Obama: ‘İstihdam Planımı Onaylayın’

Posted September 8th, 2011 at 11:19 pm (UTC-5)
Leave a comment

Başkan Barack Obama %9,1 düzeyindeki işsizlik sorununa kalıcı çözüm için yeni planını Kongre’nin ortak oturumunda sundu.

Photo: AP

Başkan konuşmasında yeni istihdam planını açıklarken, bir yandan da halkın bilincine yeniden Amerika’nın bir fırsatlar ülkesi olduğunu aşılamaya çalıştı. Obama biraz da hamasi duyguları öne çıkarmak için bir zamanlar en iyi ulaşım ağıyla zirve yapan Amerika’nın şimdi bu liderliği altyapı çalışmalarını son dönemde iyice hızlandıran Çin’e kaptırmaması gerektiğini söyledi. Daha önceki bir konuşmasında gelecek beş yılda Amerika’nın ihracatını iki kat yükseltme sözü veren Obama, Perşembe akşamki konuşmasında işi isim vermeye kadar bile götürdü: “Madem Amerikalılar Kia kullanır oldu ben de G.Kore sokaklarında Ford görmek istiyorum” diye de serzenişte bulundu. Bu arada devletin “anlam ve önemine” de dikkat çekmeyi unutmayan Obama; devlet araştırmalar için para harcamasa bugün Internet teknolojisinin nimetlerinden faydalanamazdık demeyi de ihmal etmedi.

Gelelim plana: Başkan’ın yeni istihdam planı 450 milyar Dolar’lık bir etiket taşıyor.

– İlk elde çalışanların bordro vergilerini kaldırıyor. Küçük işletmelerin bordro vergileri ile ilgili yükümlülüklerini yarı yarıya azaltıyor. Büyük şirketler bu uygulamanın dışında tutuluyor.

– Eyaletlere 35 milyar Dolarlık yardım veriliyor. Bu şekilde eyaletlerin bütçe sorunları yüzünden işten çıkarılan öğretmenler, itfaiyeciler ve diğer kamu görevlilerinin yeniden işlerine kavuşmaları öngörülüyor.

– Okulların modernizasyonu için 25 milyar Dolar ayrılıyor. Bu şekilde yaklaşık 35000 okul elden geçirilirken çok sayıda insana iş imkanı yaratılması hedefleniyor.

– Altyapı yatırımları bunlarla da bitmiyor. 50 milyar Dolar da ulaşım altyapısı için ayrılıyor.

– İşsizlere verilen yardımların da uzatılabilmesi için de 49 milyar Dolar’lık bir kalem yer alıyor.

– Altı aydan fazla işsiz kalan kişileri işe alan işletmelere vergi teşvikleri veriliyor.

– Yaklaşık 5 milyar Dolar da işsizlere ve gençlere mesleki eğitim kursları için ayrılıyor.

– Konut kredisini ödemekte zorlanan, mevcut düşük faizlere rağmen ve kredilerini bu yeni düşük oranlardan yenilemeyenlere de kolaylık getirilmesi öngörülüyor. (Evlerini yüksek fiyattan alan Amerikalıların çoğu ev fiyatları düştüğü için yeni kredi bulmakta zorlanıyor. Örneklemek gerekirse emlak piyasası çökmeden önce 300 000 Dolar’a ev alan bir kişi şimdi aynı evin fiyatı mesela diyelim 200000 Dolar’a düşmüş ise 300 000 Dolarlık kredisini 200 000’larla değiştiremiyor. Dolayısıyla konut kredileri ne kadar düşerse düşün kendini bu sıkıntıdan kurtaramıyor.)

Başkan Obama bu 450 milyar Dolar’lık yeni istihdam planının bütçe açıklarını kesinlikle artırmayacağı sözünü de veriyor. Paranın, bütçe açıklarını azaltma planı çerçevesinde kurumlar vergisindeki boşlukların doldurulmasıyla ve zenginlerin vergisiyle ödeneceği vaadinde bulunuyor. “Ama nasıl?” diye içinden soru işaretleri üretenlere ise “Bununla ilgili ayrıntıları ise gelecek hafta açıklayacağını” söylüyor.

Başkan Obama bu planıyla aslında istihdamı artırmak için bir politikacının başvurabileceği her yöntemi denemiş oluyor.

Vergi kesintisiyse istenen; hem çalışanlara he de küçük işletmelere kesinti var programda.

Kamu harcamalarıyla istihdamı artırmaksa çare; okul, yol ve diğer altyapı yatırımları da var listede.

Devlet, “baba rolü” oynasın diyenler içinse süresi uzatılan işsizlik yardımları ve konut kredi kolaylığı önerisi var.

Bunlar şu anda sadece öneri. Çünkü Obama bu öneriler paketini tek başına hazırladı. Ama planı hayata geçirebilmesi için Kongre’ye ihtiyacı var. Onun içindir ki konuşması süresince yaklaşık 10-12 kere “Pass this jobs bill – İstihdam planımı yasalaştırın” diyerek Kongre üyelerinin bilinçaltını da üstünü de işlemeye çalıştı.

Muhalefetteki parti Başkan bu tür bir konuşma yapınca hemen arkasından bir temsilcisini kameraların karşısına oturtur ve hemen kendi pozisyonunu ortaya koyar. Ancak bu kez bu geleneksel yöntem izlenmedi ve Cumhuriyetçiler adına konuşma yapan olmadı.

Anlaşılan Kongre’deki Cumhuriyetçiler resmi cevaplarını öneriler paketi önlerine yasa teklifi olarak geldiğinde oylarıyla verecek.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives