Bugün Amerika’da “Çocuklarınızı İşe Götürün Günü” ve First Lady Michelle Obama da Beyaz Saray’da bir grup çocuğu ağırladı, sorularını yanıtladı. Çocuklar Başkan Obama’nın eşini sorularıyla hem güldürdü, hem de fena terletti. “Başkan olmak istiyor musunuz?” sorusu Michelle Obama’yı epey düşündürdü! Michelle Obama şöyle yanıtladı 8 yaşındaki kız çocuğunu:

“Hayır, Başkan olmak istemiyorum. Başkanlık hem çok önemli, hem de çok zor bir iş. Eşimin görevi bitince, başka işler yapacağız. Memlekete hizmet etmek için ille de başkan olmanız gerekmiyor, ülkenize birçok şekilde hizmet edebilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe güçlü ve zayıf taraflarınızı daha iyi görüyor, kendinizi daha iyi tanıyorsunuz. Herhalde aday olmam çünkü başka ilgi alanlarım var ve o alanlarda hizmet etmeyi daha çok istiyorum.”

Danielle adlı küçük bir kız, bugünün doğum günü olduğunu söyledikten sonra Michelle Obama’dan doğumgünlerinde ne yapmayı sevdiğini öğrenmek istedi. Michelle Obama’nın cevabı şöyle oldu: “O gün daha çok uyur,  geç kalkarım. Genellikle istediğimi giyer, istediğimi yerim. Çoğu zaman Barack beni ve kızlarımızı  yemeğe götürür. Özetle o gün hiçbir şey yapmam. Bence en güzel doğumgünü hediyesi de hiçbir şey yapmamaktır.”

10 yaşındaki Michael, Obama ailesinin köpeği Bo’yu sordu First Lady’ye. Küçücükken aldıkları Bo’nun Ekim’de üç yaşına gireceğini anlattı Michelle Obama. Çocuklar da onun gibi evlerindeki kedilerini, köpeklerini, kuşlarını çok sevdiklerini söylediler.

“First Lady” olmak zor mu diye soran çocuklar  “evet” yanıtı aldı. Michelle Obama’nın en büyük sıkıntısı, istediği zaman sokağa çıkıp istediği yere gidememek. Gözlerden uzak olamamak. Hem güvenlik açısından hem de protokol açısından First Lady’nin kendi başına hareket etmesi mümkün değil. Michelle Obama bulunduğu konumda, birçok yardım faaliyeti yürütebildiği için şanslı olduğunu anlattı çocuklara. Özellikle asker ailelerinin sorunları üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Bir soru üzerine Michelle Obama, sebze bahçesini anlattı, 12 görevlinin kendisine yardım ettiğini, bahçede meyve vermeye başlayan bir de incir ağacı bulunduğunu söyledi. Mantar yetiştirdiklerini, çok çeşitli meyve ve sebzeleri olduğunu belirtti.

“Let’s Move” adlı girişimini de anlatan Michelle Obama, obezitenin başta diyabet olmak üzere birçok sağlık sorununa yolaçtığını hatırlattı. Çocuklara aldıkları gıdalara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi ve “sağlık herşeyin başı” dedi.

İşte Michelle Obama’dan son söz:

“Sebzelerinizi, meyvelerinizi yemeyi ihmal etmeyin. Hareket edin. Her zaman televizyonun önünde oturup kalmayın. Kalkın, vücudunuzu hareket ettirin.”

“Eat your vegetables.  Eat your fruit.  And exercise.  Move your bodies; don’t sit in front of the TV all the time.  Get up.  Stand up and move.”

First Lady’yi dinlemekte yarar var. Çünkü formunu koruyor, zaman zaman çocukları Beyaz Saray’ın bahçesinde toplayıp onlarla birlikte spor yapıyor. Hatta katıldığı televizyon programlarında hangi hareketleri yaptığını hemen göstermekten çekinmiyor.

Michelle Obama’nın farklı bir tarzı olduğuna ve Beyaz Saray’a yepyeni bir soluk getirdiğine hiç kuşku yok. Ne dersiniz?