Çocuklar First Lady’yi Sıkıştırdı!

Posted April 26th, 2012 at 1:45 pm (UTC-5)
4 comments

Bugün Amerika’da “Çocuklarınızı İşe Götürün Günü” ve First Lady Michelle Obama da Beyaz Saray’da bir grup çocuğu ağırladı, sorularını yanıtladı. Çocuklar Başkan Obama’nın eşini sorularıyla hem güldürdü, hem de fena terletti. “Başkan olmak istiyor musunuz?” sorusu Michelle Obama’yı epey düşündürdü! Michelle Obama şöyle yanıtladı 8 yaşındaki kız çocuğunu:

“Hayır, Başkan olmak istemiyorum. Başkanlık hem çok önemli, hem de çok zor bir iş. Eşimin görevi bitince, başka işler yapacağız. Memlekete hizmet etmek için ille de başkan olmanız gerekmiyor, ülkenize birçok şekilde hizmet edebilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe güçlü ve zayıf taraflarınızı daha iyi görüyor, kendinizi daha iyi tanıyorsunuz. Herhalde aday olmam çünkü başka ilgi alanlarım var ve o alanlarda hizmet etmeyi daha çok istiyorum.”

Danielle adlı küçük bir kız, bugünün doğum günü olduğunu söyledikten sonra Michelle Obama’dan doğumgünlerinde ne yapmayı sevdiğini öğrenmek istedi. Michelle Obama’nın cevabı şöyle oldu: “O gün daha çok uyur,  geç kalkarım. Genellikle istediğimi giyer, istediğimi yerim. Çoğu zaman Barack beni ve kızlarımızı  yemeğe götürür. Özetle o gün hiçbir şey yapmam. Bence en güzel doğumgünü hediyesi de hiçbir şey yapmamaktır.”

10 yaşındaki Michael, Obama ailesinin köpeği Bo’yu sordu First Lady’ye. Küçücükken aldıkları Bo’nun Ekim’de üç yaşına gireceğini anlattı Michelle Obama. Çocuklar da onun gibi evlerindeki kedilerini, köpeklerini, kuşlarını çok sevdiklerini söylediler.

“First Lady” olmak zor mu diye soran çocuklar  “evet” yanıtı aldı. Michelle Obama’nın en büyük sıkıntısı, istediği zaman sokağa çıkıp istediği yere gidememek. Gözlerden uzak olamamak. Hem güvenlik açısından hem de protokol açısından First Lady’nin kendi başına hareket etmesi mümkün değil. Michelle Obama bulunduğu konumda, birçok yardım faaliyeti yürütebildiği için şanslı olduğunu anlattı çocuklara. Özellikle asker ailelerinin sorunları üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Bir soru üzerine Michelle Obama, sebze bahçesini anlattı, 12 görevlinin kendisine yardım ettiğini, bahçede meyve vermeye başlayan bir de incir ağacı bulunduğunu söyledi. Mantar yetiştirdiklerini, çok çeşitli meyve ve sebzeleri olduğunu belirtti.

“Let’s Move” adlı girişimini de anlatan Michelle Obama, obezitenin başta diyabet olmak üzere birçok sağlık sorununa yolaçtığını hatırlattı. Çocuklara aldıkları gıdalara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi ve “sağlık herşeyin başı” dedi.

İşte Michelle Obama’dan son söz:

“Sebzelerinizi, meyvelerinizi yemeyi ihmal etmeyin. Hareket edin. Her zaman televizyonun önünde oturup kalmayın. Kalkın, vücudunuzu hareket ettirin.”

“Eat your vegetables.  Eat your fruit.  And exercise.  Move your bodies; don’t sit in front of the TV all the time.  Get up.  Stand up and move.”

First Lady’yi dinlemekte yarar var. Çünkü formunu koruyor, zaman zaman çocukları Beyaz Saray’ın bahçesinde toplayıp onlarla birlikte spor yapıyor. Hatta katıldığı televizyon programlarında hangi hareketleri yaptığını hemen göstermekten çekinmiyor.

Michelle Obama’nın farklı bir tarzı olduğuna ve Beyaz Saray’a yepyeni bir soluk getirdiğine hiç kuşku yok. Ne dersiniz?

4 responses to “Çocuklar First Lady’yi Sıkıştırdı!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla yazıyı baştan aşagı dikkatlice okudum. ve videonun bir kısmını izledim. ingilizce yoksunu bir kişi olarak sadece reaksiyonları anlayabildim. ve çocukların hepsi birbirinden harika.bu kadar çocuk benim planlarımı anımsamama neden oldu.

  google alertlerimin içinde konu başlıgı olarak michelle obama da var. kendisinin aktivitelerini servis saglayıcım her gün bana ulaştırıyor ve bende dikkatli bir şekilde onu takip ediyorum.
  böyle kaliteli bir first leydi yi herkes gibi bende izliyorum.özellikle beyaz saray bahçesindeki organik ürünler yetiştirmesine bayılıyorum.

  beyaz saray için çok sade bir first leydi oldugunu düşünüyorum. gayet uyumlu ve kaliteli bir trend ile yaşamını orada sürdürdügünü düşünüyorum. ben onun hayatının biyografisini bir yerde okumuştum. halkın içinden biri gibi düşündügünü ve ona göre gösterişten uzak ve içerige dayalı bir first leydi çizgisi oldugunu biliyorum.

  ve benim my big boss diye adlandırdıgım amerikanın ve dünyanın patronu başkan obamanın zor ve sıkınıtlı günlerinde geçmişteki hayatlarında oldugunu gibi başkanlık makamındada ona yardımcı olduguna büyük ihitmal veriyorum. zaten bu eşler arasında kaçınılmaz bir pozisyon.

  ve beyaz sarayda bir 4 yıl daha yaşamasının başkan obama nın ilgilenemedigi konu ve kişiler için bir şans olduguna inanıyorum. bunu çocuklar ile yaptıgı etkinlikle zaten kanıtlamış durumda. ve daha iyilerini yapabileceginin işaretini veriyor. bakalım ne gibi süprizler yapacak.

  ve ben michelle obama ya kırıgınım. nedeni ise sayın başkan obama nın ilk dış resmi türkiye ziyretine gelmemesi ve katılmaması. ülkemiz her yönü ile yaşanabilecek bir incidir. kısada olsa bu güzelligi yaşamasını çok isterdim. sayın başkan obama nın ikinici dönem için koltugu hakkında şunu söyleyebilirim. aslında seçim olmasa ve masraf yapılmasada olur. çünkü obama kazanacak. ve sayın başkan obama yine ilk resmi dış ziyaretini türkiyeden yana kullanacaktır. ve bu sefer sayın bayan obamayı ülkemizde görmekten büyük mutluluk duyarız.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar diliyorum. saygı ve sevgilerimle.

  not:bence michelle obama çok zeki ve kurnaz birisi.bu özelligini geçmişteki avukatlık bürosunda bugünün amerikan başkanını avlayarak göstermiş. first leydi olabilmenin gerekliliklerinin nerelere dayandıgını şimdi daha iyi anlıyorum ve amerikanın ve dünyanın first leydisine saygı ve sevgiler gönderiyorum

  • hpolat says:

   Belki ikinci dönem için seçilir ve Türkiye’ye tekrar giderse Obama esini ve kızlarını da götürür. Bunun için de bir okul tatiline rastlaması lazım. Kış aylarında giderse geçen defa olduğu gibi kızlarını götüremez, tabii anneleri de onları bırakamadığı için geziye katılamaz.

   • ıcah liamsi namarhak says:

    belki ikinci dönem için seçilir. açıklamasının başında yer alan BELKİ artık geride kaldı diyebilirim aslında seçim olmasada olabilir. eline geçen ve geçecek olan tamamen onun ellerinde. gelecegin posizyonları ve uygulamalarını açıklamasına ve arkasında durduguna baglı herşey. bunun içinde bulunan içerikler için kongreden onay alması gibi bir probleminin olmadıgını kendisi benden daha iyi biliyor. bence demokratların büyük kurultayında zaferini ilan etmesinin zaman bakımından çok iyi olacagını öngörüyorum.
    bekleyelim ve görelim. başka yapacak bir şey yok. umarım fırastı kaçırmaz ve başarır.

    saygı ve sevgiler göderiyorum oralara. kendinize iyi bakın.

    • hpolat says:

     Kurultaylar başkan adaylarının adaylıklarının kesinleştiği platformlar. Onları da izleyeceğiz. Yine haberleşiriz ama şu anda Obama Romney’den önde gidiyor ve daha şanslı durumda. Bekleyelim ve görelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30