March 4, 2012

Posted April 4th, 2012 at 7:17 pm (UTC+0)
Leave a comment

"South Korea Election"

Избори во Јужна Кореја. (AP)

"Texas Storms Outages"

Торнадо во Ланчестер, Тексас.(AP)

"Kenya Landslide"

Лизгање на земјиштето во Најроби, Кенија. (Reuters)

"India Society Transport"

Момчиња се враќаат дома, Утар Прадеш, Индија. (Reuters)

"Australia Cycling"

Дански велосипедисти на квалификации во Мелбурн, Австралија. (Reuters)

"India Hippopotamus"

Нилски коњи во зоолошката градина во Њу Делхи, Индија. (Reuters)

"Germany Zoo"

Пеперутка во зоолошката градина во Крефилд, Германија. (AP)

 

 

3-ти април, 2012

Posted April 3rd, 2012 at 7:13 pm (UTC+0)
Leave a comment

"India Dalai Lama"

Тибетански бегалци го „прочистуваат“ воздухот со горење кедрови листови во исчекување на Далај Лама во светилиште во Индија. (AP)

"Mongolia Desert"

Песочни наноси и снег во пустината Гоби, јужно од главниот град на Монголија, Улан Батор. (Reuters)

"Turkey Sultan Funeral"

Погреб на Неслишах Султан (91), последната од династијата која владеела со Отоманската империја. (AFP)

"Germany Weather"

Девојче си игра околу фонтани во Дуисбург, Германија (AP)

"Japan Weather"

Тајфун предизвика хаос во сообраќајот во градот Тојама, западна Јапонија. (AFP)

 

"Japan Soccer Match"

Од пријателскиот фудбалски натпревар на женските репрезентации на САД и Бразил во Токио, Јапонија. (Reuters)

2-ри април

Posted April 2nd, 2012 at 7:04 pm (UTC+0)
Leave a comment

Burma Suu Kyi

Ан Сан Су Чи, водачка на опозиционата Национална лига за демократија пристигнува во седиштето на партијата во Рангун, Бурма.  Партијата освои најголем дел од местата на делумните парламентарни избори. (Reuters)

 

Russia Unknown Soldier

Смена на стража пред Гробот на незнајниот јунак во Москва. (AFP)

 

Argentina Falklands Kirchner

Аргентинската претседателка Кристина Фернандес Кирхнер на одбележувањето на 30-та годишнина од Војната за Фолкландските Острови.(Reuters)

 

 

India Dalai Lama

Тибетански монаси во Индија во исчекување на пристигнувањето на Далај Лама. (AP)

 

 

Minsk Belarus Snow

Априлски снег во Минск, Белорусија. (Reuters)

30 Март, 2012

Posted March 30th, 2012 at 6:50 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Burma The Vote"

Поддржувачи мавтаат од автомобил за време на кампања на активист за ХИВ и кандидат на партијата Национална лига за демократија, Ан Сан Су Чи, во Рангун, Бурма. (AP)

"Afghanistan Wood"

Авганистанец носи врзоп дрва во провинцијата Кундуз. (AFP)

"Turkey Parliamnet'

Членови на владеачката партија АК и од Партијата на републикански народ во судир за време на дебата во парламентот на Анкара, Турција. (Reuters)

"Somalia Fighting"

Војници на Африканската унија со артилериски оган на фронтот за време на борби јужно од Могадишу, Сомалија. Reuters)

"Spain Holy Week"

Девојчиња во традиционална црна облека на прослава во Севилја, Шпанија.(AFP)

"US Obama"

Посетители за време на полетувањето на хеликоптерот на претседателот Барак Обама од јужниот тревник во Белата куќа, на заминување за Вермонт и Мејн, на кампањски настани. (AP)

"Israel Palestinian Conflict"

Млад Палестинец се искачува на штанд за овошје додека израелски полицаец растерува стотици палестински демонстранти во источен Ерусалим. (AFP)

"Syria Homs in Ruins"

Оштетени згради во Хомс, Сирија. (Reuters)

"Britain Sculptures"

Скулптури наречени Син човек, од Офра Зимбалиста, во јужен Лондон.(Reuters)

"Switzerland Fashion Food"

Гулаби во фустан од чоколадо, во Цирих, Швајцарија. (Reuters)

"Iraq Butterfly"

Пеперутка на цвет во градина во централен Багдад, Ирак. (AFP)

29 март, 2012

Posted March 29th, 2012 at 7:14 pm (UTC+0)
Leave a comment

"India Tulip Garden"

Ученички од Кашмир во градина на лалиња во Сринагар, Индија. (Reuters)

"Turkey Syria"

Сириски бегалец вее турско знаме седејќи на шатор во бегалски камп на турско-сириската граница. (Reuters)

"Indonesia Fuel Protest"

Полицајци со солзавец растураат студенти-демонстранти пред парламентот во Џакарта, Индонезија. (Reuters)

"Philippines Education"

Средношколци на церемонија на дипломирање во Манила, Филипини. (AFP)

"Turkey Education"

Полиција со солзавец растерува демонстранти на протести заради обидот на владата да донесе нов закон за образованието во Анкара, Турција. (AFP)

"Paraguay Protest"

Илјадници фармери на годишен марш на Националната фармерска федерација барајќи реформи од владата во Парагвај. (AP)

"France Art Exhibition"

Човек гледа скулптури направени од холандскиот скулптор Николаус Герхарт ван Лејден (1420 - 1473) во Нотр-дам музејот во Стразбург, источна Франција. (AFP)

"Britain Belle Epoque Diamon"

Наддавање за накит во Кристи, во Лондон. Се очекува ова парче накит да достигне до 1,5 милион долари. (Reuters)

28 март, 2012

Posted March 28th, 2012 at 8:10 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Mali Coup"

Луѓе маршираат во поддршка на пучот во Мали. (AP)

"India Ancient Music"

Музичари на концерт во Бангалоре. (AP)

"Taiwan Disaster Drill"

Симулирање на спасување по лизгање на земјиштето во Тајпеи, Тајван. (Reuters)

"India Tibet China Protest"

Тибетски активист приведен на протест од полицијата во Њу Делхи. (AFP)

"Philippines Fire"

Пожарникари гасат пожар во Манила, Филипини. (AFP)

"Lebanon Religion Easter"

Обоени кокошки продавани на пазар во Бејрут, Либан. (AFP)

"Us Californa Flower Fields"

Работник бере џиновски цвеќиња на цветните полиња во Карлсбад, Калифорнија. (Reuters)

27 март, 2012

Posted March 27th, 2012 at 7:38 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Indonesia Fuel Hike Protests"

Контејнер со солзавец фрлен од индонезиска полиција експлодира во воздух за време на протест против владиниот план за кревање на цената на бензинот во Џакарта. (AP)

"Japan Tsunami"

Уништени возила од цунами во Ишиномаки, Јапонија, во област оштетена по земјотресот и цунамите на 11 март, 2011. (Reuters)

"Nicolas Sarkozy"

Францускиот претседател и кандидат за реизбор во 2012, Николас Саркози, поздравува локална жителка на посета на средновековен град во западна Франција. (AP)

"Colombia FARC Rebels"

Колумбиска полиција пренесува останки на бунтовници убиени за време на напад во зори на Мета, кај армиската база Апиај во Вилавиченцо. (Reuters)

"South Korea Nuclear Summit"

Од лево кон десно - претседателот на Азербеџан Илхам Алијев, казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбајев, американскиот претседател Барак Обама и јужнокорејскиот претседател Ли Мјан-бак, ги наоѓаат нивните места за групна фотографија на нуклеарниот самит 2012 во Сеул, Јужна Кореја. (AFP)

"China Rainbow"

Виножито се појавува додека туристи сликаат водопад на Жолтата Река во провинцијата Шанжи, Кина. (Reuters)

"Burma Armed Forces Day"

Бурмански војници маршираат на церемонија за одбележување на 67 години на Денот на вооружените сили во Нејпито. (AP)

"U.S. Servicemen"

Американски војници седат по влегување во транспортен авион пред заминување за Авганистан на аеродром близу Бишкек, Киргистан. (Reuters)

"Northern Ireland Titanic"

Надворешен поглед на зградата Титаник Белфаст во Белфаст, Северна Ирска. Шесткатната зграда што ќе биде отворена во април ќе ја раскажува приказната на Титаник, од изградбата до потонувањето пред сто години. (Reuters)

"Belarus Weather"

Девојче на прошетка со куче во парк во Минс, Беларус. (AFP)

"Florida Tennis"

Рафаел Надал од Шпанија ја гледа топката кога го враќа ударот од Кеи Нишикори од Јапонија на шампионат во Бискејн, Флорида. САД. (AP)

"China Fashion"

Манекенка претставува креација од кинеската марка Доверал за време на Неделата на модата во Пекинг. (Reuters)

"NASA Jet Stream"

НАСА успешно лансира пет суб-орбитални ракети утринава од објект во Вирџинија. (NASA/Wallops)

26 март, 2012

Posted March 26th, 2012 at 7:43 pm (UTC+0)
Leave a comment

Pope Havana Cuba

Постер од Папата Бенедикт XVI виден на улица во Хавана, Куба, каде папата ќе биде на тридневна посета. (Reuters)

 

Health Care Protests

Протестанти против здравствената заштита на американскиот претседател Барак Обама се судрија со лице кое ја поддржува, пред Врховниот суд на САД, на првиот ден на расправа, во Вашингтон Д. Ц. (Reuters)

 

Herat Afghanistan Taliban

Поранешен талибански борец кој се приклучил на авганистанските владини сили за време на церемонија во провинцијата Херат. (AFP)

 

France Wolf Protest

Момче се обидува да мине низ стадо овци во град во јужна Франција за време на протест против повторното воведување на волци. (AFP)

 

New York Ground Zero

Една од кулите на Светскиот трговски центар над хоризонтот на долен Менхетн и реката Хадсон во Њујорк. Кулата сега е 93 ката висока, а треба да стигне до 104 до 2013 кога треба да биде завршена. (AP)

 

Bangladesh Independence Parade

Ученици учествуваат на парада на која се слави независноста на Бангладеш од Пакистан. (Reuters)

 

Euro Soccer Watches

Швајцарски часовничар Hublot CEO Jean-Claude Biver позира за слика на церемонија на претставување официјален часовник на шампионатот во фудбал Еuro 2012 во Киев, Украина. (Reuters)

 

Rangoon Burma Sugarcane

Човек издвојува сок од шеќерна трска близу Рангун, Бурма. (AP)

 

China Fashion Week

Музичари на изведба пред модно шоу во Пекинг, Кина. (AP)

23 март, 2012

Posted March 23rd, 2012 at 7:42 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Egypt Gas Shortage"

Автомобили пред бензиска пумпа во Каиро, Египет. (AP)

"India Coal Scandal"

Индиски работници товарат јаглен кај Јаму, Индија. (AP)

"Yemen Protesters"

Анти-владини протестанти присуствуваат на собир на кој се бара гонење на поранешниот претседател Али Абдула Салех, во Сана. (Reuters)

"France Terror Suspect"

Маскиран полицаец го пребарува станот на Мохамед Мерах во Тулуз, Франција. (AP)

"Germany Weather Spring"

Фармер ја проверува пластичната покривка на поле со аспарагус во централна Германија. (AP)

"Hong Kong Rugby"

Рагби шампионат во Хонг Конг. (AFP)

22 март, 2012

Posted March 22nd, 2012 at 7:59 pm (UTC+0)
Leave a comment

"Turkmenistan New Year"

Туркменистанци ја слават Новата Година. (AFP)

"France World Water Day"

Шишиња вода го спелуваат зборот за Светскиот ден на водата, близу Ајфеловата кула, Париз, Франција. (Reuters)

"Kenya Water"

Недостигот на вода продолжува во Најроби, Кенија. (AFP)

"France School Shooting"

Припадници на медиумите го следат апсењето на осомничен за убиство на деца во Тулуз, Франција. (Reuters)

"Philippines Daily Life"

Човек чисти риба во засолниште во Манила, Филипини. (AP)

"Thailand Daily life"

Залез на сонце во Банкок, Тајланд.(AP)

"Afghanistan Agriculture"

Селанец работи на нива близу воената база во Џалалабад, Авганистан. (Reuters)

"India Cucumbers)

Фармер носи краставици на пазар во индискиот град Алахабад. (Reuters)

About

Categories

Calendar

May 2024
M T W T F S S
« Jan    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archives