Amerika’da  siyasi parti kurultaylarının heyecanının yaşandığı bugünlerde konu o kadar çok ki, insan neyi yazacağına karar veremiyor. Cumhuriyetçi Parti kurultayının ilk gününe gölge düşüren Isaac kasırgasının, yön değiştirip yedi yıl sonra yeniden New Orleans’ı vurmasını mı yazsam, Ann Romney’nin duygusal konuşmasını mı, yoksa Mitt Romney’i protesto gösterilerini mi, ya da Hollywood ünlülerinin siyasi tercihlerini mi? Gelecek hafta Kuzey Carolina’nın Charlotte kentindeki parti kongresine hazırlanan Demokratlar’dan mı söz etsem yoksa? Michelle Obama’nın eşinin kampanyasında son haftalarda daha ön planda bir rol üslenmesini mi ya da?

Tampa’ya gitmediği halde Hollywood’un Oscarlı oyuncu ve yönetmeni Clint Eastwood Cumhuriyetçiler’e destek veriyor. Mitt Romney’i desteklemek için Tampa’ya giden, Oscarlı ünlü aktris Angelina Jolie’nin babası, yine Oscarlı aktör Jon Voigt oldu. Voigt, koyu bir Cumhuriyetçi. Oyunculuk da genetik mi dersiniz? Angelina Jolie, babası Jon Voigt, Hollywood starları. Angeline Jolie’nin annesi de eski bir oyuncu. Babası Cumhuriyetçi ama Angelina Jolie’yle eşi Brad Pitt’in  Demokrat Partili olduğu söyleniyor.Dönelim genlere. Amerika’nın Sesi’nden Jessica Berman yeni bir araştırmayı getiriyor gündeme. Siyasi eğilimlerle genler arasında bir bağlantı var mı dersiniz? Yıllardır politikacılar ve uzmanlar, siyasi eğilimlerin sosyal çevrenin, ailenin etkisiyle geliştiğini savunuyor. Anneniz babanız hangi partiyi tutuyorsa, sizin de o partiyi destekleme olasılığınızın yüksek olduğu düşünülüyor. Ama yeni bir araştırma bu yaygın inancı çürütür nitelikte.

Amerika’nın en saygın üniversitelerinden Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi araştırmacısı Rose McDermott, aile, arkadaşlar,  çevre gibi sosyal faktörlerin kişinin siyasi eğilimlerini etkileyebileceğini ancak esas faktörün biyolojik yani genetik olduğunu savunuyor. Siyaset Bilimi profesörü olan McDermott, Amerika ve Avustralya’da aynı anda yapılan araştırmalara dayandırıyor bu tezi. Araştırma, aynı DNA’ya sahip olan  yumurta ikizleri üzerinde yapılmış. Bu ikizlerin yüzde 60’ının aynı siyasi görüşleri taşıdığı görülmüş. Sonuçları Trends in Genetics dergisinde yayınlanan araştırma, McDermott’a göre, siyasi eğilimleri etkileyen genetik faktörlerin güçlü olduğunu gösteriyor. Oysa aynı yumurta ikizi olmayan ikiz kardeşlerde-ki bunların DNA’lari yani genetik özellikleri birbirinden farklı-farklı siyasi görüşlere sahip olma yüzdesi çok daha yüksek. Araştırma çok yeni ve bu alanda daha çok sayıda denek içeren çalışmalar gerekiyor. Ama ilginç sonuçlar çünkü genlerin siyasi tercihleri etkilemesi demek, seçim sonuçları üzerinde de etkili olmasi demek! Siyasetçiler bu araştırmadan nasıl yararlanırlar, bilinmez….

Amerika’da başkanlık seçimi 6 Kasım’da. Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar Mitt Romney ve Başkan Barack Obama arasında başa baş bir çekişme var. Önümüzdeki haftalar seçimin kaderini belirleyecek önemde. İzleyelim bakalım, genler seçmenin tercihinde ne kadar etkili olacak. Ne dersiniz, sizce siyasi eğilimlerle genler arasında bağlantı var mı?