Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Pagjumësia lidhet me mbipeshën edhe tek fëmijët

E Hënë, 30 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ka kohë që mungesa e gjumit është lidhur me shtimin e peshës trupore tek të rriturit. Tani, një studim i botuar në revistën mjekësore britanike (BMJ) , tregon se një lidhje e ngjashme midis pagjumësisë dhe mbipeshës vihet re edhe tek fëmijët.

Posted in Uncategorized

Rekomandime të reja për gratë shtatzëna

E Premte, 27 Maj 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kanë kaluar pothuasje 10 vjet nga dita kur Kongresi amerikan i mjekëve Obstretikë dhe Gjinekologë lëshoi rekomandimet e para për gratë shtazëna. Tani këto këshilla janë përditësuar.

Posted in Uncategorized

Rekomandime të reja për gratë shtatzëna

E Premte, 27 Maj 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kanë kaluar pothuasje 10 vjet nga dita kur Kongresi amerikan i mjekëve Obstretikë dhe Gjinekologë lëshoi rekomandimet e para për gratë shtazëna. Tani këto këshilla janë përditësuar.

Posted in Uncategorized

Peshk i pjekur, për një zemër të shëndetshme

E Mërkurë, 25 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përfitimet shëndetësore te acideve yndyrore omega-3 janë të dokumentuara mirë. Mishi i peshkut është i pasur me omega-3. Por rëndësi kyçe ka edhe mënyra sesi gatuhet peshku: Ka me shume vlera ushqimore i pjekur apo i skuqur?

Posted in Uncategorized

Peshk i pjekur, për një zemër të shëndetshme

E Mërkurë, 25 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përfitimet shëndetësore te acideve yndyrore omega-3 janë të dokumentuara mirë. Mishi i peshkut është i pasur me omega-3. Por rëndësi kyçe ka edhe mënyra sesi gatuhet peshku: Ka me shume vlera ushqimore i pjekur apo i skuqur?

Posted in Uncategorized

SHBA, Shtohen rastet e lindjeve në shtëpi

E Hënë, 23 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas një raporti të ri nga Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, gjatë vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara ka pasur mbi 28-mijë lindje në shtëpi ose 20 përqind më shumë sesa në vitin 2004.

Posted in Uncategorized

I ftohuri i zakonshëm, pasoja jo të zakonshme

E Enjte, 19 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një ditë Erin Martin, nënë dhe pronare e një biznesi, u prek nga i ftohuri i zakonshëm. Ajo humbi zërin. Kaluan javë, e muaj, dhe ajo po njësoj: i ftohuri i iku, po ashtu edhe zëri. “Unë vetëm përshpëritja, zë nuk kisha”, thotë ajo.

Posted in Uncategorized

I ftohuri i zakonshëm, pasoja jo të zakonshme

E Enjte, 19 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një ditë Erin Martin, nënë dhe pronare e një biznesi, u prek nga i ftohuri i zakonshëm. Ajo humbi zërin. Kaluan javë, e muaj, dhe ajo po njësoj: i ftohuri i iku, po ashtu edhe zëri. “Unë vetëm përshpëritja, zë nuk kisha”, thotë ajo.

Posted in Uncategorized

Kafeja, më e shëndetshme sesa mendohej – parandalon kancerin

E Mërkurë, 18 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kafeja është bërë një pije thuajse e zakonëshme. Rreth 60 përqind e amerikanëve e pijnë atë çdo ditë. Tani, rezultatet e një studimi thonë se pirja e kafesë, qoftë edhe një filxhan në ditë, mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin. Kafeja, thonë shkencëtarët, vepron në organizëm si pengesë […]

Posted in Uncategorized

Kafeja, më e shëndetshme sesa mendohej – parandalon kancerin

E Mërkurë, 18 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kafeja është bërë një pije thuajse e zakonëshme. Rreth 60 përqind e amerikanëve e pijnë atë çdo ditë. Tani, rezultatet e një studimi thonë se pirja e kafesë, qoftë edhe një filxhan në ditë, mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin. Kafeja, thonë shkencëtarët, vepron në organizëm si pengesë […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031