IRS Tax DayAmerika’da Nisan federal vergi ayıdır, 15 Nisan’a kadar bir önceki yılın vergileri hesaplanıp kısaca IRS olarak bilinen Internal Revenue Service adlı daireye sunulur. Vergi Dairesi ve yerel vergi kurumları vergi iadesi alacağı hesaplanan vergi mükelleflerine ödeme çeklerini gönderir veya gelir vergisi ödemesi gereken bireyler Vergi Dairesi’ne geri ödeme yaparlar. Amerika’da vergi çok ciddi bir konudur, yalan vergi beyanında bulunmak suçtur. Her yıl Federal Vergi Dairesi veya eyalet rasgele seçtiği birey veya şirketlerin vergi bildirimlerini inceler, vergi yasalarına uyumu denetler. Amerika’da onbinlerce vergi şirketi için Ocak-Haziran arası yoğun vergi bildirimi hazırlama dönemidir. Vergi bildirnimi için Nisan’dan Haziran’a kadar uzatma almak da mümkündür mazereti olanlar için.

Barack ObamaElbette Başkan Barack Obama da vergi öder. Başkan geçtiğimiz günlerde 2013 yılı için doldurduğu gelir vergisi formlarını açıkladı Beyaz Saray’ın web sitesinde. Başkan eşi Michelle ile ortak doldurmuş vergi bildirim formlarını ve toplam brüt 481,098 dolar kazanç göstermiş. Obama çiftinin ödediği vergi miktarı toplam 98,169 dolar. Peki, Beyaz Saray’ın ünlü evsahipleri, geçen yıl hiç bağışta bulunmuş mu? Bu bağışlar gelirden düşülerek, vergi iadesini etkiliyor.

Barack Obama, Michelle Obama

Barack Obama ve First Lady Michelle Obama, gelirlerinin yüzde 12,3’ü olan 59,251 doları 32 farklı sivil toplum örgütü ve yardım kuruluşuna bağışlamışlar. En büyük bağış da 8,751 dolar olarak Fisher House Foundation adlı vakfa yapılmış. Peki nedir Fisher House Foundation? Askeri ailelere ve çocuklarına yardım, eğitim, destek sağlayan bir dernek. Michelle Obama da bu vakfı sık sık ziyaret ederek ailelerle çocuklarla görüşüyor, onlara destek oluyor.
Amerika’da vergi sezonunda hem federal hükümete hem de yaşadıkları eyaleetlere vergi bildiriminde bulunuyor bireyler. Barack ve Michelle Obama da Beyaz Saray öncesi yaşadıkları Chicago kentinin bağlı olduğu Illinois eyaletine de vergi bildiriminde bulundular. Bu eyalette de 23,328 dolar vergi ödediler.

Gelelim Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Eşine
Joe Biden, Jill Biden
Tabii Biden ve eşi Jill de vergi ödüyor. Onlar da 2013 yılı vergi bildirimini geçtiğimiz günlerde yaptılar ve toplam 407,009 dolar gelir gösterdiler. Federal vergi olarak da 96,378 dolar ödedi Biden ailesi. Joe ve Jill Biden geçen yıl 20,523 dolar bağışta bulundu. Jill Biden’ın yazdığı çocuk kitabının gelirini de bağış olarak dağıttı. Biden çifti Deelaware eyaletine kayıtlı ve oraya da 14,644 dolar vergi ödediler. Aryıca Washington yakınlarında bir üniversitede ders veren Jill Biden ayrı bir Virginia vergi formu doldurdu ve geliri üzerinden 3,470 dolar vergi ödedi.

Güzel Bir Gelenek: Başkanların Vergi Bildirim Açıklaması

Amerika’da Başkanlarla yardımcılarının kazançlarını ve ödedikleri vergileri açıklaması tarih kadar eski bir gelenek. Demokrasinin gereği olarak görüyor bu şeffaflığı Amerika’yı yönetenler. Bu gelenek Kongre üyeleri ve diğer siyasetçiler için de geçerli. Şu soruları sorduğunuzu duyar gibiyim: Peki Amerika’da vergi kaçakçılığı olmuyor mu? Gelirini az gösterenler yok mu? Yani herkes çok mu masum? Elbette değil. Aklıma çok eski bir örnek geliyor. Yıllar önce ünlü halk müziği sanatçısı Willie Nelson’ın yıllarca federal vergi ödemediği ortaya çıktı. Yani vergi bildirim formu doldurmamıştı. Bugüne kadar 2,500 şarkı sözü yazan ve bir o kadar şarkıyı da besteleyen ve konserlerinden, albümlerinden milyonlarca dolar kazanmış olan Nelson, 1956 yılından buyana sahnede. 1990 yılında Federal Vergi Dairesi, Nelson’ın 16 milyon 700 bin dolar vergi borcu olduğunu açıkladı. Amerikan halk müziğinin ve rock’n’roll’un ünlü ismi Nelson’ın banka hesapları donduruldu, bazı mallarına ve mülküne el konulup satıldı. Willie Nelson duruma nasıl bir çözüm buldu dersiniz? Sayısız konser düzenledi, geliriyle borçlarını ödedi. Çünkü Vergi Dairesi’nden kurtuluş olmadığını iyi biliyordu.

Vergi konusuna da böylece değindikten sonra bir başka yazıda yine birlikte olmak umuduyla hepinize iyi baharlar!