Sizi bilmem ama ben mutluyum. Oscar ödülleri dağıtıldı Pazar gecesi ve favorim Meryl Streep üçüncü kez Oscar heykelciğini kucaklayıp  birbirinden güzel  rakiplerini geride bırakmayı başardı. 1970’lerden buyana birbirinden etkileyici performanslarla iki kez Oscar alan ve tam 17 kez ödüle aday gösterilen Meryl Streep, en çok aday gösterilen oyuncu. Oyuncu dostlarının  “kusursuz yeteneği, güçlü çalışma etiği, disiplini ve son derece mütevazi kişiliğiyle” takdir ettiği Merly Streep dramdan komediye birçok rolde başarı kazandı bugüne kadar. Ancak Oscar’a en çok aday gösterilen kadın oyuncu olmasına rağmen, bugüne kadar sadece iki kez Oscar almıştı ve son Oscar’ı 1982 tarihi taşıyordu.  Ama bu yıl Margaret Thatcher rolü Meryl Streep’e üçüncü kez Oscar kazandırdı.

Düzenli bir özel hayatı olan Meryl Streep hep tartışmalı rolleri canlandırmasıyla tanınıyor. Bu kez de Margaret Thatcher rolüyle Oscar helkelciğini kucaklaması benim gibi yıllardır onu izleyen hayranlarını çok sevindirmiş olmalı. Çünkü Meryl Streep, her hareketi, mimiği, oturup kalkışı, tonlamasıyla İngiltere’nin eski başbakanı Demir Lady’si Thatcher’ı başarıyla canlandırarak sinemaseverleri yine büyüledi. Meryl Streep başarıya yabancı değil. Hep güçlü  bir oyuncu olan Streep, 12 Şubat’ta İngiltere’nin Oscar’ı sayılan BAFTA’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü almıştı. Aralık başında da Meryl Streep Kennedy Sanat Merkezi’nin Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görüldü Meryl Streep. Sahneyi çok seven Streep’in ilk oyunculuk denemeleri lise yıllarına kadar gidiyor. Oyun yazarı Murray Horwitz Amerikan Film Enstitüsü’nün eski başkanı. Horwitz, Meryl Streep’in sahnede geliştiğini, beyaz perdede devleştiğini söylüyor. Horwitz, “Karakter canlandırma açısından Merly bugüne kadar tanıdığım en başarılı oyuncu. Bunu anlamak için onu sahnede görmelisiniz” diyor.

İlk kez 1978 yılında Deer Hunter filmindeki oyunuyla Oscar’a aday gösterilen Merly Streep bu filmde, Vietnam Savaşı’nın zorladığı Linda rolünde çok başarılıydı. 1979 yılında Streep, Kramer vs. Kramer filminde Dustin Hoffman’la oynadı, boşanmayla parçalanan bir ailede kendisini bulmak için kocasını ve çocuğunu terkeden Joanna rolüyle hafızalara kazındı. Bu rol için Meryl Streep En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar aldı. Rolü şekillendiren katkıları filmin yönetmeni ve Dustin Hoffman’ın övgüsünü kazandı. 1982 yılında Streep, Sophie’s Choice adlı filmde, Nazi soykırımından kurtulmak için zor tercihler yapan Sophie rolünde unutulmayan bir performans sergiledi ve bu kez En Başarılı Kadın Oyuncu Oscar’ı kazandı. Sonra da onlarca film çevirdi, sayısız ödül kazandı. Yazar Horwitz, Meryl Streep’in başarısını şöyle açıklıyor: “Bir Broadway yönetmeni bana bir keresinde iyi bir oyuncunun zor karakterleri kolay, kolayları zor gibi göstermesi gerektiğini söylemişti. Bence Meryl Streep bunda çok başarılı, rol yaptığını anlamıyorsunuz.”

Meryl Streep çok farklı roller oynadı, çok akılda kalan karakterler canlandırdı. Out of Africa’da duygusal bir barones, çocuk filmi Lemony Snicket’te çılgın bir kadın, The Devil Wears Prada’da acımasız moda editörü Miranda Priestly rolüyle zirveye çıktı. Moda ikonluğundan sonra Doubt filminde bir Katolik rahibeyi canlandırdı. Hemen ardından da Julie and Julia’da, Fransız mutfağının dünyaca ünlü ismi Julia Child’ı oynadı. Oyun yazarı Murray Horwitz, “Her kası, her bakışı, her nefesi Julia Child’dı. Bütün bu filmlerde fiziğini ve yeteneklerini kullanma becerisini benzersiz şekilde yaşama geçirdiğini gördük” diyor. Margaret Thatcher rolünün üstesinden gelerek Oscar almasını da Meryl Streep kuşkusuz üstün oyunculuk yeteneğine borçlu. Ama her rol için aylarca hazırlandığını da söylemeden geçmeyelim.

Meryl Streep müzikal komedi de oynadı. Mamma Mia’da Abba şarkıları söyleyen 62 yaşındaki oyuncu, bu filmdeki başarısını ses eğitimi ve müzik dersleri almasına bağlıyor.  Sanatçı, uzun evliliğini ailesine bağlılığıyla açıklıyor. Hollywood’dan uzak bir yaşamı tercih etmesi sayesinde çocuklarını da istediği gibi yetiştirebildiğini belirten Meryl Streep, bakalım bundan sonra hangi rollerle bizi sinema salonlarına koşturacak?

Siz Demir Leydi’yi izlediniz mi? Meryl Streep’i beğendiniz mi?

Meryl Streep şimdi Mamma Mia müzikalinden bir şarkıyla karşınızda.