=

По поплавите во Веракруз, Мексико. (Reuters)

Подготовки за натпреварот во едрење во Росток, Германија. (AP)[/caption]

[caption id=

Летен фестивал на пијано во Вилнус, Литванија. (AFP)

9-ти август 2012

Posted August 9th, 2012 at 7:09 pm (UTC+0)
Leave a comment

Greece Fire

Пожари на Света Гора, Грција. (AFP)

Read the rest of this entry »

8-ми август 2012

Posted August 8th, 2012 at 7:51 pm (UTC+0)
Leave a comment

Членка на женската панк- група „Пуси риот“, Надежда Толоконикова, на судскиот распит во Москва. Членовите на групата се обвинети за хулиганизам и навреда на рускиот претседател Владимир Путин. Обвинителството бара тригодишна затворска казна.  (AFP)<wbr/><wbr></wbr><wbr></wbr>[/caption]
<p> <a href=Read the rest of this entry »

7-ми август 2012

Posted August 7th, 2012 at 7:06 pm (UTC+0)
Leave a comment

South Africa Snow

Ретка глетка во Јужна Африка – снег во Јоханесбург.  Националната метеоролошка служба најави екстремно ниски температури наредниве неколку дена.  (АП)

Read the rest of this entry »

6-ти август 2012

Posted August 6th, 2012 at 7:15 pm (UTC+0)
Leave a comment

"ЈапонијаЈапонија ja одбележа 67-та годишнина од нуклеарниот напад врз Хирошима.

Read the rest of this entry »

3-ти август 2012

Posted August 3rd, 2012 at 7:26 pm (UTC+0)
Leave a comment

Nepal Religion

Парада за „Фестивалот на кравите“ во Катманду, Непал. (Reuters)

Somalia IDPs

Внатрешно раселени лица, Могадишу, Сомалија. (Reuters)

India Television

Мрежа од сателитски антени и кабли во населба во Њу Делхи, Индија.(AFP)

Mideast Israel Palestinians

Трет петок од муслиманскот свет празник Рамазан. Витлеем, на Западниот Брег. (AP)

DRC Congo Conflict

Внатрешно раселени лица, Гома, Демократска Република Конго. (AP)

China Waves

Бранови на реката Киантанг, Кина. Тајфуните предизвикаа лизгање на земјиштето и принудија евакуација на 300.000 лица. (Reuters)

Indonesia Business

Текстилен пазар во Џакарта, Индонезија. (Reuters)

2-ри август 2012

Posted August 2nd, 2012 at 6:52 pm (UTC+0)
Leave a comment

London Olympics Artistic Gymnastics Women

Изведба на англискиот национален балет пред официјалниот натпревар во женска гимнастика на олимпијадата во Лондон. (AP)

Read the rest of this entry »

1-ви август 2012

Posted August 1st, 2012 at 6:43 pm (UTC+0)
Leave a comment

Philippines Asia Storm

Големите морски бранови изнесоа големи количини отпад на површината. Манила, Филипини. (AP)

London Olympics

Олимписки златен медал за британскиот велоипедист Бредли Вигинс. (Reuters)

Mideast Iraq Violence

Ден по експлозијата на автомобил-бомба во предградие на Багдад. (AP)

Britain aMAZEme

Лавиринт направен од 250.000 книги во Лондон. (Reuters)

South Korea China Activists

Јужнокорејски активисти во Сеул бараaт поголеми човекови права во Северна Кореја. (AP)

Germany Acrobatic Music Show

Шоу на шпанскиот акробат Давид Переира во во Берлин. (AP)

 

 

About

Categories

Calendar

April 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archives