Michelle Obama24 Nisan’da bir yandan Beyaz Saray’ın 1915 Ermeni Anma Günü açıklamasını bekliyor, bir yandan da Türk Büyükelçiliği’nin önündeki Ermeni göstericilerin sayısını ve Amerika’da yaşayan Türkler’in onlara karşı duran gösterisinden haber bekliyorduk. Buarada Başkan Obama Uzak Doğu’da dört ülkeye çıktığı gezisi sürdürürken First Lady Michelle Obama da Beyaz Saray’da çocukları ağırlıyordu. Siyasi haberleri girmeyeceğiz burada, nasılsa Obama’nın geçen yılki gibi bu yıl da soykırım demediğini, ‘Meds Yeghern’ (büyük felaket) deyimini kullandığını biliyorsunuz.
Beyaz Saray’da çalışan görevlilerin çocuklarını ağırladı Michelle Obama Beyaz Saray’da. 24 Nisan Amerika’da ‘Kızlarınızı İşe Götürün Günü’ olarak başlamıştı, yıllar içinde ‘Kız ve Erkek Çocuklarınızı İşe Götürün Günü’ne dönüştü. Michelle Obama, moda anlayışının vazgeçilmezi haline gelen renkli giysileri içinde çocuklarla konuştu, tutulduğu soru yağmuruyla deneyimli bir avukat olarak gayet güzel başa çıktı. Beyaz Saray’ı ve sebze bahçesini gezen, arı kovanlarını inceleyen çocuklar, kameralara poz vermeyi ihimal etmedikleri gibi, Michelle Obama’yı da bir güzel terlettiler. Michelle Obama çocuklardan özür diledi, anne veya babaları Beyaz Saray’daki toplantılar davetler yüzünden eve geç döndüklere onlara fazla zaman ayıramadıkları için. Ama önemli görevler yaptıklarını vurguladı, onlara anlayış göstermelerini istedi.

Michelle ObamaBir çocuk, Beyaz Saray’ın bahçesine sebze, meyve ekmekten hoşlanıp hoşlanmadığını sordu Michelle Obama’ya. O da bunu genellikle Washington içindeki okullardan davet ettiği öğrencilerle birlikte yaptığını söyledi, açık havada olmaktan hoşlandığını söyledi. Yetiştirdikleri sebzelerle pizza yaptıklarını ve yediklerini anlattı.

Matthew adlı bir afacan, First Lady’ye Beyaz Saray’ın iki köpeğine kimin baktığını sordu. Aldığı cevap, Baş Bahçıvan Dale oldu. Sunny ve Bo adlı iki köpeklerinin Dale ile birlikte sabahtan öğleden sonraya kadar bahçede oynadığını, Beyaz Saray’da dolaştığını, onlar için günün sabah 7:30’da başladığını dile getirdi. Köpekler saat 13’te içeri alınıp, evin iki kızı Sasha ile Malia’nın okuldan gelmesine kadar dinleniyormuş.

Michelle Obama’ya özel sorular da geldi. Aliyah adlı küçük kız, First Lady’ye en sevdiği içeceğin ne olduğunu sordu. O da su olduğunu söyledi ve su içmenin hem yetişikinler hem de çocuklar için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Lauren, First Lady’nin gitmeyi en çok sevdiği yeri merak ediyordu. “Roma güzel bir kent, İtalyan yiyecekleri harika. Çin’den yeni döndüm, çok ilginç bir ülke. Kültürü ve herşeyi bizimkinden çok farklı. Amerika içinde de gitmeyi sevdiğim birçok yer var. Her yıl Hawaii’ye gidiyoruz. Çok güzel bir yer Hawaii. Ulusal Parklar’ı seviyorum. Büyük Kanyon inanılmaz bir yer. Maine eyaletindeki parklar çok güzel. Seyahat etmeyi seviyorum” diye yanıtladı Michelle Obama.

Michelle Obama, Charlotte Bell

 

Jude, onun en sevdiği yiyeceği merak ediyordu. Michelle Obama açıksözlülükle “pizza” dedi. Ancak sebzeli pizzayı tercih ettiğini de söylemeden geçmedi. Ayrıca patates kızartması seviyormuş Michelle Obama, üstelik de acı soslu. Ayrıca kızarmış tavuk da. Ancak sağlıklı yemek en büyük tercihi. Tabii Michelle Obama çocuklara ‘Let’s Move’ programını da hatırlattı ve spor yapmaları, hareket etmeleri, abur cubur yememeleri gerektiğinin de altını çizdi. Peki, First Lady’nin favori rengi neymiş? Mor. First Lady zaten renkli giyiniyor biliyoruz.

Çocuklardan biri, babasının üç yıldır işsiz olduğunu söyledi ve Michelle Obama’ya babasının özgeçmişini verdi, ona iş bulmasını istedi. Bunu özel bir konu olarak niteleyen Michelle Obama özgeçmişi aldı ama yardım sözü vermedi. Avukatlık yaptığı günleri özleyip özlemediğini sordu bir çocuk. Michelle Obama da özlediğini ama şimdi de Başkan eşi olarak önemli bir iş yaptığına inandığını, bu yüzden bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştığını söyledi. First Lady, normal bir hayat sürdürmeyi özlediğini, sıkı güvenlik önlemlerinin zaman zaman çok sınırlayıcı olabildiğini de belirtti.

Jasmine adlı küçük kız, Michelle Obama’dan ilk geldiğinde Beyaz Saray’ın içinde kaybolup kaybolmadığını öğrenmek istedi. O da samimiyetle ilk günlerde birkaç kez kaybolduğunu itiraf etti.

İşte böyle 24 Nisan günü Beyaz Saray’da böyle geçti. Başkan Obama Japonya’daydı ama ekibi Ermeni Anma Günü mesajını yayınladı. Ama Michelle Obama’nın günleminde çocuklar vardı. Videoyu izleyin, Michelle Obama’nın çocuklarla sohbetini kulaklarınızla duyun!

Onlar ermiş Beyaz Saray’a, biz çıkalım kerevetine….