Showing Archived Posts

Një libër që mungonte

E Shtunë, 30 Prill 2011
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Me librin “Faik Konica; Jeta në Uashington”, kjo figurë deri-diku legjendë, vjen më afër, thuajse preket, çka mund t’a bëjë Konicën – pse jo? – edhe të arritshëm, për nga vlerat. Aktualiteti ka nevojë për njerëz si Konica. E tashmja nga ajo kohë, pak ka ndryshuar. 

Posted in Uncategorized

Një libër që mungonte

E Shtunë, 30 Prill 2011
4 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Me librin “Faik Konica; Jeta në Uashington”, kjo figurë deri-diku legjendë, vjen më afër, thuajse preket, çka mund t’a bëjë Konicën – pse jo? – edhe të arritshëm, për nga vlerat. Aktualiteti ka nevojë për njerëz si Konica. E tashmja nga ajo kohë, pak ka ndryshuar. 

Posted in Uncategorized

Burrat shtatlartë, në rrezik më të madh nga mpiksja e gjakut

E Premte, 29 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se mbipesha është një faktor i rrezikshëm për krijimin e grimcave ose mpiksje të gjakut. Por tani thuhet se edhe shtatlartësia mund të jetë një tjetër faktor.

Posted in Uncategorized

Burrat shtatlartë, në rrezik më të madh nga mpiksja e gjakut

E Premte, 29 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dihet se mbipesha është një faktor i rrezikshëm për krijimin e grimcave ose mpiksje të gjakut. Por tani thuhet se edhe shtatlartësia mund të jetë një tjetër faktor.

Posted in Uncategorized

Adoleshentët mbipeshë, më të prirur ndaj sjelljeve të rrezikshme

E Enjte, 28 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Adoleshentët e sotëm janë mbipeshë më shumë se kurrë më parë. Të rinjtë e të rejat mbipeshë priren gjithashtu drejt veprimeve të rrezikshme dhe se një kombinim i moshës me mbipeshën mund t’i  nxisë ata për sjellje edhe më të rrezikëshme.

Posted in Uncategorized

Njoftohen rastet e para të përdorimit të Sekuencës së Gjenomit për trajtimin e kancerit

E Mërkurë, 27 Prill 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sekuenca e gjenomit njerëzor –  ose harta e plotë të gjithë gjeneve të një personi – u krijua para jo më shumë se 10 vjetësh. Kjo teknologji solli premtimin e mjekësisë së personalizuar. Tani, shkencëtarët njoftojnë disa nga rastet e para të vendimeve mjekësore mbi bazën e informatave nga sekuenca […]

Posted in Uncategorized

Njoftohen rastet e para të përdorimit të Sekuencës së Gjenomit për trajtimin e kancerit

E Mërkurë, 27 Prill 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sekuenca e gjenomit njerëzor –  ose harta e plotë të gjithë gjeneve të një personi – u krijua para jo më shumë se 10 vjetësh. Kjo teknologji solli premtimin e mjekësisë së personalizuar. Tani, shkencëtarët njoftojnë disa nga rastet e para të vendimeve mjekësore mbi bazën e informatave nga sekuenca […]

Posted in Uncategorized

Alzheimer, udhëzime të reja diagnostikimi

E Martë, 26 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësSipas udhëzimeve të reja për diagnostikimin e sëmundjes Alzheimer, ekspertët tani njohin tri faza të çrregullimit të humbjes së kujtesës që përfundimisht çon demecia të plotë dhe vdekje.

Posted in Uncategorized

Alzheimer, udhëzime të reja diagnostikimi

E Martë, 26 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësSipas udhëzimeve të reja për diagnostikimin e sëmundjes Alzheimer, ekspertët tani njohin tri faza të çrregullimit të humbjes së kujtesës që përfundimisht çon demecia të plotë dhe vdekje.

Posted in Uncategorized

Pesticidet organofosfate lidhen me shkallën e ulët të inteligjencës tek fëmijët

E Hënë, 25 Prill 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kërkime të reja tregojnë se ekspozimi ndaj pesticideve që përmbajnë një lloj kimikati të caktuar lidhet me pasojat negative afatgjate tek fëmijët e palindur. Kimikati i quajtura OrganoPhosphate ose OP gjenden në pesticidet dhe insekticidet më të zakonëshme dhe më helmuese që përdoren sot. Ato japin rezultate duke sulmuar sitemin […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2011
M T W T F S S
« Mar   May »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930