S&P Amerika’yı Neden ‘Negatif’ Gördü?

Posted April 18th, 2011 at 2:23 pm (UTC-5)
2 comments

Amerika, Standard & Poors’un gözünde ilk kez negatif görünüm verdi. Derecelendirme kuruluşunun 18 Nisan günü açıkladığı karar, borsalarda ilk anda 200 puanlık düşüşe, altında ise rekor yükselişe neden oldu.

Aynı kararda Amerika’nın “AAA” olan kredi notu ise değişmedi.

Standard & Poors’un Amerika’nın görünümünü negatife çevirmesi aslında bir uyarı ateşi. Kuruluş, eğer iki sene içerisinde harcına-borcuna çeki düzen vermezsen, kredi notunu aşağı çekerim diyor. Bunun için de %33 ihtimal veriyor.

Aslında kuruluş Amerika’nın ekonomik performansından memnun. Karnesine değerlendirme notlarını düşerken “Gelirin yüksek, ekonomik faaliyetlerin hem çok çeşitli, hem de esnek. Büyümeyi de enflasyonu tetiklemeden sürdürüyorsun, aferin” diyor.

Sonrasında ise söze “Ama…” ile devam ediyor.

İşte “ama”yla başlayan bölümde konu borca- harca geliyor. Standard & Poors, “Herşey iyi hoş ama artan bütçe açıkları, borçlar iki yıla varmaz, seni al aşağı eder, aman dikkat,” diyor.

S&P, “Bütçe açıkların 2009 yılında ulusal gelirin %11’ine ulaşmış. Hatırlarsan önceki altı yılda bunun ortalaması %2 ila %5 arasındaydı,” diye de not düşüyor.

Hem Standard & Poors’a göre sorun sadece borcun-harcın çok olması da değil… Bu soruna nasıl çözüm bulunacağının açıklık kazanmaması…

Gerçi Cumhuriyetçiler adına Paul Ryan ve arkasından Başkan Obama çözüm için kendi planlarını Nisan ayı içinde sunmuşlardı. Bu açıklamalarda Ryan 10 yılda, Obama ise 12 yılda 4 trilyon Dolarlık tasarruf vaat etmişlerdi.

Ama Standard & Poors pek ikna olmamış görünüyor.

Kuruluş “Açıklar azaltılmalı ama politikacılar ortak bir zeminde anlaşıp da bu yönde hareket edemiyor. Zaten bütçe planlarının uygulamaya konması hem çok zaman alacak hem de belki ileride başka politikacılar iş başına gelirse bir kenara atılacak,” diyor.

Derecelendirme kuruluşu, borçlanma tavanının yükseltilmesi için Hazine’nin yaptığı çağrıya Kongre’nin mesafeli yaklaşmasından; “Hükümet harcamaları kısacak anlamlı mali reformlar yapsın, biz de o zaman duruma bakarız” şeklinde koşullar koymasından da endişelenmiş anlaşılan. Çünkü görünümün durağandan negatife çevrilmesinde bu da, bir faktör olarak sıralanıyor.

Aslında borç tavanı tartışması 1996 yılında da Moody’s derecelendirme kuruluşunu kaygılandırmıştı. Moody’s, o yılın Ocak ayında Kongre liderleri borç tavanını yükseltmeyi reddedince Amerika hakkında uyarı çıkarmış ve durum düzelmezse kredi notunu düşürebileceğini bildirmişti. Kongre daha sonra tavanı yükseltince de bu uyarı hemen geri çekilmişti.

Şimdi Standard & Poors’un genel görünümü negatife çevirmesinden sonra Kongre liderleri aynı 1996 yılında olduğu gibi borçlanma limitini yükseltecek mi yakında göreceğiz.

Maliye Bakanı’nın yardımcılarından Mary Miller’in S&P kararından hemen sonra yaptığı açıklamada sanki bunun işaretini veriyor.

Miller, “Derecelendirme kuruluşu, liderlerimizin, Amerika’nın karşısına çıkan zor zamanlarda nasıl da kenetlenebildiğini dikkate almış gibi görünmüyor,” diyor.

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

2 responses to “S&P Amerika’yı Neden ‘Negatif’ Gördü?”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  yazıyı dikkatle okudum. derecelendirme kuruluşu kendi görme ve analiz etme olanaklarına göre haklı olabilir. belkide bir uyarı yapmka istemiş olabilir. belkide bunun başkan ve amerikan kongresine olumlu yansımaları olacak ve önlemler alınmasına neden olacak. derecelendirme kuruluşu bir dost gibi olmuş.
  bizim ülkemizde dost acı konuşur diye bir deyim var. bu olayda dost sadece acı konuşmuş. benim rüyalarımın amerikası için. amerika kendi için oldugu kadar dünya ekonomisi içinde bir motor görevini
  üstlenmekte ve rolünü son krize kadar mükemmel olarak yaptı. ama artık amerika başkan obama nın
  yakın zamanda dünya verdigi mesaj gibi. artık ekonomilerinizi amerikaya ihracat gibi bir sistemle yapılmasını görmek istemiyoruz gibi bir sözü oldu. seçenekleri başkan obama nın iyi bildigine eminim.
  bu yönde önlemler gelecegine eminim. derecelendirme kuruluşu bu sözü hiç ortaya getirmiyor. neden.
  hani nerede amerikaya ihracat yaparak ayakta duran ekonomilerin notlarını düşürmesi olayı. malesef yok
  işte şimdi eleştiriye başlayacagım. kardeşim. kendine daha akıllı ve zekalı analizciler bul. rüyalarımın amerikası ile dalga geçemezsin. haddini bil. amerikanın dünya genelindeki agırlıgını hesaplamak buna yeterde artar bile. ben derecelendirme kuruluşuna katılmıyor ve dangalakların tesbitine inanmıyorum.
  bende derecelendirme kuruluşunun bir dostuyum ve acı konuştum. türk sözü dost acı konuşur. diyorum.
  bize bu blog ta düşünce ve tepitlerimize olanak verdigi için amerikanın sesi ve melegine çok teşekür ediyorum. yazılarınızı merakla bekleyecegim ve takip etmeye çalışacagım. saygılar ve sevgiler.

  • mcaglar says:

   Acı konuşan bir dost olarak içinizdeki görüşleri paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Derecelendirme kuruluşu da aslında tam sizin gibi yapıyor ve “dost acı söyler” diyerek Amerika’ya kendine çeki düzen vermesi, mali disiplini sağlaması konusunda tatlı-sert bir uyarıda bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Melek Çağlar

Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

YENİ EKONOMİ HAKKINDA

Washington'da alınan siyasi kararları, New York'ta piyasalara yön veren hareketleri ve 50 eyalette sıradan insanların yaşadığı ekonomik gerçekleri ‘Yeni Ekonomi’ farklı bir bakış açısıyla okuyucularına sunuyor.

Yeni girişim ve girişimciler, hız kazanan trend'ler, uzman değerlendirmeleri, araştırmalar, sayısal veriler, kısacası Amerikan ekonomisinin performansına dair tüm sağlıklı bilgiler ‘Yeni Ekonomi’de.

‘Yeni Ekonomi’, ilgi duyanların takip etmekten sıkılmayacağı yeni ekonomik normların ‘yol haritasını’ çıkarıyor.

Yahoo! Ekonomi

Archives