Showing Archived Posts

Ushtrime të kombinuara fizike ndihmojnë pacientët me diabet

E Martë, 30 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet e mëparshme kanë treguar se ushtrimet e rregullta fizike mund të ndihmojnë shumë për të mbajtur nën kontroll diabetin. Por këto studime zakonisht përqëndrohen vetëm në një lloj ushtrimi. Ndërsa një studim i ri, i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë (JAMA), tregon se lloje të ndryshme  […]

Posted in Uncategorized

Procedurë e re skanimi MRI me rreze Lazer për trajtimin e tumoreve

E Martë, 23 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në Klinikën Mayo janë duke përdorur një procedurë e njohur si skanim i udhëzuar me rreze lazer për goditjen e tumoreve në veshka e mëlçi. Deri tani, mjekët në Shtetet e Bashkuara kanë përdorur rreze lazer kryesisht për trajtimin e tumoreve të shtyllës kurrizore, trurit dhe të prostatës. Kanceri […]

Posted in Uncategorized

Procedurë e re skanimi MRI me rreze Lazer për trajtimin e tumoreve

E Martë, 23 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mjekët në Klinikën Mayo janë duke përdorur një procedurë e njohur si skanim i udhëzuar me rreze lazer për goditjen e tumoreve në veshka e mëlçi. Deri tani, mjekët në Shtetet e Bashkuara kanë përdorur rreze lazer kryesisht për trajtimin e tumoreve të shtyllës kurrizore, trurit dhe të prostatës. Kanceri […]

Posted in Uncategorized

Hepatitet; higjena personale dhe vaksina si mënyra më të mira parandaluese

E Hënë, 22 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mëlçia ndodhet në pjesën e djathtë të sipërme të stomakut. Ajo është një organ i kuq i errët dhe i madh – peshon më shumë se një kilogram. Mëlçia  kryen një punë të madhe – ndihmon në pastrimin e gjakut dhe lufton infeksionet, shpërbën ushqime dhe rezervon energji për t’u […]

Posted in Uncategorized

Hepatitet; higjena personale dhe vaksina si mënyra më të mira parandaluese

E Hënë, 22 Nëntor 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mëlçia ndodhet në pjesën e djathtë të sipërme të stomakut. Ajo është një organ i kuq i errët dhe i madh – peshon më shumë se një kilogram. Mëlçia  kryen një punë të madhe – ndihmon në pastrimin e gjakut dhe lufton infeksionet, shpërbën ushqime dhe rezervon energji për t’u […]

Posted in Uncategorized

Çrregullimi bipolar, barnat me të suksesshëm – simptomat dhe trajtimi

E Diel, 07 Nëntor 2010
5 comments

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes Çrregullimi bipolar është gjendje depresive emocionale, dhe nëse nuk trajtohet mund të ndikjojë në mënyrën se si njeriu mendon e vepron, në vendimet që merr dhe mënyrën si sillet. Studimet kanë treguar se njerëzit që kanë përjetuar hypomani (mania e madhështisë, eufori), shpesh diagnostikohen me çrregullim bipolar kur provojnë shkallën më të ulët […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2010
M T W T F S S
« Oct   Dec »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930