Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Barnat kundër tensionit, edhe ndaj goditjeve në zemër

E Martë, 23 Qershor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Barnat për uljen e tensionit të gjakut mund të ndihmojnë jo vetëm pacientët që vuajnë nga tensioni lartë, por edhe ata që janë në rrezik për goditje në zemër a në tru. Pas shqyrtimit provave klinike në këtë fushë, shkencëtarët vunë re se personat e moshuar që ishin trajtuar me […]

Posted in Uncategorized

Trajtim i pagjumësisë kronike

E Martë, 23 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësRreth 30 përqind e amerikanëve preken nga pagjumësia të paktën një here dhe gjithnjë e më shumë pancientë marrin ilaçe për t’i ndihmuar të flenë natën. Por studime të reja tregojnë se barnat përbëjnë vetëm zgjidhje të përkohëshme, në krahasim me terapinë me këshilla për të fjetur më mirë.

Posted in Uncategorized

Gratë, më në rrezik nga tymi i duhanit

E Martë, 16 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gratë mund të jenë më në rrezik sesa burrat për t’u prekur në mushkëri si pasojë e tymit të duhanit. Studimi i cili morri në shqyrtim rreth 1 mijë duhanpirës me sëmundje në mushkëri, tregoi se grate janë më në rrezik të preken në mushkëri që në moshë të re […]

Posted in Uncategorized

Akupuntura e simuluar zbut dhimbjet kronike

E Martë, 16 Qershor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një studimi, akupuntura mund t’i zbusë simptomat e dhimbjeve kronike në  pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore,  edhe nëse përfitimet prej saj janë kryesisht mendorë a psikologjikë. Gjatë studimit, një grup i pacientëve u trajtua me akupunturë  ndërsa grupi tjetër me akupunturë të simuluar gjatë së cilës gjilpëra nuk […]

Posted in Uncategorized

Seminar kulturor për 100 vjetorin e gazetës “Dielli”

E Hënë, 15 Qershor 2009
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Më 13 qershor në një nga mjediset e kolegjit Monroe në Nju Jork u zhvillua seminari mbi 100 vjetorin e botimit të numërit të parë të gazetës Dielli, që më pas do të bëhej organ i Federatës mbarë shqiptare të Amerikës, Vatra. Në seminar morën pjese edhe një grup studiuesish […]

Posted in Uncategorized

Pajisje e re dentare

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë prej atyre që vuajnë nga dhëmbët e kanë njohur edhe frikën e natyrshme  kur dentisti bëhet gati të zhbirojë dhëmbin e sëmurë, sepse qoftë edhe një prekje e lehtë e nervit mund të shkaktojë dhimbje të mëdha dhe me turjelë në gojë është e pamundur të flasësh për t’u […]

Posted in Uncategorized

Trajtim të ngutshëm për goditjet e vogla në tru

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Goditjet e vogla në tru shkaktohen nga mbyllja mekanike e enëve të gjakut. Ato quhen ndryshe edhe TIA shkurt për Sulme Iskemike Kalimtare. Meqënëse këto sulme janë të lehta e kalimtare shpesh shikohen si të parëndësishme. Por sipas një studimi të kohëve të fundit, kryer nga shoqata amerikane kundër sëmundjeve […]

Posted in Uncategorized

Kimoterapi edhe për gratë e moshuara me kancer në gji

E Martë, 09 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësMjekët shpesh nuk këshillojnë trajtimin me kimoterapi të kancerit të gjirit për pacientet e moshuara. Por një studim i ri tregon se gratë e moshuara mund t’a përballojnë trajtimin me kimoterapi njësoj si pacientet në moshë të re. 

Posted in Uncategorized

Të mirat e ecjes

E Martë, 02 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për të patur një zemër të shëndetëshme, duhen luajtur këmbët, thuhet në një studim të kohëve të fundit.  Ecjet e gjata që ndihmojnë për djegjen e kalorive mund të përmirësojnë faktorët që ndikojnë në sëmundjet e zemrës. Madje ecje të tilla, sipas studimit, rekomandohen edhe për personat që sapo kanë […]

Posted in Uncategorized

Duhani dhe adoleshentët

E Martë, 02 Qershor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ligjet kundër shitjes së cigareve për fëmijët ose të rinjtë nën moshën e lejuar, kanë ndihmuar në uljen e numrin e atyre që pijnë duhan mes kësaj grupmoshe në Shtetet e Bashkuara. Sipas një studimi të ri, zbatimi i këtyre ligjeve kundër duhanit u përmirësua dukshëm nga midis viteve 1997 […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2009
M T W T F S S
« May   Jul »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930