Obama’nın İstihdam Planına ‘A la Carte’ Formülü

Posted September 16th, 2011 at 9:43 pm (UTC-5)
Leave a comment

Başkan Barack Obama, geçen hafta, yeni istihdam planını açıklamıştı. Yaklaşık 450 milyar Dolar’lık paket, altyapı yatırımlarını hızlandırmayı, işsizlik maaşlarını daha uzun döneme yaymayı, bordro vergilerini azaltmayı, meslek eğitimlerini yaygınlaştırarak istihdamı yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Obama paketi, onaylanması için bu hafta Kongre’ye de gönderdi.

Ama şimdilik canlanan ekonomi değil, paketle ilgili tartışmalar.

Cumhuriyetçiler planın maksadına değil, menziline varma şekline itiraz ediyor.

2012 seçimleri yaklaşırken ve de Amerika’da her altı kişiden biri yoksulluk sınırına paraşütsüz acil iniş yapmışken hiç kimse, planın hedeflerine itiraz edecek halde değil, zaten.

Ama istihdamı artırmak için Obama’nın önerdiği gibi zenginden alıp fakire vermek de Cumhuriyetçiler’e bir dünya görüşü, bir felsefe olarak aykırı.

Ne diyor Obama?

1- Yeni istihdam paketine fon yaratmak için yılda 200.000 Dolar’dan fazla kazanan bireylerden daha fazla vergi alınabilir. Bu sayede de yılda 400 milyar Dolar gelir elde edilebilir.
2- Petrol ve doğalgaz şirketlerine verilen teşvikler kaldırılabilir.
3- Şirketlerin özel uçaklarına vergi avantajı sağlayan amortisman kuralları değiştirilerek Hazine’ye ek gelir yaratılabilir.

Obama’ya göre bu üç işlem yapılsa, elde edilen ek gelir 467 milyar Dolar’ı bulur, bu da yeni istihdam planına nereden kaynak bulacağız tartışmasına son verir.

Ancak, Obama’nın Beyaz Saray’da yaptığı bu hesap Kongre’deki Cumhuriyetçi politikacılara uymuyor.
Yine de Kongre’nin, halktan aldığı destek Obama’nın gördüğü destekten de az olduğundan Cumhuriyetçi politikacılar bu itirazını öyle çok fazla bağır-çağır da yapamıyorlar.

Sakin sakin, “Planı tüm kalbimizle destekliyoruz, ama bir süre sonra vergiler yoluyla bu işin faturasının memlekete istihdam sağlayan işverenlere (zenginlere) kesilmesinden kaygı duyuyoruz,” diyorlar.

Üstelik bu sefer pakete itiraz edenler sadece Cumhuriyetçiler değil; Demokratlardan da muhalif sesler yükselmeye başladı. Bu muhalif sesler, planı başka başka noktalardan vuruyor. Kimi “Bu istihdam planı devasa bir program, içindeki tüm önerileri kabul etmek mümkün değil,” diyor. Kimi de hem işveren hem de çalışanlardan daha az bordro vergisi alınmasına itiraz ediyor; “Bu iş daha az vergi almakla çözülmez” diyor.
Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid bile paketi, bu ay sonunda gündeme alacağını söyleyerek bu konudaki isteksizliğini ortaya koymuş oldu. Halbuki Başkan her konuşmasında Kongre’ye sabırsızlıkla “Haydi hemen geçiriverin şu paketi” diyor.

Ama hem Cumhuriyetçi hem de Demoktarlar’dan alınan sinyaller paketin mevcut şekliyle Kongre’den geçmesinin biraz zor olacağı yönünde.

Bu durumda paket Kongre’de parçalara ayrılır ve bir bütün olarak onaylanmak yerine kalem kalem oya sunulabilir.

Bu eğilimin farkına varan Obama yönetimindeki Beyaz Saray da “ne kurtarırsam kardır”, diyerek, bu à la carte metoduna sıcak bakıyor.

Bakalım önümüzdeki günlerde Kongre istihdam paketinin hangi kalemlerini “tabağına” almayı uygun görecek?

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives