Google kurucusu Sergey Brin, ünlü modacı Diane von Furstenberg'ün Google gözlüklerini ayarlamasına yardımcı oluyor

Google kurucusu Sergey Brin, ünlü modacı Diane von Furstenberg’ün Google gözlüklerini ayarlamasına yardımcı oluyor

Tüketici elektroniği sektörü için yılın en büyük olayı kuşkusuz Las Vegas’ta her yıl Ocak ayının başında düzenlenen, sektörde kısaca CES olarak bilinen Consumer Electronic Show. Fuar bu yıl 7-10 Ocak tarihlerinde yapılıyor.

Google Gözlük

Google Gözlük

Geçen yılki fuarda oyun konsolları ve tabletlerin duellosu yaşanırken bu yılın teknoloji rekabetinin farklı bir alana kaydığı gözleniyor. Bu yıl en çok ilgi gören ürünlerin başında ‘giyilebilir’ teknoloji ürünleri geliyor. Giyilebilir ya da takılabilir elektronik ürünler aslında minik birer bilgisayar işlevi görüyor. Bu aygıtlar, kullanıcının bileğine, kafasına ya da yüzüne takılıyor. Takılabilir ürünler için uygulama geliştiren programcılar, aygıtların küresel konumlandırma sistemi, pusula, WiFi bağlantısı, yön tayin etmek için gereken jiroskop ve sesli komut özelliklerini göz önünde bulundurmak durumunda.

Intel CEO'su Brian Krzanich giyilebilir teknoloji ürünlerini tanıtıyor

Intel CEO’su Brian Krzanich giyilebilir teknoloji ürünlerini tanıtıyor

Sony ve Intel gibi firmalar akıllı telefonlarla kablosuz bağlantı sayesinde etkileşim sağlayan akıllı kol saatlerini tanıttı. Samsung’un akıllı saati Galaxy Gear ise BMW’nun elektrikle işleyen i3 modeline bağlanabiliyor.

Samsung Galaxy Gear

Samsung Galaxy Gear

Tüketici elektroniği sitesi CNET’ten Bridget Carey, akıllı saatlerin çok kullanışlı olduğunu söylüyor. Akıllı kol saatleri text mesajlarınızı, cevapsız aramaları görmenizi, maç sonuçlarına anında ulaşmanızı sağlıyor. Ancak birçok gözlemci, giyilebilir teknoloji ürünlerinin geniş çapta kullanılır hale gelmesinin ve çok satmasının zaman alacağı görüşünde.

LG'den fitness band

LG’den fitness band

Spor yapanların yaktıkları kalorileri, günlük aktivite seviyelerini, beslenme alışkanlıklarını, uyku düzenlerini ve kilolarındaki değişiklikleri takip etmesini sağlayan Fitbit bileklikleri, fuarda en çok rağbet gören giyilebilir ürünlerden biri. Küresel konumlandırma sistemi cihazlarıyla bilinen Garmin de ‘fitness band’ furyasından pay almaya çalışan firmalardan. Garmin’in Vivofit adlı cihazı, düzenli egzersiz yapanların tercih edeceği markalar arasına girebilir. Sony’nin Smartband, LG’nin Life Band Touch, Razer’ın Nabu, Jaybird’ün Reign, Misfit’in Shine adlı cihazları da bu alanda rekabet edecek teknolojilerden bazıları.

Fitbit'ten fitness bandı

Fitbit’ten fitness bandı

Akıllı telefon furyasında yaya kalan ancak giyilebilir teknolojiyle arayı kapatmaya çalışan Intel’in CEO’su Brian Krzanich ise kişinin nabzını ölçebilen kulaklıkları tanıttı. Kulaklıklar, spor yapan kişinin nabzını kulağından ölçüyor ve bir yazılım sayesinde kalp atışının egzersiz sırasında artması gerektiği durumlarda otomatik olarak daha yüksek tempolu şarkılar seçerek kişinin egzersiz temposunu arttırıyor.

Garmin'den Vivofit

Garmin’den Vivofit

Brian Krzanich, anne babaların içini ferah tutmasını sağlamayı amaçlayan bir başka giyilebilir teknoloji ürününü daha tanıttı. Geofencing yani coğrafi sınırlar oluşturan teknolojiyi kullanan ve çocuklar için tasarlanan aygıt, okul-ev arasında yürüyerek gidip gelen çocuğun gecikmesi ya da rutin rotasının dışına çıkması halinde anne babalara uyarı mesajı gönderiyor. PC satışlarının düşmesi, akıllı telefon çılgınlığının yavaş yavaş durulması üzerine Intel ve diğer firmalar, hareketleri algılayan bileklikler, biyometrik yamalar gibi gelecek vaadeden ürünlere yöneliyor.

Panasonic'ten Life Screen

Panasonic’ten Life Screen

Fuarda ilgi çeken bir başka ürün kategorisiyse kıvrık ekranlı televizyonlar, hatta akıllı telefonlar. Sony, Samsung ve LG ultra yüksek çözünürlüklü, içbükey ekranlı televizyonlarını fuarda tanıtmaya devam ediyor. Bazı televizyonlar o kadar büyük ki, boyutlar 110 inçe yani 279 santimetreye kadar çıkıyor.

Samsung'dan kavisli televizyon

Samsung’dan kavisli televizyon

CES’te sürücüsüz otomobiller, dişinizi ne kadar iyi fırçaladığınızla ilgili ayrıntıları cep telefonunuza gönderen akıllı diş fırçaları, bavul, cüzdan gibi eşyaların kaybolmasını engelleyen cihazlar, kavisli OLED televizyonlar, text mesajlarıyla iletişim kurulabilen, örneğin buzdolabında kaç kutu bira kaldığını kullanıcıya bildiren beyaz eşyalar ve daha birçok ürün boy gösteriyor.

TREWGrip klavye

TREWGrip klavye

 

Moneual'dan robot elektrik süpürgesi

Moneual’dan robot elektrik süpürgesi

Yeni oyuncaklar

Yeni oyuncaklar

Toyota'dan FCV hidrojen elektrikli konsept otomobil

Toyota’dan FCV hidrojen elektrikli konsept otomobil

Text mesajlarıyla iletişim kurulan beyaz eşyalar

Text mesajlarıyla iletişim kurulan beyaz eşyalar