‘Çocuklarınızı İşe Götürün’ Günü!

Posted April 25th, 2014 at 2:31 pm (UTC-5)
3 comments

Michelle Obama24 Nisan’da bir yandan Beyaz Saray’ın 1915 Ermeni Anma Günü açıklamasını bekliyor, bir yandan da Türk Büyükelçiliği’nin önündeki Ermeni göstericilerin sayısını ve Amerika’da yaşayan Türkler’in onlara karşı duran gösterisinden haber bekliyorduk. Buarada Başkan Obama Uzak Doğu’da dört ülkeye çıktığı gezisi sürdürürken First Lady Michelle Obama da Beyaz Saray’da çocukları ağırlıyordu. Siyasi haberleri girmeyeceğiz burada, nasılsa Obama’nın geçen yılki gibi bu yıl da soykırım demediğini, ‘Meds Yeghern’ (büyük felaket) deyimini kullandığını biliyorsunuz.
Beyaz Saray’da çalışan görevlilerin çocuklarını ağırladı Michelle Obama Beyaz Saray’da. 24 Nisan Amerika’da ‘Kızlarınızı İşe Götürün Günü’ olarak başlamıştı, yıllar içinde ‘Kız ve Erkek Çocuklarınızı İşe Götürün Günü’ne dönüştü. Michelle Obama, moda anlayışının vazgeçilmezi haline gelen renkli giysileri içinde çocuklarla konuştu, tutulduğu soru yağmuruyla deneyimli bir avukat olarak gayet güzel başa çıktı. Beyaz Saray’ı ve sebze bahçesini gezen, arı kovanlarını inceleyen çocuklar, kameralara poz vermeyi ihimal etmedikleri gibi, Michelle Obama’yı da bir güzel terlettiler. Michelle Obama çocuklardan özür diledi, anne veya babaları Beyaz Saray’daki toplantılar davetler yüzünden eve geç döndüklere onlara fazla zaman ayıramadıkları için. Ama önemli görevler yaptıklarını vurguladı, onlara anlayış göstermelerini istedi.

Michelle ObamaBir çocuk, Beyaz Saray’ın bahçesine sebze, meyve ekmekten hoşlanıp hoşlanmadığını sordu Michelle Obama’ya. O da bunu genellikle Washington içindeki okullardan davet ettiği öğrencilerle birlikte yaptığını söyledi, açık havada olmaktan hoşlandığını söyledi. Yetiştirdikleri sebzelerle pizza yaptıklarını ve yediklerini anlattı.

Matthew adlı bir afacan, First Lady’ye Beyaz Saray’ın iki köpeğine kimin baktığını sordu. Aldığı cevap, Baş Bahçıvan Dale oldu. Sunny ve Bo adlı iki köpeklerinin Dale ile birlikte sabahtan öğleden sonraya kadar bahçede oynadığını, Beyaz Saray’da dolaştığını, onlar için günün sabah 7:30’da başladığını dile getirdi. Köpekler saat 13’te içeri alınıp, evin iki kızı Sasha ile Malia’nın okuldan gelmesine kadar dinleniyormuş.

Michelle Obama’ya özel sorular da geldi. Aliyah adlı küçük kız, First Lady’ye en sevdiği içeceğin ne olduğunu sordu. O da su olduğunu söyledi ve su içmenin hem yetişikinler hem de çocuklar için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Lauren, First Lady’nin gitmeyi en çok sevdiği yeri merak ediyordu. “Roma güzel bir kent, İtalyan yiyecekleri harika. Çin’den yeni döndüm, çok ilginç bir ülke. Kültürü ve herşeyi bizimkinden çok farklı. Amerika içinde de gitmeyi sevdiğim birçok yer var. Her yıl Hawaii’ye gidiyoruz. Çok güzel bir yer Hawaii. Ulusal Parklar’ı seviyorum. Büyük Kanyon inanılmaz bir yer. Maine eyaletindeki parklar çok güzel. Seyahat etmeyi seviyorum” diye yanıtladı Michelle Obama.

Michelle Obama, Charlotte Bell

 

Jude, onun en sevdiği yiyeceği merak ediyordu. Michelle Obama açıksözlülükle “pizza” dedi. Ancak sebzeli pizzayı tercih ettiğini de söylemeden geçmedi. Ayrıca patates kızartması seviyormuş Michelle Obama, üstelik de acı soslu. Ayrıca kızarmış tavuk da. Ancak sağlıklı yemek en büyük tercihi. Tabii Michelle Obama çocuklara ‘Let’s Move’ programını da hatırlattı ve spor yapmaları, hareket etmeleri, abur cubur yememeleri gerektiğinin de altını çizdi. Peki, First Lady’nin favori rengi neymiş? Mor. First Lady zaten renkli giyiniyor biliyoruz.

Çocuklardan biri, babasının üç yıldır işsiz olduğunu söyledi ve Michelle Obama’ya babasının özgeçmişini verdi, ona iş bulmasını istedi. Bunu özel bir konu olarak niteleyen Michelle Obama özgeçmişi aldı ama yardım sözü vermedi. Avukatlık yaptığı günleri özleyip özlemediğini sordu bir çocuk. Michelle Obama da özlediğini ama şimdi de Başkan eşi olarak önemli bir iş yaptığına inandığını, bu yüzden bu görevi en iyi şekilde yapmaya çalıştığını söyledi. First Lady, normal bir hayat sürdürmeyi özlediğini, sıkı güvenlik önlemlerinin zaman zaman çok sınırlayıcı olabildiğini de belirtti.

Jasmine adlı küçük kız, Michelle Obama’dan ilk geldiğinde Beyaz Saray’ın içinde kaybolup kaybolmadığını öğrenmek istedi. O da samimiyetle ilk günlerde birkaç kez kaybolduğunu itiraf etti.

İşte böyle 24 Nisan günü Beyaz Saray’da böyle geçti. Başkan Obama Japonya’daydı ama ekibi Ermeni Anma Günü mesajını yayınladı. Ama Michelle Obama’nın günleminde çocuklar vardı. Videoyu izleyin, Michelle Obama’nın çocuklarla sohbetini kulaklarınızla duyun!

Onlar ermiş Beyaz Saray’a, biz çıkalım kerevetine….

3 responses to “‘Çocuklarınızı İşe Götürün’ Günü!”

  • hpolat says:

   Beğendiğinize sevindim. Haklısınız çok güzel bir etkinlik. Çocuklarım küçükken ben de onları getirirdim, okuldan bir gun uzaklaşmak hoşlarına giderdi çok. Farklı bir ortam, farklı kişilerle tanışmak değişiklik olurdu. Amerika’da bu uygulama artık iyice yaygınlaştı. Yorum yazdığınız için teşekkürler.

 1. bu çok güzel bir etkinlik ve bunu michelle obama nın yapması ise daha güzel olmuş.. amerikada iş günü olarak çocukların bu etkinligi gerçekten çok hoş. bizim kayseride kafası
  çalışan çocukları ise genelde çogunu okutmazlar ve işyerinde veya caddelerde herhangi bazı işleri yaparak ticareti ögrenmeleri saglanır.

  michelle obama geçen yılki programa göre ciddi bir dadı gibi çocuklara mülakat vermiş. ahh
  ahh ingilizce bilseydim ne dediklerini anlayabilirdim. çocukları çok severim buradaki çocuklar birbirinden güzel ve sevimli.. bu arada bir centilmen olarak michelle obama nın kıyafetini begendigimi söylemek istiyorum. genelde magazin haberlerinde kıyafeti nereden ve kaç dolara aldıgı haberlerini arada bir görüyorum. bazen moda evi bazen ucuzluk gibi kendine yakışan kıyafetleri kullanıyor. ne diyelimki başkan obama da begeniyor herhalde.
  bende benden büyük oldugu için saygı bazlı deger verdigim zaten bilinen bir gerçek.

  hülya abla bu sefer uzun olmasın.. çocuk özlemi nedeni ile duygusallaşıyorum. gözlerimden yaş gelmeden kısa tutayım. bu güzel haberi bize ulaştırdıgınız için size çok teşekür ederim.
  kendinize iyi bakın en iyi dileklerle.

  benim hülya abla bildigin benim işte… saygılar..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2014
M T W T F S S
« Mar   May »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930