Amerikan Apple şirketi, hisse senetlerinin New York Borsası’nda hisse başına 207 doları geçmesinin hemen ardından dünyanın 1 trilyon dolarlık ilk firması olarak tarihe geçti. iPhone üreticisi bilişim ve teknoloji şirketi Apple, borsa tarihine geçen bu başarısıyla hem kendi tahminlerinin hem de yatırımcıların beklentilerinin çok üstüne çıkmış oldu.

Borsanın son zamanlardaki iniş çıkışlarına bakarak Apple’ın bu ünvanı ne kadar süre taşıyacağını tahmin etmek zor. Ancak şu anda Apple, dünyanın ilk ve tek 1 trilyon dolarlık şirketi!

Apple’in hisse senetlerinin fiyatı Çarşamba günü yüzde 5.9 oranında değer kazandı, artış Perşembe günü de devam edince, şirket 1 trilyon rekorunu kırdı.

Borsa uzmanları, 1 trilyon dolar rekorunu önce Amazon’un kıracağını tahmin ediyordu ancak yanıldılar. Şu anda dünyanın ikinci büyük şirketi konumunda olan Amerikan Amazon firmasının market değeri, 879 milyar dolar.

Apple hakkında ne biliyoruz?

  • Amerikan Apple Inc. ya da Apple Computer, Inc., şirketinin merkezi California’nın  Cupertino kentinde.
  • Çok uluslu bir şirket olan Apple tüketici elektroniği, bilgisayar tasarımı ve satışı yapan, applikasyon geliştiren bir şirket.
  • 1 Nisan 1976 yılında kurulan şirket, 3 Ocak 1977’de Apple Computer, Inc. adıyla anonim şirket oldu.
  • Kurucuları Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak.
  • 20’den fazla ülkede 500’den fazla satış mağazası olan Apple’da yaklaşık 100 bin kişi çalışıyor.