Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Përsëri mbi lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit

E Martë, 30 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studiuesit në Evropë donin të provonin lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit, lidhje të konfirmuara nga kolegët e tyre në Amerikën e veriut.

Posted in Uncategorized

Trajtim i diabetit me hormon

E Shtunë, 27 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarë në Institutin e qelizave embrionale në universitetin e Harvardit  thonë se kanë zbuluar një hormon që mund të sigurojë një trajtim më efektiv të diabetit të tipit 2.

Posted in Uncategorized

Trajtim i diabetit me hormon

E Shtunë, 27 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarë në Institutin e qelizave embrionale në universitetin e Harvardit  thonë se kanë zbuluar një hormon që mund të sigurojë një trajtim më efektiv të diabetit të tipit 2.

Posted in Uncategorized

Ushqim neurologjik kundër Alzheimerit – shpresë apo realitet?

E Martë, 23 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pak ujë në gotë, pak pluhur, përzierje – kjo është e gjitha për të përgatitur një ushqim neurologjik që disa mjekë ua rekomandojnë pacientëve me Alzheimer.

Posted in Uncategorized

Gatimi dhe ushtrimi

E Diel, 14 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Astrit Lulushi Gatimi dhe ushtrimi fizik janë dy mënyra për të mbajtur trupin në formë – por duket se secila priret të tregohet më e rëndësishme se tjetra.

Posted in Uncategorized

Gatimi dhe ushtrimi

E Diel, 14 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Astrit Lulushi Gatimi dhe ushtrimi fizik janë dy mënyra për të mbajtur trupin në formë – por duket se secila priret të tregohet më e rëndësishme se tjetra.

Posted in Uncategorized

Ushqimi dhe mbipesha

E Premte, 12 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërkohë që mbipesha mes fëmijëve vazhdon të jetë problem – çuditërisht një studim thotë se fëmijët që hanë më shpesh priren të kenë peshë më normale dhe të jenë më aktivë sesa fëmijët që hanë më pak.

Posted in Uncategorized

Qëndrimi ulur dhe gratë e moshuara

E Premte, 12 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dëshmi të reja se qëndrimi ulur dëmton shëndetin, veçanërisht të grave të moshuara.

Posted in Uncategorized

Qëndrimi ulur dhe gratë e moshuara

E Premte, 12 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dëshmi të reja se qëndrimi ulur dëmton shëndetin, veçanërisht të grave të moshuara.

Posted in Uncategorized

Të qenit aktiv paracaktohet nga tiparet gjenetike

E Martë, 09 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimet tregojnë se 97 për qind e të rriturve amerikanë kryejnë më pak se 30 minuta ushtrime fizike në ditë – 30 minuta është koha minimale e rekomanduar për shëndet të mirë.

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2013
M T W T F S S
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930