Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Pakësimi kronik e gjumit sjell lodhje

E Martë, 19 Janar 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekziston mendimi se nëse njeriu fle pak gjatë javës, ai mund t’i zevendësojë orët e humbura duke fjetur më shumë gjatë në ditët e pushimit. Por sipas një studimi të kohëve të fundit, gjumi i humbur nuk mund të zevendësohet dhe njerëzit që shkurtojnë orët e gjumit ndjehen më të […]

Posted in Uncategorized

Pakësimi kronik e gjumit sjell lodhje

E Martë, 19 Janar 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekziston mendimi se nëse njeriu fle pak gjatë javës, ai mund t’i zevendësojë orët e humbura duke fjetur më shumë gjatë në ditët e pushimit. Por sipas një studimi të kohëve të fundit, gjumi i humbur nuk mund të zevendësohet dhe njerëzit që shkurtojnë orët e gjumit ndjehen më të […]

Posted in Uncategorized

Skanimi në aeroporte, pa rrezik për shëndetin

E Martë, 19 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Skanimi i trupit është një nga masat e sigurimit në aeroporte. Por shumë njerëz shqetësohen dhe me të drejtë pyesin; a ka gjasa që rrezatimet nga këto aparate skanimi të shkaktojnë kancer?  Ekspertë pranë në Kolegjit Amerikan të Radiologjisë thonë se kjo është e pamundur.

Posted in Uncategorized

Skanimi në aeroporte, pa rrezik për shëndetin

E Martë, 19 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Skanimi i trupit është një nga masat e sigurimit në aeroporte. Por shumë njerëz shqetësohen dhe me të drejtë pyesin; a ka gjasa që rrezatimet nga këto aparate skanimi të shkaktojnë kancer?  Ekspertë pranë në Kolegjit Amerikan të Radiologjisë thonë se kjo është e pamundur.

Posted in Uncategorized

Lënia e duhanit, me pak probleme

E Martë, 19 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjithkush e di se duhani shkakton probleme shëndetësore – por a ka gjasa që lënia e duhanit të shkaktojë sëmundje? Një studim bazuar mbi këtë argument tregon se ata që lënë duhanin fillimisht përballen me disa rreziqe. Studimi u krye nga shkencëtarë në universitetin Johns Hopkins dhe morri në shqyrtim […]

Posted in Uncategorized

Lënia e duhanit, me pak probleme

E Martë, 19 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjithkush e di se duhani shkakton probleme shëndetësore – por a ka gjasa që lënia e duhanit të shkaktojë sëmundje? Një studim bazuar mbi këtë argument tregon se ata që lënë duhanin fillimisht përballen me disa rreziqe. Studimi u krye nga shkencëtarë në universitetin Johns Hopkins dhe morri në shqyrtim […]

Posted in Uncategorized

Njerëzit që duken më të rinj, jetojnë më gjatë

E Martë, 12 Janar 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studiuesit thonë se pamja e jashtme, pa kremëra dhe operacione plastike, është tregues mjaft i mirë i moshës biologjike. Megjithatë, dieta e shëndetshëm, ushtrimet fizike, dhe mos pirja e duhanit janë mënyrat më të efektshme për shëndet të mirë e jetë të gjatë.

Posted in Uncategorized

Njerëzit që duken më të rinj, jetojnë më gjatë

E Martë, 12 Janar 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studiuesit thonë se pamja e jashtme, pa kremëra dhe operacione plastike, është tregues mjaft i mirë i moshës biologjike. Megjithatë, dieta e shëndetshëm, ushtrimet fizike, dhe mos pirja e duhanit janë mënyrat më të efektshme për shëndet të mirë e jetë të gjatë.

Posted in Uncategorized

Rastet e miopisë, në rritje

E Martë, 12 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNëse e keni të vështirë të shihni objektet në distancë, kjo është shenjë e miopisë. Por mos u shqetësoni, sepse nuk jeni vetëm. Numri i miopëve në botë është në rritje. Një studim i ri tregon se numri i personave miopë është në rritje, jo vetëm në Amerikë por në gjithë […]

Posted in Uncategorized

Rigjenerimin i gjymtyrëve

E Shtunë, 09 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi Zerii Amerikes07-01-2010 Rigjenerimin i gjymtyrëve vetëm mund të imagjinohet, por shumë krijesa të detit, duke përfshirë salamandrën dhe yllin e deti, kanë aftësinë për të rigjeneruar një gjymtyrë a bisht të humbur apo dëmtuar. Shkencëtarët po studiojnë një grup të kafshësh vertebrore dhe jovertebrore për të mësuar rreth gjeneve që i ndihmojnë ato […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2010
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031