Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Gjumi i foshnjave ndikohet nga gjenet

E Premte, 31 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth foshnjave që flenë ose nuk flenë.

Posted in Uncategorized

Pesticidet dhe sëmundja Parkinson

E Mërkurë, 29 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa fjalë paralajmëruese rreth Parkinsonit

Posted in Uncategorized

Pesticidet dhe sëmundja Parkinson

E Mërkurë, 29 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa fjalë paralajmëruese rreth Parkinsonit

Posted in Uncategorized

Rekomandime ambicioze për ushtrime fizike

E Diel, 26 Maj 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Eshtë fjala për Edukatën Fizike. Dhe – sipas një studimi të ri – nxënësit nuk po e marrin sa duhet.

Posted in Uncategorized

Ora e trupit lidhet me depresionin

E Shtunë, 25 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prishja e gjumit dhe ritmeve të tjera trupore që shpesh shoqërojnë depresionin klinik mund të lënë një shenjë në tru. Një studim i aktivitetit të gjeneve në trurin e njerëzve të cilët kanë vuajtur nga depresioni zbulon një çrregullim në ritmin e përditshëm qarkullues (circadian). Rezultatet u publikuan në Procedurat […]

Posted in Uncategorized

Ora e trupit lidhet me depresionin

E Shtunë, 25 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Prishja e gjumit dhe ritmeve të tjera trupore që shpesh shoqërojnë depresionin klinik mund të lënë një shenjë në tru. Një studim i aktivitetit të gjeneve në trurin e njerëzve të cilët kanë vuajtur nga depresioni zbulon një çrregullim në ritmin e përditshëm qarkullues (circadian). Rezultatet u publikuan në Procedurat […]

Posted in Uncategorized

Antacidet mund të parandalojnë kancerin

E Premte, 24 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz kanë provuar aciditet në stomak, – urth, djegsirë ose thartirë që ndjehen deri në gjoks – në anglisht ato quhen ‘heartburns’ – ‘djegie në zemër’. Por për personat me simptoma të shpeshta të këtij shqetësimi, gjendja mund të bëhet më e rrezikshme.

Posted in Uncategorized

Shoferët e rinj, aksidentet dhe gjumi

E Mërkurë, 22 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi i pakët shton rrezikun për aksidente për shoferët e rinj në moshë

Posted in Uncategorized

Shoferët e rinj, aksidentet dhe gjumi

E Mërkurë, 22 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gjumi i pakët shton rrezikun për aksidente për shoferët e rinj në moshë

Posted in Uncategorized

Shtohen rastet e çrregullimeve mendore mes fëmijëve

E Diel, 19 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Disa të dhëna shqetësuese mbi çrregullimet e shëndetit mendor mes fëmijëve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031