Maurice Asseo’dan “Boğaz ve Ötesi”

Posted April 16th, 2011 at 7:09 pm (UTC-5)
10 comments

Birbirinden güzel Türkiye fotoğrafları çekmiş bir sanatçıdan söz edeceğim bugün. 1976 yılında iki yıllığına Washington’a gelen Maurice Asseo, “Geliş o geliş iki yıl hala bitmedi” deyince çok tanıdık geldi söyledikleri!

Maurice Asseo Paris’te doğdu, İstanbul’da büyüdü. Fotoğrafçılığa 10 yaşında babasının aldığı Kodak Brownie ile başladı, sonraları Leicas ve Nikon’lara geçiş yaptı.

Dünya Bankası’ndan emekli bir ekonomist olan Asseo bugüne kadar dünyanın 80 ülkesini gezdi, fotoğrafları dünyanın birçok ülkesinde çeşitli galerilerde sergilendi, bu fotoğraflardan hazırladığı 15 slide gösterisi Washington başta olmak üzere birçok kentte gösterildi ve büyük ilgi gördü.

Maurice Asseo  Türkiye’yi Amerikalılar’a tanıtmak amacıyla  birçok kez gönüllü olarak Türkiye fotoğraflarını gösterdi, slide gösterileri yaptı. Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve tarihi zenginliklerini sergiledi, Türk insanının konukseverliğini ve doğallığını anlattı.

Türkiye’nin hemen her yerini gezen Maurice  Asseo sonunda Türkiye fotoğraflarını bir kitapta topladı.

“Bosporus and Beyond” (Boğaz ve Ötesi) adlı kitap istanbul’un eskiyle yeniyi birleştiren özellikleriyle Anadolu’nun ve Anadolu insanının doğasını bütün güzelliğiyle gözler önüne seriyor.

Bosporus and Beyond Boğaz ve Ötesi Maurice Asseo’nun Türkiye aşkını anlatan  bir eser. Asseo, “Türkiye’nin sadece İstanbul’dan ibaret olmadığını anlatmak istedim” diyor ve özellikle Amerikalılar’a ülkenin her yerini gezmelerini tavsiye ediyor.

Her yerde ayrı bir renk, ayrı bir lezzet, ayrı bir dost yüz bulmak istiyorsanız   Maurice Asseo’nun kitabındaki gibi yollara düşün derim.  Yolunuz açık olsun!

Kitabı aşağıdaki internet sitesinden ısmarlayabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Maurice Asseo araması yapın.

www.blurb.com/bookstore

Maurice Asseo’yla Washington yakınlarındaki evinde çay içtik, sohbet ettik, bize kitabı ve hayatı hakkında bilgi verdi.

10 responses to “Maurice Asseo’dan “Boğaz ve Ötesi””

 1. Degerli bilgiler icin tesekkurler.

 2. Mackenzie says:

  I really liked reading your post!. Quallity content. With such a valuable blog i believe you deserve to be ranking even higher in the search engines 🙂

 3. I must say, і belіevеd this wаѕ a pгetty
  fascіnаting browse ωhеn іt involves this ѕubϳect.
  Lіked the mаteriаl

  Сheсk οut my blog post reverse phone lookup

  • hpolat says:

   Good to hear that you liked the subject. Maurice Asseo is certainly a great photographer, a wonderful artist. Best wishes.

 4. site says:

  I am sure this article has touched all the internet viewers,
  its really really fastidious post on building up new weblog.

 5. […] insanı görseli blogs.voanews.com sitesinden […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2011
M T W T F S S
« Mar   May »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930