“Umutsuz” Eva Longoria Demokratlar’a Umut

Posted September 7th, 2012 at 12:15 pm (UTC-5)
6 comments

Amerika’da Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kurultayları her yıl renkli ve tanınmış isimlere konuşma imkanı tanıyarak seçmenin ilgisini çekmek ister. Bu kez de öyle oldu. Cumhuriyetçi Parti’nin Florida eyaletinin Tampa kentindeki kurultayında Mitt Romney’den önce Hollywood’un ünlü oyuncu ve yönetmeni Clint Eastwood tartışmalı bir konuşma yapmıştı. Oscarlı oyuncu ve yönetmen, kürsünün yanındaki boş sandalyeye bakarak Başkan Obama’yı eleştirmiş ve Başkanlık makamının boş olduğunu, Barack Obama’nın işini iyi yapmadığını ima etmişti.

Demokrat Parti ise güneyin finans merkezi olan Kuzey Carolina’nın Charlotte kentinde farklı bir yaklaşım izledi. Hem gençlere hem de Latin kökenli seçmenlere cazip gelecek genç ve güzel bir Hollywood oyuncusunu çıkardı sahneye. “Umutsuz Ev Kadınları” TV dizisinin güzel oyuncusu Eva Longoria, Başkan Obama’dan önce kurultay konuşması yaptı. Eva Longoria, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’in zenginlerin verdiği vergiyi azaltma planına verdi, veriştirdi. Teksas’ta öğrenci kredileriyle hem okuyup hem de çalışırken çektiği sıkıntıları anlattı delegelere ve şimdi bir milyoner olarak “vergi kesintisi” istemediğini, zenginlerin buna en az ihtiyaç duyan grup olduğunu savundu. Genç oyuncu şöyle konuştu: “Wendy’s hamburgercisinde çalışan Eva Longoria’nin vergi kesintisine çok ihtiyacı vardı, bugün milyoner olan ve günlerini film setlerinde geçiren Eva Longoria’ysa daha az vergi vermek peşinde değil. Bu, üniversiteye gidebilmek için çalışan ve borçlanan Eva Longoria gibi kişilere haksızlık olur.”

Longoria bu sözleriyle gençlerle Latin kökenlilerin yüreğine dokundu. Michelle Obama da hem kendisinin hem de Başkan Obama’nın yıllarca öğrenci borcu ödediklerini anlatmıştı. Eva Longoria’nın konuşması uzun uzun alkışlandı. Genç ve ünlü bir oyuncuyu saflarına çekebildiği ve aktif olarak parti için çalışmasını sağlayabildiği için Başkan Obama çok şanslı. Gerçi başlıkta Demokrat Parti Kurultayı’nın yıldızı Eva Longoria dedim ama bunu Hollywood bağlantısını kastederek kullandım. Oysa genel anlamda kurultayın yıldızı Bill Clinton’dı. Kadınlar açısından da Michelle Obama ve Gabrielle Giffords’ı saymamak haksızlık olur. Silahlı bir saldırıda ağır yaralanan Giffords, çok yoğun bir tedaviden sonra konuşup yürüyebiliyor ancak Kongre’den ayrılmak zorunda kaldı. Michelle Obama’nın da Başkan Obama’nın en büyük artısı olduğuna kuşku yok.

Neden Eva Longoria?

Birincisi, Longoria Başkan Obama’nın yeniden seçilmek için yürüttüğü ulusal kampanyanın eşbaşkanlarından biri. Demokrat Parti Longoria’yla birlikte bütün Amerika’da 34 seçim kampanyası eşbaşkanını açıklarken, bu kişilerin seçmenleri aydınlatacağını ve gençler, kadınlar ve azınlık gruplarını Obama için oy kullanma konusunda ikna etmeye çalışacağını bildirmişti.

İkincisi, Eva Longoria, Amerikan televizyonun ünlü dram-komedisi Desperate Housewives, Türkiye’de gösterilen adıyla Umutsuz Ev Kadınları’nda canlandırdığı Gabrielle Solis karakteriyle çok tanınan bir oyuncu haline geldi. Dizi bitti ama Longoria epey yol aldı.

Üçüncüsü, Eva Longoria, “Eva Longoria Vakfı”nın kurucusu ve başkanı. Vakıf, Latin kökenli gençlere eğitim yardımı sağlıyor, iş kurmalarına destek oluyor. Bu seçimlerde de Latin oyları son derece önemli.

Demokrat Parti ve Latin Seçmenler

15 Mart 1975 doğumlu olan Eva Longoria Meksika kökenli ve Demokrat Parti’nin kurultaydaki Latin kökenli konuşmacılarından sadece biri. Kurultayda Teksas’ın San Antonio kenti belediye başkanı Julian Castro da konuştu ve Demokrat Parti Kurultayı’nda bugüne kadar konuşma yapan ilk Latin kökenli siyasetçi oldu. Ardından Los Angeles Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa da kürsüye çıktı ve etkili bir konuşma gerçekleştirdi.

Eva Longoria konuşma öncesi NBC televizyonunda yayınlanan söyleşisinde Clint Eastwood’un boş sandalye konuşmasına bir gönderme yaptı ve “konuşma yapacağım salonda tek bir “boş sandalye” bile olmayacak” dedi. Beyaz Saray da bir Twitter mesajında Başkan Obama’nın koltuğunun “dolu” olduğunu yazmıştı.

Eva Longoria Kimdir?

Eva Jacqueline Longoria, Teksas’ın Corpus Christi kenti yakınlarında bir çiftlikte büyüdü. Dört kız kardeşin en küçüğü olan Eva Longoria, Teksas’ın ünlü A & M Üniversitesi’ni bitirdi. Teksas güzellik kraliçesi seçildikten sonra Hollywood’un ilgisini çekti. Sinema filmleri çevirdi, televizyon dizilerinde oynadı. Ünlü basketbolcu Tony Parker’la yaptığı evlilikle de sık sık gündeme geldi. Ancak çift kısa bir evlilikten sonra boşandı.

6 responses to ““Umutsuz” Eva Longoria Demokratlar’a Umut”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  “Umutsuz” Eva Longoria Demokratlar’a Umut. umutsuzluk olumsuz bir çerçeveye sahip ve yine umut olumlu bir çerçeveye sahip. hayatın bütün biyografilerini ve olaylarını istediginiz kadar inceleyin. olumsuz özel ve tüzel denegi olmadan olumlu bir sonuç asla söz konusu olmadıgı gibi istisnlar hariç imkansızdır. olumsuzluk olumlulugu inşa eden önemli süreçtir.birde bunun çok önemli bir faktörü var. akıl ve mantıgın truva atı olan insan düşüncesi. bu olmadan başarıyı yakalamak mümkün olmamaktadır.

  hülya abla yazınızı okudum. eva yı ilk defa görüyorum. bence güzel bir kız.obama hesabına çalıştıgı için biraz daha gönüllü bir begeni söz konusu oldu. evet demokratların kogresi başladı ve finali sayın başkan my big boss obama nın konuşması ile sona erdi.haberlerinizde ilk sırada ve onuda okudum. fakat o habere yorum yapmayacagım. seçim için en iyi ihtimal başa baş gidiyor.fakat kötüden en kötü ihtimalide hesaba katarsak işimiz çok zor. umarım sayın başkan obama ile birlikte iflas etmeyiz. işimiz şansa kaldı ve kararı amerikan halkı verecek.

  sayın başkan obama adeta kumar oynuyor. ve otomatik bizde kumar oynamış oluyoruz.istedigimiz seçim zaferi için umutlu degilim.bütün insanların çıkarı olan geliri ve onunla yaşam biçimi yani amerikan ekonomisi hiçte iyi olmayan bir durumda.bu açıdan baktıgımda üzgünüm fakat işimiz zor.bu süreç azalıyor ve yaşayarak kimin kazandıgını ögrenecegiz.başkan obama kazanırsa güzel olacak ve yine romney kazanırsa benim için yine güzel olacak. benim formatlarım ikisininde ortak profili olan çıkar mekanizmasına uygunlugu söz konusu.

  haaa unutmadan anıdan mailler alıyorum zaman zaman ve mailleri inceliyorum. neler yaptıgı ve nerelerde oldugu hakkında ingilizce fakirligimden dolayı resimlerde anlıyorum. gezdgine göre bütçesi biraz saglam olmalı. özgürlügü kendisine ait gibi.

  saygı ve sevgilerimle.

  not= yeninin eskiyi diskalifiye etmesinin oranı yeniden tarafa çalışır.sayın başkan obama bush un son döneminde sorunlu olmayan ekonomiye ragmen yeni olan demokrat aday sayın başkan obama eski cumhuriyetçileri sildi. sorunu zaten olan halkın daha iyi olması adına umut vaad eden obamayı uçurdu. ve dört yıl sonra halk ve obama ekonomik olarak olumsuz degişti. ve halkın yeniden umutları için yeniyi seçmesi yüksek.
  HÜLYA ABLA HEP BERABER HAPI YUTMUŞ BULUNUYORUZ.

  • hpolat says:

   Çok güzel yorumlar yapıyorsunuz. İlgiyle okuyorum. Çok teşekkürler. Yazdıklarınızdan çok okuduğunuzu ve çok çeşitli konularla ilgilendiğinizi anlıyorum. Bu da güzel bir alışkanlık. Bence Romney’nin son açıklamaları ona puan kaybettiriyor. Büyükelçi Stevens’a yapılan saldırıdan Obama’yı sorumlu tutması ABD’de tepki uyandırdı. Kararsız seçmenlerin de Obama’ya oy vereceğini düşünüyorum. Yine haberleşmek umuduyla her işinizin istediğiniz gibi hallolmasını diliyorum.
   (Oğlum, geçimini google reklamlarından kazandığı gelirle sağlıyor.Çok para kazanmak ve zengin olmak gibi bir kaygısı yok. Çocukluğundan beri çok azla yetinebilen, kazandığı kadar harcamasını bilen bir kişiliği var.Ben “emekliliği de düşünmen lazım” diyorum ama gençken 30 yıl sonrasını düşünmek zor malum.)

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  ne güzel bir profil. tek hatası ise emeklilik için plan ve program yapmaması.kayserili olarak gelecegimin işlerinin alt yapısı ile ugraşmaktayım. ve hali hazırda bir şirket aktivitesi ve yatırımı için biraz daha süreye ihtiyacım var. ileride tanıtım ve reklam uzmanlarıma reklamın yol ve yöntemleri ve işe yarayabilecek kitleler için(( free-thinking model)) çerçevesinde işbirligine giderek ve google ye verilecek reklamlar konusunda danışmanlık yaparak arzuladıgı hayatının kalitesini artırabilir ve sosyal güvencesine karşı daha sorumlu hale gelebilir.bu bir öneri karar özgür anıl beyin.

  her işinizin istediğiniz gibi hallolmasını diliyorum. temennize bugünlerde o kadar ihtiyacım vardıki. bana güzel bir takviye oldu hülya abla. iyiki sizi tanımışım. inanın hülya abla her şeyin istedigim gibi olması için kendimde dahil herkes ile rekabet ediyorum. fakat bunu dünyadaki olumsuzlukların neden oldugu üretim ticaret ve finansal boşluklar ile elde edebilecegimi yaşam suratıma şamar atarak ögretiyor.
  uygulama biçimlerinin var olmasının gerçegi hakkında tanrıdan kopye çekiyorum. bu felsefe tarzımın bana ait oldugu ise bir gerçek. düşününki bir tohum ve ekildiginde ne elde edeceginizi biliyorsunuz ve başka ihtimal yok. bende ne elde edecegimi ve bekledigim ihtimal için reaksiyon bazlı tohumlar yapmakla meşgulum. ve tanrı gibi kusursuz olmsamada en az hata oranı ile hedefe ulaşmak istiyorum.amin.

  saygı ve sevgilerimle.
  not= anıl kızarsa bana hakemlik görevi yaparsanız sevinirim. çünkü huyunu bilmiyorum.

  • hpolat says:

   Sizin geleceğinizi düşünmeniz ve ona göre hazırlanmanız çok güzel. İnsan sıkıntı çekmek istemiyor, çocuklarının da sıkıntı içinde yaşamasını istemiyor tabii. Size moral verebildiysem ne mutlu bana! Hepimizin zaman zaman güzel sözlere, desteğe, morale ihtiyacı oluyor. Anil’la aranızda hakemlik yaparım elbette. Onunla gurur duyuyorum. İlerde çok geniş imkanları olmasını diliyorum. Aynı dileği kabul ederseniz sizin için de tekrarlıyorum. Kendinize iyi bakın. Sevgiyle.

 3. Wow, wonderful blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The whole glance of your site is great, let alone the content material!

  • hpolat says:

   Thanks a bunch! I am glad you liked it. I try to find topics that will be of interest to many. Have been blogging about two years. Keep writing!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930