Amerikalı Öğretmenlere Türkiye Turu

Posted July 28th, 2011 at 11:23 am (UTC-5)
4 comments

Amerika’da Türkiye’yi tanıtmanın en iyi yollarının başında Amerikalı öğretmenleri bilgilendirmek gelir. Buna yürekten inananlardanım. Bu amaçla yıllar boyu yerel Türk-Amerikan Derneği’nin yorulmak bilmeyen diğer gönüllüleriyle birlikte her yıl öğretmenler için bir günlük Türkiye semineri düzenledik, bunu öğretmenler için bir alışkanlık haline getirmeyi başardık. Her yıl TÜSIAD’ın katkısıyla kurayla belirlediğimiz iki Amerikalı öğretmeni Türkiye’ye yolladık bir haftalığına. Bunun için burada bu konuyu 1980’lerde ilk gündeme getiren dernek emektarlarından ve eski başkanlarından Engin Holmstrom’u ve Türkiye’de ODTÜ’de ders vermiş Pat Fesçi’yi anımsamadan geçmek istemem. Emekleri çok büyük. Tabii bu proje soğuduğu zaman 1997’de yeniden başlamasında öncülük eden derneğin eski başkanlarından, görevi devraldığım Güneş Karahasan’ın çabaları da övgüye değer. Diğer can yoldaşlarım, isimsiz kahramanların adları saymakla bitmez. Washington’daki TÜSİAD temsilcisi Abdullah Akyüz ve Türk Kültür Vakfı Temsilcisi Güler Köknar’ın destekleri de yadsınamaz. Amerika’da öğretmenlik her ülkede olduğu gibi önemli bir meslek. Burada öğretmenler kendilerini geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmaz. Okumaya devam eder, seyahatlerle dünya hakkındaki bilgilerini geliştirip öğrencilerine aktarmak için özel çaba gösterirler. Örneğin kızımın lisedeki İngilizce öğretmeni son 5 yıl içinde Amerika’nın en iyi üniversitelerinde master ve doktora yaptı. İlerde okul müdürü olmak istiyor. Genellikle öğretmenliğe ilkokul düzeyinde başlayan öğretmenler çeşitli sınavlar verip eğitimlerini geliştirdikten sonra ortaokul ve lise düzeyinde ders vermeye başlıyorlar.

Peki neden önemli öğretmenlere Türkiye’yi tanıtmak? Çünkü her öğretmen yılda bir sınıfa bile giriyor olsa en az 30 öğrencisine Türkiye’yi anlatabilir. Birkaç sınıfa ders veriyorsa, bu sayı 3’e, 4’e katlanır. Bu öğretmen öğretmen arkadaaşlarına ve ailelerine Türkiye’yi ve Türkler’i ne kadar sevdiğini anlatırsa sayı daha da artar. Yani aslında Amerikalı bir öğretmenin etkisi bir lobicininkinden daha etkili olabilir. Türkiye’yi görmüşse bu öğretmen ve olumlu izlenimlerle edinmişse, sık sık Türkiye’ye gitmesi, dostlarını Türkiye seyahatine heveslendirmesi de büyük olasılık. Diyebiliriz ki, bir domino etkisi yapar bir öğretmenin Türkiye’yi sevmesi. Bu yüzden Türk Kültür Vakfı’nın Dünya İşleri Konseyleri’yle birlikte düzenlediği Türkiye turları büyük önem taşıyor. Haziran sonu ve Temmuz sonunda iki ayrı grup halinde Türkiye’yi gezen, inceleyen 57 Amerikalı öğretmen, şimdi harıl harıl sonbaharda yapılacak “Portraits of Turkey” Türkiye’den Portreler dizi sunumları ve sınıflarında Türkiye’yi tanıtma programları için hazırlık yapıyor.

İstanbul’da Ayasofya, Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nı gezen öğretmenler ayrıca Daruşşafaka, Beşiktaş Anadolu lisesi ve Karacasu’daki Ataköy İlköğretim Okulu’nda incelemeler yaptı. Bursa’ya da giden Amerikalı öğretmenler, Efes, Çatalhöyük, Kapadokya’ya da giderek, Türkiye’nin tarihi ve doğal zenginliklerini görme imkanı buldu.

Türk Kültür Vakfı 2007 yılından bugüne kadar Amerika’nın çeşitli eyaletlerinden 348 Amerikalı öğretmeni bütün masraflarını karşılayarak Türkiye’ye götürdü. Vakıf ayrıca Dünya İşleri Konseyi’yle birlikte Amerika’da da 2,500’den fazla öğretmene Türkiye’yi tanıtan seminerler düzenledi. Bence çok yararlı bir girişim. Umarım devam eder ve Türkiye’yi gören, tanıyan, seven Amerikalı öğretmen sayısı artar!

Aşağıda ve sağ üst köşede Türk Kültür Vakfı’nın geçen yıl  Türkiye’ye götürdüğü Amerikalı öğretmenlerin hazırladığı ve yakında yayınlanacak olan belgesel filmden kısa bir tanıtım videosu var. İzleyin beğeneceksiniz. Filmin prodüktörü Orhan Ayaşlı, sinematografı Scott Drucker.  Amerika Türk Koalisyonu TCA ve Türk Kültür Vakfı’nın (TCF) izniyle kullanıyoruz.

4 responses to “Amerikalı Öğretmenlere Türkiye Turu”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  degerli hülya abla yeni blog paylaşımını okudum ve izledim. gerçekten ögretmenlerle bazı işlerin katlanarak yapılabileceginin en büyük kanıtını ortaya getirmenizi ayakta alkışlıyorum. bu bir domino etkisi gibi bir şey. ülkemizin daha fazla amerikalı turiste ihtiaycı var. ülkemizde dünya standartlarında sayısız tesis var. ve amerikalı turistleri en iyi şekilde agırlayacak her türlü kapasite ve turizm çeşitliligimiz var. zaten bu ülkede devletten hayır yok. bunu yapabilecekler bireysel ve özel kurumsal kişilikler başarırsa başarır. onlarında yeni ama yepyeni açılımlar sergilemesini bekliyorum.

  ben amerikalı turistten ziyade amerikalı emekliler ile ilgilenmemiz gerektigini savunuyorum. akdenizin dogusu alanya tarafında alman emeklililerin varlıgı akdenizin batısı fethiye taraflarında ingiliz emeklilerin varlıgı bölge insanın adeta can simidi olmuş durumda. amerikalı emeklilere ülkemizi pazarlayabilirsek çok büyük bir iş çıkarmış oluruz. burada aldıkları para ile rahat ve huzurlu bir hayat onların olabilir almanların ve ingilizlerin oldugu gibi. bu tür bir etkinlik ve girişim sizin bahsettiginiz ögretmenlerden daha fazlasını türkiyeye yansıtabilir diye bir matematik işlemi düşünüyorum. yeşil yeşil dolarlarla emekliyi,yöreyi ve tanıtımı tetikler diye düşünyorum. bilmemki kayserili olarak yine matematikte kural hatasımı yaptım. bilinmez.

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür ediyorum. kurumsal ve ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim saygı ve sevgilerimle.

  • hpolat says:

   Öğretmenliğin çok önemli bir meslek olduğuna ve öğretmenlerin bir çocuğun hayatında çok önemli yeri olduğuna inanıyorum. Amerikalı öğretmenlerin Türkiye’yi tanıması da çok önemli bir konu. Bu konuda çalışmaların sürmesi çok umut verici. Umarım Türkiye’yi gören, gezen ve seven Amerikalılar’ın sayısı daha da artar. Görüşlerinizi paylaştığınız için sağolun.

 2. hediye says:

  Wow, wonderful weblog format! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging glance easy. The total glance of your website is wonderful, as smartly as the content material!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031