NBC’de Canlı Yayında Yangın Alarmı!

Posted November 30th, 2011 at 12:11 pm (UTC-5)
4 comments

Bilmem hiç düşündünüz mü? Amerika’da akşam haberleri sırasında, canlı yayında yangın alarmı verilirse ne olur? Amerika’nın üç büyük televizyon kanalından biri olan NBC’de dün akşam yaşandı böyle bir durum. New York’taki NBC stüdyolarında “Nightly News with Brian Williams” (Brian Williams’la Akşam Haberleri” yayınını yapan deneyimli televizyoncu Brian Williams haberin ortasında alt kattan gelen yangın alarmıyla bir an şaşırdı, gözleri kaydı ve bu da ekrana yansıdı.

Bu şaşkınlığı hemen atlatan Brian Williams yarım saatlik yayını 20 dakika boyunca yangın alarmına rağmen haberleri sunmaya devam etti ve yayın biter bitmez  kahkahalara boğuldu.

NBC Sözcüsü Erika Masonhall bugün bir açıklama yaptı ve yangın alarmının bir prova olduğunu ve normalde stüdyoda duyulmaması gerektiğini ancak teknik servisin alarmın duyulmasını engellemede başarısız kaldığını açıkladı. NBC akşam haberlerini bir aydır yeni stüdyosundan yayınlıyor. Bu yeni yayın stüdyosunun bir cilvesi olsa gerek! Brian Williams’ın özellikle Amerikan Havayolları’nın iflasıyla ilgili haberi sunarken yangın alarmının azizliğine uğraması da kaderin bir cilvesi olmalı! Brian Williams ünlü müstehzi gülümsemesiyle ekrana baktı ve “izleyicilerimizin içi rahat etsin, bize yönelik hiçbir tehlike yok” dedi. Ama bununla iflası mı yangını mı kastetti spekülasyonu yapılıyor bugün! Buarada Brian Williams’ın çok deneyimli bir haberci olmasının yanında yıllarca gönüllü itfaiyecilik de yaptığını eklemem gerek! Bu yüzden belki de hiç renk vermeden yayına devam etmiştir. Ne de olsa yangın alarmlarına alışık!

Bu konuya gelmişken önemli bir noktayı gündeme getirmek istiyorum. Amerika’da akşam haberleri bütün televizyonlarda tam yarım saat. Evet, yanlış okumadınız, sadece yarım saat ve bir gün bile bu süre aşılmıyor. Amerika’da televizyon ve radyo yayıncılığında süreye sadık kalma disiplinine hayran olmamak elde değil. Haberciler, sunucular da en iyiler arasından seçiliyor ve hepsinin en az 10-15 yıl yerel kanallarda deneyimi oluyor ülke çapında yayın yapan büyük bir kanala transfer olmadan önce. Sunucular, haberleri tempolu ama bağırmadan çağırmadan, yorum yapmadan veriyor, muhabirler soruları birkaç dakika içinde boş laf etmeden yanıtlıyor, Başkan Obama bile konuşsa her haberin süresi birkaç dakikayı geçmiyor. Bu konuda çok büyük bir disiplin var. Her haber bülteni magazinsel bir haberle sona eriyor.

Doğrusu bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Yazın tartışalım.

Brian Williams Kimdir?

Başkan Jimmy Carter döneminde Beyaz Saray’da staj yaptı, sonra yayıncılığa başladı.  Yıllarca çeşitili televizyon kanallarında çalıştıktan sonra önce CBS’e girdi, ardından 1993′te NBC’nin Beyaz Saray muhabiri oldu.On yıl boyunca Emmy dahil çeşitli ödüller kazandı, MSNBC ve CNBC’de kendi programlarına başladı, önemli siyasi olayları izledi, halkın güvenini kazandı. 2004 yılında NBC’nin ünlü akşam haberleri sunucusu Tom Brokaw emekliye ayrılınca onun yerine geçti. Aynı zamanda NBC’nin akşam haberleri baş editörü ve baş haber sunucusu oldu. NBC televizyon kanalını rakipleri ABC ve CBS’in önüne taşıdı. 2007 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi, Peabody ödülü aldı. Evli ve iki çocuklu. Tarihi biyografiler okuyor, rock müzik dinliyor.

Washington’da Catholic Üniversitesi ve George Washington Üniversitesinde okudu. Üniversiteyi bitirmedi, Kansas’ta bir televizyonda muhabirlikle mesleğe başladı. 2005 yılında Katrina kasırgasıyla ilgili bir belgesel kitabı yayınlandı. 2009 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Walter Cronkite Başarılı Gazetecilik Ödülü aldı.

4 responses to “NBC’de Canlı Yayında Yangın Alarmı!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  Spikerlik emek isteyen bir meslektir. Spiker olmak isteyen kişi büyük zorluklara göğüs gerip eğitimini iyi bir şekilde tamamlamalı ve stajını iyi bir kurumda yapmalıdır. Bunların dışında bu işe gönül vermeden önce hangi özelliklere sahip olmasını bilmelidir spiker adayı. Kısaca İyi bir spiker nasıl olmalıdır? İyi bir spiker hangi özelliklere sahip olmalıdır? diye sorarsak, cevabını aşağıda bulabilirsiniz;

  Spiker akıllı olmalıdır.
  Spiker zeki olmalıdır.
  Spiker yetenekli olmalıdır.
  Spiker altı duyusu gelişmiş, dikkatli ve gözlemci olmalıdır.
  Spiker kişilikli, güzel bir sese sahip olmalıdır.
  Spiker mantıklı olmalıdır.
  Spiker güleryüzlü, sempatik ve sevecen olmalıdır.
  Spiker çok yönlü genel kültüre sahip olmalıdır.
  Spiker etkili yazma becerisine sahip olmalıdır.
  Spiker davranışlarında ve giyiminde özenli ve uyumlu olmalıdır.
  Spiker başkalarını temsil etme yeteneğine sahip olmalıdır.
  Spiker istikrarlı olmalıdır.
  Spiker kelime haznesi zengin olmalıdır.
  Spiker analiz ve sentez yeteneği gelişmiş olmalıdır.
  Spiker artikülâsyonu ve diksiyonu iyi olmalıdır.
  Spiker kendine güvenen kişilik yapısına sahip olmalıdır.
  Spiker saygılı, hoşgörülü olmalıdır.
  Spiker karşısındakileri rahatlatabilen, güven veren yapıya sahip olmalıdır.
  Spiker kişilik sahibi olmalıdır.
  Spiker araştırmacı olmalıdır.
  Spiker çalışkan olmalıdır.
  Spiker dinamik olmalıdır.
  Spiker espri gücü kuvvetli olmalıdır.
  Spiker duygularını kontrol altında tutabilme becerisine sahip olmalıdır.
  Spiker sosyal olmalıdır.
  Spiker entelektüel olmalıdır.
  Spiker estetik duygusu gelişmiş olmalıdır.
  Spiker planlama ve programlama becerisine sahip olmalıdır.
  Spiker objektif (tarafsız) olmalıdır.
  Spiker hazır cevap olmalıdır.
  Spiker bellek gücü kuvvetli olmalıdır.
  Spiker yapıcı bir ruha sahip olmalıdır.
  Spiker tedbirli, temkinli, ihtiyatlı olmalıdır.
  Spiker refleksleri kuvvetli olmalıdır.
  Spiker gerekli teknik bilgilere sahip olmalıdır.

  hülya abla iyi bir haber için iyi bir spiker olmak gerektigine katlıyorum. bazen videolarınızı izliyorum. sizlerde çok güzel ve başarılı işler çıkarıyorsunuz. hatta çeviriyi bile güzel ayarlıyorsunuz.

  kurumsal ve mesleki hayatınızda size başarılar dilerim. saygı ve sevgilerimle

  not:hiçkimse hayatına karşı gücenme ve isyan sergilememeli. hayattaki bütün meslekler ve sıfatlar birbirine hizmet ederek var olabilmektedir. fakat liberal kapitalizmin insan için bir öngörüsü vardır. yelkenine kendi rüzgarını üretibilenler başarılı,zengin ve güçlü olmaktadır.

  • hpolat says:

   Görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler. Yerden göğe kadar haklısınız, spikerlik çok emek isteyen bir meslek ve herkese göre olmadığı kesin. Bu her meslek için geçerli. İşi severek, emek vererek yapmak, alınan sonucu da daha kaliteli hale getirir. Videolarımızı beğendiğinize sevindim. Hayatınızın temposu yoğun olsa da her zaman yazın. Herşey gönlünüzce olsun.

 2. muhammet celık says:

  kısaca anlattınız ıyı bır spıker nasıl olamalıdır hepsıne katılıyorum..fakat bızım ulkemızde malesef spıkerler olaylara opjektıf bakmıyorlar..patronlarının emrınde ıktıtarın cıkarları ıcın calısıyorlar..hulya hanımın soyledıgı gıbı amerıkada spırler 30 dakıka haber okuyor oysa turkıyede butun televızyon kanalları degıl yarı saat gun boyu ıktıtarın yalakalıgını yapıyorlar.ınsan ıster ıstemez..hulya hanımın cızdıgı spıker profılıne kıskanmamak elde degıl
  sızı kutluyorum hulya hanım ıyıkı varsınız ..sızı sevıyoruz

  • hpolat says:

   Muhammet Bey, bunca yıldır sizin gibi vefalı izleyicilerimiz sayesinde varlığımızı sürdürdük. Güzel sözleriniz, olumlu görüşleriniz için sonsuz teşekkürler. Ben de burada uydudan bazı Türk kanallarını izliyorum. Haber bültenlerinin süreleri çok uzun. Haberler konusunda yazdıklarınız da doğru. İnanılmaz derecede kötü sesler ve bol miktarda diksiyon hatası duyunca bülteni izlemek zorlaşıyor. Ses ve diksiyon bu işin ayrılmaz parçası. Bir magazin programında bile dış güzellikten çok ses güzelliği ve güzel okuma arıyoruz hepimiz. Eskiden olsa değil ekrana, mikrofon karşısına çıkarılmayacak, yeterli donanımı olmayan birçok kişi bu mesleği yapıyor. Ama buna karşılık bugün televizyonda çok da iyiler olduğu bir gerçek. Bazı kanallarda hem duruşuyla hem de sesi ve sunumuyla çok yeterli spiker ve haber sunucuları var. Bu da çok güzel bir gelişme kuşkusuz. Buradaki televizyonla ilgili başka yazılar da yazacağım. Yine görüşlerinizi beklerim. Kendinize iyi bakın. Washington’dan sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

November 2011
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930