Oscar sonuçlarını biliyorsunuz. Tekrar etmek gereksiz. İzlediniz, okudunuz. Merak edenler için, en çok en iyi erkek oyuncu Oscar’ını Daniel Day-Lewis’ın almasına sevindim. Zaten Oscar öncesi de My Left Foot’tan başlayarak bütün filmlerinde bu çok yönlü aktörü çok başarılı bulduğumu yazmıştım. Üçüncü Oscar heykelini alarak sinema tarihine geçti. Oscar’a en çok aday gösterilen kadın oyuncu Meryl Streep bu yıl aday değildi. Kadın oyuncu olarak da onu çok takdir ediyorum. Meryl Streep 17 kez Oscar’a aday oldu. Rekoru kimseye kaptırmaya da niyetli görünümüyor. Erkekler arasında adaylık rekoru 12 kez aday olan Jack Nicholson’a ait. Oscar’a en çok aday gösterilen filmlerse ”All about Eve” ve ”Titanic”. Bu filmler 14 dalda aday gösterildi.

Bu kez film müziklerine ve bu yıl Oscar alan şarkılara kısaca değineceğim. Biliyorsunuz bu yıl Lincoln, Argo, Skyfall, Anna Karenina ve Pi’nin Yaşamı filmleri Oscar’a adaydı, en iyi film ödülünü Argo aldı. Argo’nun ödülünü Beyaz Saray’dan Michelle Obama’nın açıklaması da sürpriz oldu.

Pazar gecesi müzik dalında en büyük galipler, İngiliz şarkıcı Adele ile müzik prodüktörü Paul Epworth oldu. Bir bölümü İstanbul’da, Kapalıçarşı’da çekilen son Bond filmi Skyfall’un müziğiyle Epworth Oscar’ı kucaklarken, Adele de En İyi Şarkı ödülüne kavuştu. Adele’in canlı Skyfall performansı gerçekten de çok başarılıydı. Adele olağanüstü bir sese ve tekniğe sahip. Buarada Bond filmlerinin 50’nci yılı olduğu için Shirley Bassey de 1964 tarihli Goldfinger filminin aynı adlı şarkısını seslendirdi ve büyük alkış aldı.

ADELE-SKYFALL

Les Miserables (Sefiller) müzikalinin Oscar sahnesinde canlı olarak sunulması da güzel bir sürprizdi. Hugh Jackman, Russell Crowe ve Anne Hathaway’in sesleriyle göz doldurduğunu ve Oscar gecesine renk kattığını söylemeden geçmek istemem.

LES MISERABLES

Oscar ödül törenini sunan Seth MacFarlene’le ilgili de birkaç noktaya açıklık getireyim. Bazıları fazla önemsememişti komedyen ve çizgi film sanatçısını, ödül törenini sunacağı açıklandığı zaman. Ama Seth MacFarlene başarılı oldu, Oscar reytingleri de yükseldi. Birkaç çizgi film dizisi olan, filmlerinin seslendirmelerini de kendisi yapan komedyen ve sunucu MacFarlene, çok yönlü bir sanatçı.

Mychael Danna’nın Pi’nin Yaşamı için yaptığı müzik de başarılı ama Oscar alamadı.

LIFE of PI

Alexandre Desplat’ın müziğinde de hem Batı hem de Doğu esintileri var. Bu yıl birçok filmin müziği için aynı yorumu yapmak mümkün.

ARGO

Dario Marianelli’nin Anna Karenina için yaptığı film müziği de farklı ritmler içeriyor.

ANNA KARENINA

Lincoln filminin şarkıları, besteci John Williams’dan. Williams 48’inci kez müzik dalında aday gösterildi. Gerçi Oscar alamadı ama eleştirmenler 19’uncu yüzyıl Amerikan baladlarıyla örülü film müziğini çok başarılı buldu.

LINCOLN

Bütün bunlar olup biterken, kimin ne giydiği, hangi modacıları tercih ettiği, hangi aktristin yüzbinlerce dolarlık, hatta milyonluk pırlantalar taktığı konuşulurken, Washington’da partizanlığın pençesindeki bütçe krizi herkesi bezdirmiş durumda. 1 Mart korkulu rüyası yaklaşırken, Kongre’de Cumhuriyetçilerle Demokratlar’ın anlaşmaya varıp varmayacağı kaygıyla bekleniyor. Sadece Savunma Bakanlığı’nda 800 bin kişinin işini kaybetme veya maaşında kesintiye uğraması sözkonusuyken ve kesintilerden bütün devlet memurlarının etkilenmesi beklenirken, Kongre üyelerinin ücretlerini aynen almaya devam edecek olmaları çok tartışılıyor.

Kimine Oscar, kimine kesinti…Adaletsiz dünya!