Showing Archived Posts

Studim – Aspirina lufton kancerin Melanoma

E Enjte, 31 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Djegiet nga dielli janë faktor kryesor i kancerit të lëkurës. Prandaj në ditë të nxehta, miliona njerëz armatosen me kremra, kapele e syze. Por duket se tani mund të kenë një armë të re, Aspirinën.

Posted in Uncategorized

Studim – Aspirina lufton kancerin Melanoma

E Enjte, 31 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Djegiet nga dielli janë faktor kryesor i kancerit të lëkurës. Prandaj në ditë të nxehta, miliona njerëz armatosen me kremra, kapele e syze. Por duket se tani mund të kenë një armë të re, Aspirinën.

Posted in Uncategorized

Paradoksi i kujtesës

E Mërkurë, 30 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pse disa kanë kujtesë të mirë e disa, të keqe? Të pyesësh dikë se çfarë ka ngrënë për darkë si sot një javë, gjasat janë se nuk mban mend. Por çfarë ka ngrënë një vakt më parë e di saktësisht. Çfarë ndodhi me kujtesën e para një jave? A u […]

Posted in Uncategorized

Eksperimente evolucioni me lulet

E Martë, 29 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Evolucioni përdor çdo shans që i krijohet për të provuar diçka të re.

Posted in Uncategorized

Eksperimente evolucioni me lulet

E Martë, 29 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Evolucioni përdor çdo shans që i krijohet për të provuar diçka të re.

Posted in Uncategorized

Jeta në Tokë – rilindje pas 10 milionë vjetësh

E Hënë, 28 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët e dijnë se 250 milionë vjet më parë, jeta në tokë thuajse u shua – vetëm 10 për qind e bimëve dhe kafshëve mbijetuan. Kjo periudhë quhet “vdekja e madhe”.

Posted in Uncategorized

Jeta në Tokë – rilindje pas 10 milionë vjetësh

E Hënë, 28 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët e dijnë se 250 milionë vjet më parë, jeta në tokë thuajse u shua – vetëm 10 për qind e bimëve dhe kafshëve mbijetuan. Kjo periudhë quhet “vdekja e madhe”.

Posted in Uncategorized

Trajtim i ri për zhurmën e veshëve

E Diel, 27 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një lajm shprese për miliona njerëz që vuajnë nga kumbimi i veshëve. Për shumë njerëz, kjo lloj zhurme, e cila nuk vjen nga jashtë, përbën shqetësim të madh. Gjithashtu, shumë trajtime ofrohen, por pak janë të efektshme.

Posted in Uncategorized

Studim – fëmijë me Autizëm diagnostikohen vonë

E Shtunë, 26 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Autizmi është një çrregullim i zhvillimit që zakonisht paraqitet në fëmijërinë e hershme dhe prek aftësinë e fëmijës për të komunikuar dhe ndërvepruar me të tjerët. Përparim i madh është bërë në shtimin e vetëdijes mbi autizmin, por gjithësesi ka edhe lajme shqetësuese.

Posted in Uncategorized

Studim – fëmijë me Autizëm diagnostikohen vonë

E Shtunë, 26 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Autizmi është një çrregullim i zhvillimit që zakonisht paraqitet në fëmijërinë e hershme dhe prek aftësinë e fëmijës për të komunikuar dhe ndërvepruar me të tjerët. Përparim i madh është bërë në shtimin e vetëdijes mbi autizmin, por gjithësesi ka edhe lajme shqetësuese.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031