Birbirinden güzel Türkiye fotoğrafları çekmiş bir sanatçıdan söz edeceğim bugün. 1976 yılında iki yıllığına Washington’a gelen Maurice Asseo, “Geliş o geliş iki yıl hala bitmedi” deyince çok tanıdık geldi söyledikleri!

Maurice Asseo Paris’te doğdu, İstanbul’da büyüdü. Fotoğrafçılığa 10 yaşında babasının aldığı Kodak Brownie ile başladı, sonraları Leicas ve Nikon’lara geçiş yaptı.

Dünya Bankası’ndan emekli bir ekonomist olan Asseo bugüne kadar dünyanın 80 ülkesini gezdi, fotoğrafları dünyanın birçok ülkesinde çeşitli galerilerde sergilendi, bu fotoğraflardan hazırladığı 15 slide gösterisi Washington başta olmak üzere birçok kentte gösterildi ve büyük ilgi gördü.

Maurice Asseo  Türkiye’yi Amerikalılar’a tanıtmak amacıyla  birçok kez gönüllü olarak Türkiye fotoğraflarını gösterdi, slide gösterileri yaptı. Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini sergiledi, Türk insanının konukseverliğini ve doğallığını anlattı.

Türkiye’nin hemen her yerini gezen Maurice  Asseo sonunda Türkiye fotoğraflarını bir kitapta topladı.

“Bosporus and Beyond” (Boğaz ve Ötesi) adlı kitap istanbul’un eskiyle yeniyi birleştiren özellikleriyle Anadolu’nun ve Anadolu insanının doğasını bütün güzelliğiyle gözler önüne seriyor.

Bosporus and Beyond Boğaz ve Ötesi Maurice Asseo’nun Türkiye aşkını anlatan  bir eser. Asseo, “Türkiye’nin sadece İstanbul’dan ibaret olmadığını anlatmak istedim” diyor ve özellikle Amerikalılar’a ülkenin her yerini gezmelerini tavsiye ediyor.

Her yerde ayrı bir renk, ayrı bir lezzet, ayrı bir dost yüz bulmak istiyorsanız   Maurice Asseo’nun kitabındaki gibi yollara düşün derim.  Yolunuz açık olsun!

Kitabı aşağıdaki internet sitesinden ısmarlayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Maurice Asseo araması yapın.

www.blurb.com/bookstore

Maurice Asseo’yla Washington yakınlarındaki evinde çay içtik, sohbet ettik, bize kitabı ve hayatı hakkında bilgi verdi.