Showing Archived Posts

Ilaç i ri, por jo magjik

E Shtunë, 30 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një medikament i ri me recetë për humbje peshe në afat të gjatë është miratuar nga Administrata e Ushqimeve dhe Barnave (FDA). Kjo është hera e parë në 10 vjet, që kjo administratë federale miraton një ilaç dietik.

Posted in Uncategorized

Ilaç i ri, por jo magjik

E Shtunë, 30 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një medikament i ri me recetë për humbje peshe në afat të gjatë është miratuar nga Administrata e Ushqimeve dhe Barnave (FDA). Kjo është hera e parë në 10 vjet, që kjo administratë federale miraton një ilaç dietik.

Posted in Uncategorized

Në kërkim të origjinës së muskujve

E Premte, 29 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Muskujt janë të ndryshëm. Ka muskuj të fortë, fibrozë, që i mbajnë qëniet në këmbë. Ka edhe muskuj të butë që i bëjnë ato të mos njohin kurrë mëkëmbje. Në fushën e zhvillimit të jetës, mendohet se muskujt dhe truri kanë luajtur ndër rolet më vendimtare – ndërsa zhvillimi i […]

Posted in Uncategorized

Në kërkim të origjinës së muskujve

E Premte, 29 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Muskujt janë të ndryshëm. Ka muskuj të fortë, fibrozë, që i mbajnë qëniet në këmbë. Ka edhe muskuj të butë që i bëjnë ato të mos njohin kurrë mëkëmbje. Në fushën e zhvillimit të jetës, mendohet se muskujt dhe truri kanë luajtur ndër rolet më vendimtare – ndërsa zhvillimi i […]

Posted in Uncategorized

Vështrim mbi Intelektin e Foshnjeve

E Mërkurë, 27 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Duke parë përmes syve të një fëmije, studimi sjell një perspektivë të re se si foshnjet e shohin botën e tyre të re.

Posted in Uncategorized

Vështrim mbi Intelektin e Foshnjeve

E Mërkurë, 27 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Duke parë përmes syve të një fëmije, studimi sjell një perspektivë të re se si foshnjet e shohin botën e tyre të re.

Posted in Uncategorized

Një kënd vështrim i ri mbi dietën

E Martë, 26 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Humbja e peshës është mjaft e vështirë, por mos rifitimi kilogramëve të humbur është shpesh edhe më i vështirë.

Posted in Uncategorized

Operacioni anashkalues në stomak dhe alkooli

E Martë, 26 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Operacioni anashkalues (bypass) në stomak është provuar të jetë një metodë e suksesshme për humbje të peshës trupore për shumë njerëz tepër mbipeshë që nuk kanë pasur sukses me mënyra dietike. Mjekët thonë se zvogëlimi kirurgjik i stomakut mund të jetë një mjet efektiv në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe […]

Posted in Uncategorized

Operacioni anashkalues në stomak dhe alkooli

E Martë, 26 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Operacioni anashkalues (bypass) në stomak është provuar të jetë një metodë e suksesshme për humbje të peshës trupore për shumë njerëz tepër mbipeshë që nuk kanë pasur sukses me mënyra dietike. Mjekët thonë se zvogëlimi kirurgjik i stomakut mund të jetë një mjet efektiv në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe […]

Posted in Uncategorized

Sëmundja Lyme, më e rëndë këtë verë

E Mërkurë, 20 Qershor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët paralajmërojnë se për shkak të faktorëve të ndryshëm mjedisorë, këtë verë ka të ngjarë të shihen më shumë insektete që bartin sëmundjen Lyme.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930