Amerika’da Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kurultayları her yıl renkli ve tanınmış isimlere konuşma imkanı tanıyarak seçmenin ilgisini çekmek ister. Bu kez de öyle oldu. Cumhuriyetçi Parti’nin Florida eyaletinin Tampa kentindeki kurultayında Mitt Romney’den önce Hollywood’un ünlü oyuncu ve yönetmeni Clint Eastwood tartışmalı bir konuşma yapmıştı. Oscarlı oyuncu ve yönetmen, kürsünün yanındaki boş sandalyeye bakarak Başkan Obama’yı eleştirmiş ve Başkanlık makamının boş olduğunu, Barack Obama’nın işini iyi yapmadığını ima etmişti.

Demokrat Parti ise güneyin finans merkezi olan Kuzey Carolina’nın Charlotte kentinde farklı bir yaklaşım izledi. Hem gençlere hem de Latin kökenli seçmenlere cazip gelecek genç ve güzel bir Hollywood oyuncusunu çıkardı sahneye. “Umutsuz Ev Kadınları” TV dizisinin güzel oyuncusu Eva Longoria, Başkan Obama’dan önce kurultay konuşması yaptı. Eva Longoria, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’in zenginlerin verdiği vergiyi azaltma planına verdi, veriştirdi. Teksas’ta öğrenci kredileriyle hem okuyup hem de çalışırken çektiği sıkıntıları anlattı delegelere ve şimdi bir milyoner olarak “vergi kesintisi” istemediğini, zenginlerin buna en az ihtiyaç duyan grup olduğunu savundu. Genç oyuncu şöyle konuştu: “Wendy’s hamburgercisinde çalışan Eva Longoria’nin vergi kesintisine çok ihtiyacı vardı, bugün milyoner olan ve günlerini film setlerinde geçiren Eva Longoria’ysa daha az vergi vermek peşinde değil. Bu, üniversiteye gidebilmek için çalışan ve borçlanan Eva Longoria gibi kişilere haksızlık olur.”

Longoria bu sözleriyle gençlerle Latin kökenlilerin yüreğine dokundu. Michelle Obama da hem kendisinin hem de Başkan Obama’nın yıllarca öğrenci borcu ödediklerini anlatmıştı. Eva Longoria’nın konuşması uzun uzun alkışlandı. Genç ve ünlü bir oyuncuyu saflarına çekebildiği ve aktif olarak parti için çalışmasını sağlayabildiği için Başkan Obama çok şanslı. Gerçi başlıkta Demokrat Parti Kurultayı’nın yıldızı Eva Longoria dedim ama bunu Hollywood bağlantısını kastederek kullandım. Oysa genel anlamda kurultayın yıldızı Bill Clinton’dı. Kadınlar açısından da Michelle Obama ve Gabrielle Giffords’ı saymamak haksızlık olur. Silahlı bir saldırıda ağır yaralanan Giffords, çok yoğun bir tedaviden sonra konuşup yürüyebiliyor ancak Kongre’den ayrılmak zorunda kaldı. Michelle Obama’nın da Başkan Obama’nın en büyük artısı olduğuna kuşku yok.

Neden Eva Longoria?

Birincisi, Longoria Başkan Obama’nın yeniden seçilmek için yürüttüğü ulusal kampanyanın eşbaşkanlarından biri. Demokrat Parti Longoria’yla birlikte bütün Amerika’da 34 seçim kampanyası eşbaşkanını açıklarken, bu kişilerin seçmenleri aydınlatacağını ve gençler, kadınlar ve azınlık gruplarını Obama için oy kullanma konusunda ikna etmeye çalışacağını bildirmişti.

İkincisi, Eva Longoria, Amerikan televizyonun ünlü dram-komedisi Desperate Housewives, Türkiye’de gösterilen adıyla Umutsuz Ev Kadınları’nda canlandırdığı Gabrielle Solis karakteriyle çok tanınan bir oyuncu haline geldi. Dizi bitti ama Longoria epey yol aldı.

Üçüncüsü, Eva Longoria, “Eva Longoria Vakfı”nın kurucusu ve başkanı. Vakıf, Latin kökenli gençlere eğitim yardımı sağlıyor, iş kurmalarına destek oluyor. Bu seçimlerde de Latin oyları son derece önemli.

Demokrat Parti ve Latin Seçmenler

15 Mart 1975 doğumlu olan Eva Longoria Meksika kökenli ve Demokrat Parti’nin kurultaydaki Latin kökenli konuşmacılarından sadece biri. Kurultayda Teksas’ın San Antonio kenti belediye başkanı Julian Castro da konuştu ve Demokrat Parti Kurultayı’nda bugüne kadar konuşma yapan ilk Latin kökenli siyasetçi oldu. Ardından Los Angeles Belediye Başkanı Antonio Villaraigosa da kürsüye çıktı ve etkili bir konuşma gerçekleştirdi.

Eva Longoria konuşma öncesi NBC televizyonunda yayınlanan söyleşisinde Clint Eastwood’un boş sandalye konuşmasına bir gönderme yaptı ve “konuşma yapacağım salonda tek bir “boş sandalye” bile olmayacak” dedi. Beyaz Saray da bir Twitter mesajında Başkan Obama’nın koltuğunun “dolu” olduğunu yazmıştı.

Eva Longoria Kimdir?

Eva Jacqueline Longoria, Teksas’ın Corpus Christi kenti yakınlarında bir çiftlikte büyüdü. Dört kız kardeşin en küçüğü olan Eva Longoria, Teksas’ın ünlü A & M Üniversitesi’ni bitirdi. Teksas güzellik kraliçesi seçildikten sonra Hollywood’un ilgisini çekti. Sinema filmleri çevirdi, televizyon dizilerinde oynadı. Ünlü basketbolcu Tony Parker’la yaptığı evlilikle de sık sık gündeme geldi. Ancak çift kısa bir evlilikten sonra boşandı.