Amerika’nın Sesi VOA Türkçe Yayın Bölümü olarak 12 Aralik 2018’de düzenlenen bir törenle Amerika Küresel Medya Ajansı USAGM’nin en büyük gazetecilik ödülü olan David Burke Gazetecilik Ödülü’nü aldık. Amerika’nın Sesi’nde tek ödül alan biz olduk. Bizimle birlikte Hür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu’ndan Kırgız gazeteci Ulanbek Egizbaev, Hür Asya Radyosu’ndan Burmalı gazeteci Kan Thar, Küba Yayın Kurumu’ndan Rudolfo Hernandez, Orta Doğu Yayın Network’ünden El Hurra muhabiri Heybar Othman bu yılki David Burke Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü. VOA Türkçe Yayın Bölümü olarak mutlu ve gururluyuz.

Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü 1942 yılından beri uzun yıllar radyo yayınlarıyla, son yıllarda da televizyon ve internet alanında, web ve sosyal medyada yayın hayatını sürdürüyor. Amacımız her zaman doğru, tarafsız ve güvenilir haber vermek. Bunun için VOA Türkçe ekibi olarak elimizden gelen herşeyi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Amerikalı ünlü gazeteci, televizyon habercisi Walter Cronkite’ın da dediği gibi, ‘Siyaseti izleyen gazeteciler olarak, birçoğumuz biliyoruz ki, haberleri verirken tarafsız olmamız gerekir. Bu, iyi gazetecilik yapmanın en temel şartlarından biridir.”

Amerikan tarihine adını yazdıran ünlü gazeteci Walter Cronkite’ın ünlü sözlerinden biri de şudur: “Biraz özgürlük diye birşey yoktur. Ya tam olarak özgürsünüzdür, ya da özgür değilsinizdir.”

Yine Walter Cronkite’ın ünlü bir sözüyle noktalıyorum: “Demokrasinin işlerliğini sağlamak için ihtiyacımız olan şey, gerçek gazeteciliktir.”

As the VOA Turkish Service Chief since 2006, the first female to hold this title since 1942, I am honored to accept the David Burke Award on behalf of my wonderful colleagues who are determined to carry VOA Turkish Service to the highest level of professionalism in our journalistic journey.

“There is no such thing as a little freedom. Either you are all free, or you are not free.”

Walter Cronkite

I am extremely proud of my hard-working and dedicated team who deserve this award for their continuous excellence in coverage. I feel honored and privileged for this amazing recognition of our work, given for journalistic courage and integrity. I thank each and every one of them.

Journalism is what we need to make democracy work.”

Walter Cronkite

 

I also am grateful to the United States Agency for Global Media and the VOA Management, including John Lansing, Amanda Bennett, Sandy Sugawara, Kelu Chao, Akbar Ayazi and Eric Phillips for this important recognition and empowering the Service with more resources and invaluable support at all times. I’d also like to thank my family for their amazing support in my quest to excel in my job, in what I love to do the most, during my extraordinary professional career path. THANK YOU ALL VERY MUCH!

“A journalist covering politics, most of us are aware of the necessity to try to be sure we’re unbiased in our reporting. That’s one of the fundamentals of good journalism.”

Walter Cronkite