Bilmem hiç düşündünüz mü? Amerika’da akşam haberleri sırasında, canlı yayında yangın alarmı verilirse ne olur? Amerika’nın üç büyük televizyon kanalından biri olan NBC’de dün akşam yaşandı böyle bir durum. New York’taki NBC stüdyolarında “Nightly News with Brian Williams” (Brian Williams’la Akşam Haberleri” yayınını yapan deneyimli televizyoncu Brian Williams haberin ortasında alt kattan gelen yangın alarmıyla bir an şaşırdı, gözleri kaydı ve bu da ekrana yansıdı.

Bu şaşkınlığı hemen atlatan Brian Williams yarım saatlik yayını 20 dakika boyunca yangın alarmına rağmen haberleri sunmaya devam etti ve yayın biter bitmez  kahkahalara boğuldu.

NBC Sözcüsü Erika Masonhall bugün bir açıklama yaptı ve yangın alarmının bir prova olduğunu ve normalde stüdyoda duyulmaması gerektiğini ancak teknik servisin alarmın duyulmasını engellemede başarısız kaldığını açıkladı. NBC akşam haberlerini bir aydır yeni stüdyosundan yayınlıyor. Bu yeni yayın stüdyosunun bir cilvesi olsa gerek! Brian Williams’ın özellikle Amerikan Havayolları’nın iflasıyla ilgili haberi sunarken yangın alarmının azizliğine uğraması da kaderin bir cilvesi olmalı! Brian Williams ünlü müstehzi gülümsemesiyle ekrana baktı ve “izleyicilerimizin içi rahat etsin, bize yönelik hiçbir tehlike yok” dedi. Ama bununla iflası mı yangını mı kastetti spekülasyonu yapılıyor bugün! Buarada Brian Williams’ın çok deneyimli bir haberci olmasının yanında yıllarca gönüllü itfaiyecilik de yaptığını eklemem gerek! Bu yüzden belki de hiç renk vermeden yayına devam etmiştir. Ne de olsa yangın alarmlarına alışık!

Bu konuya gelmişken önemli bir noktayı gündeme getirmek istiyorum. Amerika’da akşam haberleri bütün televizyonlarda tam yarım saat. Evet, yanlış okumadınız, sadece yarım saat ve bir gün bile bu süre aşılmıyor. Amerika’da televizyon ve radyo yayıncılığında süreye sadık kalma disiplinine hayran olmamak elde değil. Haberciler, sunucular da en iyiler arasından seçiliyor ve hepsinin en az 10-15 yıl yerel kanallarda deneyimi oluyor ülke çapında yayın yapan büyük bir kanala transfer olmadan önce. Sunucular, haberleri tempolu ama bağırmadan çağırmadan, yorum yapmadan veriyor, muhabirler soruları birkaç dakika içinde boş laf etmeden yanıtlıyor, Başkan Obama bile konuşsa her haberin süresi birkaç dakikayı geçmiyor. Bu konuda çok büyük bir disiplin var. Her haber bülteni magazinsel bir haberle sona eriyor.

Doğrusu bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Yazın tartışalım.

Brian Williams Kimdir?

Başkan Jimmy Carter döneminde Beyaz Saray’da staj yaptı, sonra yayıncılığa başladı.  Yıllarca çeşitili televizyon kanallarında çalıştıktan sonra önce CBS’e girdi, ardından 1993′te NBC’nin Beyaz Saray muhabiri oldu.On yıl boyunca Emmy dahil çeşitli ödüller kazandı, MSNBC ve CNBC’de kendi programlarına başladı, önemli siyasi olayları izledi, halkın güvenini kazandı. 2004 yılında NBC’nin ünlü akşam haberleri sunucusu Tom Brokaw emekliye ayrılınca onun yerine geçti. Aynı zamanda NBC’nin akşam haberleri baş editörü ve baş haber sunucusu oldu. NBC televizyon kanalını rakipleri ABC ve CBS’in önüne taşıdı. 2007 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi, Peabody ödülü aldı. Evli ve iki çocuklu. Tarihi biyografiler okuyor, rock müzik dinliyor.

Washington’da Catholic Üniversitesi ve George Washington Üniversitesinde okudu. Üniversiteyi bitirmedi, Kansas’ta bir televizyonda muhabirlikle mesleğe başladı. 2005 yılında Katrina kasırgasıyla ilgili bir belgesel kitabı yayınlandı. 2009 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Walter Cronkite Başarılı Gazetecilik Ödülü aldı.