4-ти јуни 2012-та

Posted June 4th, 2012 at 7:49 pm (UTC+0)
Leave a comment

Hong Kong Tiananmen

Во Хонг Конг одбележана 23-та годишнина од протестите и владината реакција на плоштадот Тјенамен. На 4-ти јуни 1989-та, кинеските сили, поддржани со тенкови, навлегоа на плоштадот во центарот на Пекинг за да ги задушат студентските демонстрации. (AP)

 

Read the rest of this entry »

1-ви јуни, 2012-та

Posted June 1st, 2012 at 7:03 pm (UTC+0)
Leave a comment

Thailand Politics Protest

Судир на демонстранти со полицијата во Банкок. (AP)

Read the rest of this entry »

31-ви мај, 2012-та

Posted May 31st, 2012 at 6:47 pm (UTC+0)
Leave a comment

Russia Protest

Опозициони демонстранти во Москва бараа заштита на Одредбата 31 од рускиот устав со кој се гарантира правото на здружување. (Reuters)

Germany Baltic Sea States

Самит на „Балтичките поморски земји“ во Германија. (Reuters)

India Construction

Градежен работник во Индија. Годишната стапка на раст во периодот јануари-март во Индија е најниска во последните 8 години, и е на ниво од 5,3 проценти. (Reuters)

China Giorgio Armani

Модна ревија на Џорџо Армани во Пекинг, Кина. (AP)

Kansas Lighting

Грмотевица во близина на камбанаријата на Универзитетот на Канзас во градот Лоренс. (AP)

 

30-ти мај, 2012-та

Posted May 30th, 2012 at 7:53 pm (UTC+0)
Leave a comment

Spain Coal Miners Strike

Рудари демонстрираат против владините мерки за штедење во секторот на рударството. Овеидо, Шпанија. (Reuters)

Read the rest of this entry »

29-ти мај, 2012-та

Posted May 29th, 2012 at 7:50 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt Election Unrest

Расфрлан изборен материјал во изборниот штаб на претседателскиот кандидат Ахмед Шафик во Каиро, Египет. (AP)

 

Philippines Corona Convicted

Демонстранти во Манила ја прославуваат одлуката на филипинскиот Сенат да го разреши главниот судија на Врховниот суд на Филипините. (Reuters)

 

Qatar Fire Deaths

Погреб на загинатите во пожарот во трговскиот центар во Доха, Катар. Во пожарот загинаа 19 странци меѓу кои 13 деца. (Reuters)

 

Barcelona Airport Strike

Протест на одржувачите на хигиената на аеродромот во Барселона. (Reuters)

 

Bejing Wedding Photo

Свадбена фотографија во Шангај, Кина. (AP)

 

 

Naval Academy Graduation

Дипломци на морнаричката Академија во Анаполис, САД. (AP)

28-ми мај, 2012-та

Posted May 28th, 2012 at 6:38 pm (UTC+0)
Leave a comment

Bangladesh

Жештините и прекините на доставата на електрична енергија го отежнуваат снабдувањето со вода во Дака, Бангладеш. (Reuters)

Egypt Election Result

Поддржувачи на Ахмед Шафик ја прославуваат неговата победа во првиот круг од претседателските избори во Египет. (AFP)

Kenya Explosion

Експлозија во трговски центар во Најроби, Кенија. (Reuters)

US Memorial Day

Претседателот на САД говори на церемонијата на Денот на сеќавањето на Националните гробишта во Арлингтон, близу Вашингтон. (AP)

Yemen

Расчистување по минатогодишните нереди во јеменскиот главен град Санаа. (Reuters)

Iraq Kurdish

Погребна церемонија за над 700 курдски жртви на поранешниот режим на Садам Хусеин во Сулејманија, Северен Ирак. (Reuters)

25-ти мај, 2012

Posted May 25th, 2012 at 8:08 pm (UTC+0)
Leave a comment

Egypt

Политика: симпатизерите на различни претседателски кандидати расправаат за изборите пред џамија во Каиро.  (AFP)

Read the rest of this entry »

24-ти мај, 2012-та

Posted May 24th, 2012 at 7:16 pm (UTC+0)
Leave a comment

Israel military test

Вежба на израелската цивилна заштита со боева муниција. (Reuters)

Cyrillic alphabet

Одбележување на денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј во Москва. (AP)

Kuwait politics

Кувајтскиот парламент расправа за работата на министерот за финансии Мустафа Ал Шамали, обвинет за финансиски и административнни нерегуларности. (AFP)

Columbia drugs

Запленета марихуана во Колумбија. (Reuters)

Solar Impulse Aircraft

Прототип на авион на соларна енергија, на попатната станица - Мадрид, за време на интерконтиненталниот лет од Швајцарија до Мароко. Летот е финална проба пред летот околу светот, планиран за 2014-та. (Reuters)

Yemen funeral

Погреб на јеменски војници загинати во самоубиствен бомбашки напад во Санаа. (AP/Yemen Defense Ministry)

Mideast Egypt Election

Пребројување на гласовите на претседателските избори во Египет. (AP)

23-ти мај, 2012-та

Posted May 23rd, 2012 at 7:42 pm (UTC+0)
Leave a comment

Nepal Demonstration

Демонстранти организирани од непалските комори за трговија и индустрија во Катманду бараат мир, социјална хармонија и спроведување на уставните промени. (Reuters)

Read the rest of this entry »

22-ри мај, 2012

Posted May 22nd, 2012 at 8:25 pm (UTC+0)
Leave a comment

Private Space

Успешно лансирање на ракетата Спејс–екс, дизајнирана и произведена од компанија во приватна сопственост, на мисија да достави намирници до Меѓународната вселенска станица. (AP)

Burma Protest

Протести против прекините на електрична енергија во Бурма. (Reuters)

Pakistan

Листови од рози во Лахоре, Пакистан.  (Reuters)

Niagara Falls Rescue

Маж на 30-тина години се обиде да се самоубие скокајќи во Нијагарините водопади, но преживеа.  (AP)

Somalia Fighting

Мировници од Африканската унија во Могадишу, Сомалија. (Reuters)

France Heavy Rains

Поплави во источна Франција. (Reuters)

London Ballet

Членови на Англискиот национален балет собираат добротворни прилози пред Кенсингтонската палатаво Лондон. (Reuters)

Brazil Surfing

Јавач на бранови на плажата Копакабана во Рио де Жанеиро, Бразил. (AFP)

China Red Panda Bear

Црвена панда во зоолошката градина во Пекинг. (AFP)

UK Paralympic World Cup

Параолимписки светски куп, Манчестер, Англија. (AFP)

About

Categories

Calendar

April 2024
M T W T F S S
« Jan    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archives