Showing Archived Posts

Planifikim për trajtim mjekësor në prag të vdekjes

E Martë, 30 Mars 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët thonë se çdo njeri duhet të mendojë se çfarë lloj kujdesi mjekësor dëshiron të ketë kur jetës i afrohet fundi. Kjo nuk është ide e keqe, thotë një studim ku theksohet se  parapërgatitja për marrjen e vendimeve të vështira përmirëson cilësinë e jetës.  Një studim i shkencëtarëve në Australi […]

Posted in Uncategorized

Planifikim për trajtim mjekësor në prag të vdekjes

E Martë, 30 Mars 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët thonë se çdo njeri duhet të mendojë se çfarë lloj kujdesi mjekësor dëshiron të ketë kur jetës i afrohet fundi. Kjo nuk është ide e keqe, thotë një studim ku theksohet se  parapërgatitja për marrjen e vendimeve të vështira përmirëson cilësinë e jetës.  Një studim i shkencëtarëve në Australi […]

Posted in Uncategorized

Zokor kundër kolesterinës, dëmton muskujt

E Martë, 30 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësAdministrata federale e ushqimeve dhe barnave paralajmëron se ilaçi Zokor (Zocor) shton rrezikun e dëmtimit të muskujve. Zokor (simvastatin) 80 mg., jepet gjerësisht për uljen e nivelit të kolesterinës. Megjithëse dëmtimi muskular e njohur si Myopathy është një efekt anësor i barnave Statin, rreziku për dëmtimin muskular të njohur si Rhabdomyolysis, […]

Posted in Uncategorized

Kanceri mbetet sëmundja e dytë me vdekjeprurëse

E Martë, 30 Mars 2010
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pavarësisht nga përparimet në parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit, kjo sëmundje vazhdon të jetë shkaktari i dytë kryesor i vdekjeve, pas sëmundjeve të zemrës. Vitin e kaluar nga kanceri u prekën 1.5 milionë amerikanë dhe 560 mijë vdiqën nga kjo sëmundje. Këto prirje bëhen të ditura në revistën e […]

Posted in Uncategorized

Kanceri mbetet sëmundja e dytë me vdekjeprurëse

E Martë, 30 Mars 2010
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pavarësisht nga përparimet në parandalimin, diagnostikimin dhe trajtimin e kancerit, kjo sëmundje vazhdon të jetë shkaktari i dytë kryesor i vdekjeve, pas sëmundjeve të zemrës. Vitin e kaluar nga kanceri u prekën 1.5 milionë amerikanë dhe 560 mijë vdiqën nga kjo sëmundje. Këto prirje bëhen të ditura në revistën e […]

Posted in Uncategorized

SHBA, vaksina nuk shkakton autizëm

E Enjte, 25 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Thimerosal është një loj sodiumi – që përmban rreth 50% zhivë ose mërkur) – dhe njihet në tregun farmaceutik si Merthiolate që është përdorur për  ruajtjen e vaksinave. Merthiolate gjithashtu përdoret në përgatitjen e imunoglobulinave, si antivenin kundër helmimeve nga pickimet e insekteve e gjarprinjëve, për produkte ndaj infeksioneve të […]

Posted in Uncategorized

SHBA, vaksina nuk shkakton autizëm

E Enjte, 25 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Thimerosal është një loj sodiumi – që përmban rreth 50% zhivë ose mërkur) – dhe njihet në tregun farmaceutik si Merthiolate që është përdorur për  ruajtjen e vaksinave. Merthiolate gjithashtu përdoret në përgatitjen e imunoglobulinave, si antivenin kundër helmimeve nga pickimet e insekteve e gjarprinjëve, për produkte ndaj infeksioneve të […]

Posted in Uncategorized

Kimoterapia, si mënyrë trajtimi edhe për të moshuarit me kancer në zorrën e trashë

E Martë, 23 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit  kancerin e zorrës së trashë mes sëmundjeve më vdekjeprurëse. Në vitin 2004, rreth 639-mijë njerëz në mbarë botë vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Në qoftë se diagnostikohet në kohë, ky lloj kanceri mund të trajtohet efektshëm me kirurgji dhe kimioterapi. Por një […]

Posted in Uncategorized

Kimoterapia, si mënyrë trajtimi edhe për të moshuarit me kancer në zorrën e trashë

E Martë, 23 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Organizata Botërore e Shëndetësisë e rendit  kancerin e zorrës së trashë mes sëmundjeve më vdekjeprurëse. Në vitin 2004, rreth 639-mijë njerëz në mbarë botë vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Në qoftë se diagnostikohet në kohë, ky lloj kanceri mund të trajtohet efektshëm me kirurgji dhe kimioterapi. Por një […]

Posted in Uncategorized

Kanceri jo-melanoma

E Martë, 23 Mars 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Marsi është muaji i parë i pranverës dhe  rrethet mjekësore e përdorin këtë për rizgjimin e vetëdijes publike rreth kancerit lëkurës që shkaktohet nga qëndrimi i gjatë nën rrezet ultra vjollcë të diellit. Dy studime të reja tregojnë se kanceri i lëkurës i llojit jo-melanoma prek individë më shumë se […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2010
M T W T F S S
« Feb   Apr »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031