“The Other Barack” adlı yeni bir kitap Başkan Obama’nın aynı adlı babasının olaylı, sorunlu yaşam öyküsünü konu alıyor. Kitabın adı “The Other Barack” Öteki Barack, hemen altında da “Başkan Obama’nın Babasının Korkusuz ve Umursamaz Hayatı” alt başlığı var. Bugünlerde sık sık gazetelere, dergilere, televizyonlara konu olan kitabın yazarı Sally Jacobs. Başkan Obama’nın Kenyalı babası Barack Obama Sr. sorunlu bir kişi.  Barack Obama 1961 yılında Amerika’nın Hawaii eyaletinde doğduktan sonra babasını çok az görmüş. Baba Obama küçük Barack bir yaşındayken, 1962’de Amerika’nın kuzeydoğu eyaletlerinden Massachusetts’deki Harvard Üniversitesi’ne ekonomi master’ı yapmaya gitmiş. Doktora programına kabul edilmesine rağmen, 1964 yılında üniversitenin vizesini düzensiz ve sorunlu özel hayatı yüzünden uzatmaması nedeniyle Kenya’ya dönmek zorunda kalmış. Baba Obama 1971 yılında bir ayalığına Hawaii’ye gelerek oğluyla zaman geçirmiş. Bu, Barack Obama Sr.’ın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilerek tarihe geçen oğlunu son görüşü olmuş.

Baba oğulun birlikte geçirdikleri zaman çok sınırlı ancak yazar Jacobs, ikisi arasında birçok benzerlik bulduğunu vurguluyor.Yazar Sally Jacobs’ın baba oğul arasında bulduğu benzerliklerin başında ikisinin de son derece akıllı ve zeki olması geliyor. Politikaya olan büyük ilgileri de aynı. Ayrıca iki Barack’ın da çocukluklarının büyük bölümü babasız geçmiş. Baba Barack Obama’nın 1965 yılında East Africa Journal/Doğu Afrika Dergisi’nde yazdığı ekonomi değerlendirmesi  bugün bile Afrikalı uzmanların övgüsünü alıyor çünkü daha o zaman Baba Obama yeni bağımsızlık kazanan ülkelerin kaynaklarının ne kadar gelir getirdiğine değil, bu gelirin toplumun yararına nasıl kullanılabileceğine odaklanmaları gerektiğini savunmuş. Zamanın Kenya Cumhurbaşkanı Jomo Kenyatta’nın politikalarını eleştiren Baba Obama daha çok Kenyatta’nın yardımcısı Oginda Odinga’nın ekonomik politikalarına destek veriyormuş. Ekonomi konusundaki değerlendirmeleri ve yapılması gerektiğine inandıkları Sally Jacobs’a Başkan Obama’nın yöntemlerini çağrıştırıyor. Jacobs’a göre Baba Obama 1965’de Kenya’daki siyasi bölünmeleri gidermenin, kutuplaşmaları aşmanın önemine inanıyor ve sağla sol arasında uzlaşmaya gidilmesini savunuyor.

Kitapta daha önce sözü edilmemiş bir konuyu da gündeme getiriyor Sally Jacobs. Harvard Üniversitesi notlarının çok yüksek olmasına rağmen davranışlarından şikayetçi olduğu Baba Obama’nın vizesini uzatmama kararı aldığı zaman, Barack Obama’nın evlatlık verilmesi kısa bir süre gündeme gelmiş yazara göre. Üniversite Baba Obama’nın Kenya’da evli olduğu halde Amerika’da da evlendiğini ve her iki evliliğinden de çocuk sahibi olduğunu, hatta Harvard’da da başka ilişkilere girdiğini öğrenince Kenya’ya dönmesinin daha iyi olacağına karar vermiş. Baba Obama Kenya’ya dönünce çocuk sahibi olmaya devam etmiş ve toplam sekiz çocuğu olmuş. Başkan Obama ve kardeşlerinden üçü daha sonra 1995 yılında yayınlanan bir kitap yazmışlar babaları hakkında “Dreams From My Father” adlı. Baba Obama bağımsızlığını kazanan Kenya’da önemli görevler üstlenmiş ama her zaman daha fazlasını istemiş. Sally Jacobs’ın kitabı Baba Obama’nın çok akıllı ve çalışkan olduğunu ancak alkol  ve kadın düşkünlüğü yüzünden hayatını mahvettiğini gösteriyor. Jacobs, Barack Obama’nın  içki yüzünden çok sık trafik kazası yaptığını yazıyor. Sonunda Baba Obama’nın yaşamı 1982 yılında yine bir trafik kazasında noktalanmış. Üstelik Baba Obama hiçbir zaman oğullarından birinin Amerika’nın ilk siyah başkanı olacağını göremediği gibi, kendisi de siyasette ve ekonomide çok başarılı olabilecekken düzensiz hayatı yüzünden hedeflerine ulaşamamış. Biliyorsunuz  ABD Başkanı Barack Obama’yı annesi, anneannesi ve dedesi büyütmüş.

Sally Jacobs’ın kitabı, Baba Obama’nın fırtınalı ve az bilinen yaşam öyküsüne ışık tutuyor,  o yıllara farklı bir açıdan bakarak, Başkan Obama’nın babası hakkında az bilinenleri gün ışığına çıkarıyor. Okumaya değer bir kitap. Türkçe’ye çevrilir mi, ne zaman çevrilir bilemiyorum. Tabii Başkan Obama’nın kitapla ilgili yorumu da merakla bekleniyor.

Başkan Obama belki de babasız büyüdüğü için iki kızına çok iyi bir baba olabilmek için yoğun programına rağmen çok çalışıyor. Okul etkinliklerine katılıyor, onları sabahları okula giderken uğurluyor, sık sık onları ne kadar çok sevdiğini gösteriyor. Şimdi size Obamalar’ın albümünden birkaç kare.