Baba Obama’yı Anlatan Yeni Kitap

Posted August 1st, 2011 at 12:16 pm (UTC-5)
4 comments

“The Other Barack” adlı yeni bir kitap Başkan Obama’nın aynı adlı babasının olaylı, sorunlu yaşam öyküsünü konu alıyor. Kitabın adı “The Other Barack” Öteki Barack, hemen altında da “Başkan Obama’nın Babasının Korkusuz ve Umursamaz Hayatı” alt başlığı var. Bugünlerde sık sık gazetelere, dergilere, televizyonlara konu olan kitabın yazarı Sally Jacobs. Başkan Obama’nın Kenyalı babası Barack Obama Sr. sorunlu bir kişi.  Barack Obama 1961 yılında Amerika’nın Hawaii eyaletinde doğduktan sonra babasını çok az görmüş. Baba Obama küçük Barack bir yaşındayken, 1962’de Amerika’nın kuzeydoğu eyaletlerinden Massachusetts’deki Harvard Üniversitesi’ne ekonomi master’ı yapmaya gitmiş. Doktora programına kabul edilmesine rağmen, 1964 yılında üniversitenin vizesini düzensiz ve sorunlu özel hayatı yüzünden uzatmaması nedeniyle Kenya’ya dönmek zorunda kalmış. Baba Obama 1971 yılında bir ayalığına Hawaii’ye gelerek oğluyla zaman geçirmiş. Bu, Barack Obama Sr.’ın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilerek tarihe geçen oğlunu son görüşü olmuş.

Baba oğulun birlikte geçirdikleri zaman çok sınırlı ancak yazar Jacobs, ikisi arasında birçok benzerlik bulduğunu vurguluyor.Yazar Sally Jacobs’ın baba oğul arasında bulduğu benzerliklerin başında ikisinin de son derece akıllı ve zeki olması geliyor. Politikaya olan büyük ilgileri de aynı. Ayrıca iki Barack’ın da çocukluklarının büyük bölümü babasız geçmiş. Baba Barack Obama’nın 1965 yılında East Africa Journal/Doğu Afrika Dergisi’nde yazdığı ekonomi değerlendirmesi  bugün bile Afrikalı uzmanların övgüsünü alıyor çünkü daha o zaman Baba Obama yeni bağımsızlık kazanan ülkelerin kaynaklarının ne kadar gelir getirdiğine değil, bu gelirin toplumun yararına nasıl kullanılabileceğine odaklanmaları gerektiğini savunmuş. Zamanın Kenya Cumhurbaşkanı Jomo Kenyatta’nın politikalarını eleştiren Baba Obama daha çok Kenyatta’nın yardımcısı Oginda Odinga’nın ekonomik politikalarına destek veriyormuş. Ekonomi konusundaki değerlendirmeleri ve yapılması gerektiğine inandıkları Sally Jacobs’a Başkan Obama’nın yöntemlerini çağrıştırıyor. Jacobs’a göre Baba Obama 1965’de Kenya’daki siyasi bölünmeleri gidermenin, kutuplaşmaları aşmanın önemine inanıyor ve sağla sol arasında uzlaşmaya gidilmesini savunuyor.

Kitapta daha önce sözü edilmemiş bir konuyu da gündeme getiriyor Sally Jacobs. Harvard Üniversitesi notlarının çok yüksek olmasına rağmen davranışlarından şikayetçi olduğu Baba Obama’nın vizesini uzatmama kararı aldığı zaman, Barack Obama’nın evlatlık verilmesi kısa bir süre gündeme gelmiş yazara göre. Üniversite Baba Obama’nın Kenya’da evli olduğu halde Amerika’da da evlendiğini ve her iki evliliğinden de çocuk sahibi olduğunu, hatta Harvard’da da başka ilişkilere girdiğini öğrenince Kenya’ya dönmesinin daha iyi olacağına karar vermiş. Baba Obama Kenya’ya dönünce çocuk sahibi olmaya devam etmiş ve toplam sekiz çocuğu olmuş. Başkan Obama ve kardeşlerinden üçü daha sonra 1995 yılında yayınlanan bir kitap yazmışlar babaları hakkında “Dreams From My Father” adlı. Baba Obama bağımsızlığını kazanan Kenya’da önemli görevler üstlenmiş ama her zaman daha fazlasını istemiş. Sally Jacobs’ın kitabı Baba Obama’nın çok akıllı ve çalışkan olduğunu ancak alkol  ve kadın düşkünlüğü yüzünden hayatını mahvettiğini gösteriyor. Jacobs, Barack Obama’nın  içki yüzünden çok sık trafik kazası yaptığını yazıyor. Sonunda Baba Obama’nın yaşamı 1982 yılında yine bir trafik kazasında noktalanmış. Üstelik Baba Obama hiçbir zaman oğullarından birinin Amerika’nın ilk siyah başkanı olacağını göremediği gibi, kendisi de siyasette ve ekonomide çok başarılı olabilecekken düzensiz hayatı yüzünden hedeflerine ulaşamamış. Biliyorsunuz  ABD Başkanı Barack Obama’yı annesi, anneannesi ve dedesi büyütmüş.

Sally Jacobs’ın kitabı, Baba Obama’nın fırtınalı ve az bilinen yaşam öyküsüne ışık tutuyor,  o yıllara farklı bir açıdan bakarak, Başkan Obama’nın babası hakkında az bilinenleri gün ışığına çıkarıyor. Okumaya değer bir kitap. Türkçe’ye çevrilir mi, ne zaman çevrilir bilemiyorum. Tabii Başkan Obama’nın kitapla ilgili yorumu da merakla bekleniyor.

Başkan Obama belki de babasız büyüdüğü için iki kızına çok iyi bir baba olabilmek için yoğun programına rağmen çok çalışıyor. Okul etkinliklerine katılıyor, onları sabahları okula giderken uğurluyor, sık sık onları ne kadar çok sevdiğini gösteriyor. Şimdi size Obamalar’ın albümünden birkaç kare.


4 responses to “Baba Obama’yı Anlatan Yeni Kitap”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla yine türkçeye çevrilmesi zor bir konuyu blogunuzda paylaşmışınız. kitabın adı other obama. yani öteki obama. açıklamalarınızdan yaşam kesitlerini analayabiliyorum. gerçekten başkan obama. zor olan bir hayat serüveni yaşamış. başkan obamanın şansı ise amerika hawai de dogmuş olması. biliyorsunuz bu konuda çok tartışmalı günler yaşandı. eger obama başka bir yerde dogsaydı abd ye başka olamayacaktı. başkan obama nın babasız ve zorluklar ile büyümesinin bir ince noktası var. zorluklara karşı dirençli ve azimli olabilmeyi ögrenmiş. bilindigi gibi birçok araştırmacı ve ögretim görevlisinin ortaya koydugu bir tez var. ailesinin şefkati ve bakımında yoksun olarak büyüyen kişilerin ileride büyüdügü zaman birçok önemli başarıya ve mevkiye ulaştıklarını ortaya koymaktadırlar. bu konuda zaman zaman öreneklemelere rastlamaktayım. bence başkan obama annesi ve babasından yoksun olarak yaşamaya başladıgında abd başkanı olmuş diye düşünüyorum.
  evet ilk kez 4 yıllıgına başkan oldu. ama seçime daha iki yıl kalmadan seçim başladı. aynı barack obama ikinici bir dönem için nasıl bir manevra kabiliyeti sergileyecek çok merak ediyorum. felsefi olarak derler ya içinizdeki enerjiyi ortaya çıkarmak diye. bakalım başkan nasıl bir seçim olanaklarını ve kendisini amerikaya lanse etmeyi başaracak.

  ailesine ve çocuklarına karşı olan sevgi ve şefkatin tatktire deger oldugunu düşünüyorum. resimlere yansıyan kareler bunu teyit etmektedir.
  kendisine ve ailesine huzurlu ve mutlu günler diliyorum. tanrı onları korusun. başkan obamanın dogum gününü de buradan kutlamak istiyorum.
  umarım başkan daha nice mutlu yıllara ulaşır ve hayatı doyasıya yaşar..
  mutlu yıllar dünaynın merkezi hükümet başkanı sayın barack obama beyfendi

  bana bu imkanı veren amerikanın sesi ve hülya ablasına çok teşekür edişyorum. kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar diliyorum. saygı ve sevgilerimle.

  • hpolat says:

   Haklısınız daha seçime bir yıldan fazla zaman var ama Barack Obama yine rekor düzeyde para toplamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, siyahlar ve Latin kökenliler, Obama’nın politikalarını, özellikle de bütçe ve ekonomik krizle ilgili tutumunu beğenmediklerini söylerken, oy desteğini esirgemeyeceklerini vurgulamışlar. İkinci dönem için seçilip seçilmeyeceğini izleyip göreceğiz. 50’nci yaşgünü Amerikalılar için önemli bir dönemeç. Başkan Obama da doğumgününü dün başlayan ve yarın bitecek üç günlük etkinliklerle kutluyor. Obama çeşitli dergilerde yayınlanan açıklamalarında en çok kızlarının doğum günü sürprizini merak ettiğini söyledi. Bakalım Malia ve Sasha babalarını nasıl sevindirecek? Yorumlarınız için teşekkürler.

   • ıcah liamsi namarhak says:

    hülya abla seçime 1 yıldan daha uzun bir süre var. obama rekor para toplamaya devam ediyor. siyahlar ve latin kökenliler oylarını esirgemeyeceklerini belirtiyorlarmış. benim tanıdıgım bir kahin varda ona sordum. obama nın işi ne olacak diye. bana şöyle bir açıklamada bulundu. eger kendine sunulan önerileri pas geçmezse işsizlerin ve gençlerin oyunun tamamına yakınını alarak % 55-60 bandını rahat alarak yeniden başkan olur dedi.
    kahinlere ne kadar güvenilir onuda ben bilemiyorum..saygılar..

    • hpolat says:

     Ekonomik kriz ve özellikle de gençler arasında yaygın olan işsizlik ciddi bir kaygı konusu. Sorun Amerika’ya özgü değil, Türkiye’de ve başka birçok ülkede zor zamanlar yaşanıyor. ABD’de Obama taraftarları, ikinci dönem için seçilmeyi başaracağına inanıyor. Daha seçime aylar var ve 2012’ye kadar neler olur bilinmez. Bakalım sizin kahinin tahmini doğru çıkacak mı? Seçimden sonra yine haberleşiriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

August 2011
M T W T F S S
« Jul   Sep »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031