Bu kez genç bir sanatçının reklamını yapacağım. Çocukken çok sevimli, şimdiyse çok yakışıklı olan bu gence dikkat! Yakında albümü geliyor ve çok can yakacağından kuşkum yok.  Dünyanın en tatlı ve mütavazi ama bir o kadar da kararlı gençlerinden biri bu müzisyen. Aşağı yukarı oğlumla aynı yaşlarda ve daha küçücükken bize gitar çalıp şarkı söylemişliği var.  O yaşlarda bütün çocuklara sorulan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna kararlılıkla, “ünlü bir müzisyen olacağım” demesi çok güldürmüştü bizi.  Ama  sonunda gülen o oldu, dediğini yaptı ve albüm hazırlığı içinde şimdi.  Bunu duyurmak da boynumun borcu. Eh,  hayat boyu kaç şöhretle veya şöhret yolunda müzisyenle tanışma imkanımız oluyor, değil mi? Benim için de Emre Yılmaz’ı tanıyor olmak bir ayrıcalık. Bir zamanlar reklam kuşaklarının çocuk yıldızıyken müzik hayatındaki ilk büyük adımı Sertab Erener’in vokalisti olarak atan Emre Yılmaz şarkı söylüyor, gitar çalıyor ve küçük yaştan beri besteler yapıyor. Emre, müzik eğitimini Amerika’da aldı. Interlochen Arts Academy ve Eastman School of Music okullarında klasik gitar eğitimi gördü. 2003 yılından bu yana müzik çalışmalarına New York’ta devam ediyor. Emre Yılmaz şimdi repertuarı hazır olan albüm kayıtlarının öncesinde yepyeni bir heyecan yaşıyor.  Birkaç soru sordum Emre’ye, albüm telaşına rağmen kırmadı yanıtladı.

HP-Kaç yıldır gitar çalıyor ve söylüyorsunuz?

EY-İlk olarak 11 yaşımdayken Ömer Bayramoğlu’ndan gitar dersleri alarak başladım, sonra ortaokuldayken okul orkestrasıyla Altın Mikrofon Liseler Arası Müzik Yarışması’nda ödül aldık. Hemen akabindeki yaz Sertab Erener’in vokalisti olarak ilk büyük sahne tecrübemi yaşadım. Artık müziği profesyonel olarak yapmaya karar vermiştim ve İsmet Ertaş’tan klasik gitar dersleri alarak Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın lise kısmına hazırlandım. Orada bir yıl Erdem Sökmen ile çalıştıktan sonra 1997 yılında müzik eğitimime devam etmek için Amerika’ya geldim. Interlochen Arts Academy’de lisenin son iki senesini okuduktan sonra Eastman School of Music’te klasik gitar bölümünü bitirdim.

HP-Bazı şarkılarınızın  sözleri de size ait, bunlar da albümde yer alacak mı?
EY-Albümdeki şarkıların çoğunluğunun bestesi bana ait, hem sözü hem müziği bana ait olan şarkılar da yer alacak albümde. Aynı zamanda albümün süpervizörlüğünü üstlenen Emre Aksu ile  albümdeki bir çok şarkının sözlerinde ortak çalıştık.
HP-New York’ta kimlerle çalıştınız, nerelerde çaldınız?
EY-2003 yılından beri New York’ta müzisyenlik yapıyorum. Haftanın yaklaşık beş gecesi farklı mekanlarda gitarist Spiros Exaras’la birlikte sahne aldık. 2009 yılında Joe’s Pub’da bir performansım oldu. Central Park’ta Summer Stage Festivali (Yaz Sahnesi) dahilinde yapılan Istanbullive  konserinde Mazhar Fuat Özkan Konseri’nin açılışında sahne aldım. En son Kaderin Yerine Single’ının kayıtları için davulda Gene Lake, bas gitarda Steve Jenkins, hem elektrik gitarlar hem de co-prodüktör olarak Spiros Exaras, üflemelilerde Slavic Soul Party adlı grupla çalıştım. Kayıtları  New York’taki Avatar stüdyolarında yaptık.
HP-Neden şimdi Türkiye?

EY-En başından beri istediğim birşeydi Türkiye’de bir albüm yapmak ve bu adım için doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum. Çok keyifli bir repertuar oluşturduk, Eylül ayında ikinci bir single çalışması ve Kasım ayında da albümü çıkarmayı hedefliyoruz.

HP-İdolunuz var mi?

EY-Tek bir isim vermek çok zor gerçekten..kimilerinin melodileri, kimilerinin hayat değiştiren sözleri, kimilerinin enstrümanistliği.. herbiri birbirinden değerli o kadar çok isim var ki…

Emre’nin ilk single çalışması “Kaderin Yerine” klibiyle bugünlerde her yerde. Tabii Facebook ve YouTube’da da dönüyor klip. Şarkının bestesi Emre Yılmaz’a, sözleri Emre Aksu’ya ait. Düzenlemeyi Emre Yılmaz ve New York’ta birlikte sahneye çıktığı müzisyen arkadaşı Spiros Exaras yapmış. Kaderin Yerine’nin kayıtları New York’ta Sting, Björk ve Bon Jovi gibi dünya yıldızlarının tercih ettiği Avatar stüdyolarında gerçekleşmiş. Ödüllü ”Gişe Memuru” filminin yapımcısı Mantar Film ekibinden Cem Adıyaman yönetmenliğinde çekilen Kaderin Yerine şarkısının klibini siz de beğeneceksiniz. İzleyin ve görüşlerinizi yazın.

 

KADERİN YERİNE
Hayat bu ya çok zaman
Tırmanışlar tarihi
Neden cimri çok zaman
Vermiyor ki tarifi
Yolu mu buldum bugün
Yola mı geldim bugün
Baktım geçmişe
Sanki baktım çöplüğe
Bir düşündüm bir güldüm
Kaderin yerine
Aşk hep tekdüze
Ben de gittim içmeye
Bir düşündüm bir güldüm
Kaderin yerine
Hayat veda çok zaman
Toz dumandır tarihi
Neden diye sormayın
Yazmıyor ki tarifi

www.facebook.com/emreyilmazinfo
www.youtube.com/emreyilmazinfo