Showing Archived Posts

Ç’është anemia?

E Diel, 30 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Anemia është një sëmundje e komplikuar si në formë dhe trajtim. Anemi është një gjendje në të cilën trupi nuk ka qeliza të mjaftueshme të shëndetshme të kuqe të gjakut. Qelizat e kuqe të gjakut sigurojnë oksigjen në indet e trupit.

Posted in Uncategorized

Ç’është anemia?

E Diel, 30 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Anemia është një sëmundje e komplikuar si në formë dhe trajtim. Anemi është një gjendje në të cilën trupi nuk ka qeliza të mjaftueshme të shëndetshme të kuqe të gjakut. Qelizat e kuqe të gjakut sigurojnë oksigjen në indet e trupit.

Posted in Uncategorized

Femijët mbi peshë dhe ushtrimet fizike

E Shtunë, 29 Shtator 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Vetëm aktiviteti i organizuar fizik nuk mjaftojn që fëmijët të humbasin peshën e tepërt.

Posted in Uncategorized

Si nëna, si e bija

E Mërkurë, 26 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se nënat që vetë janë lindur para kohe mund presin që të kenë më shumë probleme në shtatzëninë e tyre.

Posted in Uncategorized

Si nëna, si e bija

E Mërkurë, 26 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri tregon se nënat që vetë janë lindur para kohe mund presin që të kenë më shumë probleme në shtatzëninë e tyre.

Posted in Uncategorized

Shpresa kundër kancerit të gjirit

E Martë, 25 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri jep shpresa për gjetjen e një kure për kancerin e gjirit – shkaku numër një i vdekjeve nga kanceri mes femrave.

Posted in Uncategorized

Gjumi dhe Hypertensioni

E Diel, 23 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi është i rëndësishëm – veçanërisht për personat që vuajnë nga tensioni – dhe cilësia e dobët e gjumit mund të ulë efektshmërinë e ilaçeve që merrën kundër presionit të lartë të gjakut.

Posted in Uncategorized

Gjumi dhe Hypertensioni

E Diel, 23 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi është i rëndësishëm – veçanërisht për personat që vuajnë nga tensioni – dhe cilësia e dobët e gjumit mund të ulë efektshmërinë e ilaçeve që merrën kundër presionit të lartë të gjakut.

Posted in Uncategorized

Kosi ndihmon tretjen, ul tensionin

E Premte, 21 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prej kohësh, kosi është parë si ushqim i shëndetshëm. Shkencëtarët tani ofrojnë prova për disa prej të mirave shëndetësore të tij.

Posted in Uncategorized

Ushtrimet fizike, diabeti dhe fëmijët

E Mërkurë, 19 Shtator 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Vetëm 20 minuta ushtrime fizike në ditë mund t’i mbrojnë fëmijët nga diabetet

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2012
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930