Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Lëndimet në tru, edhe burim depresioni

E Enjte, 27 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kur mjekët trajtojnë lëndime të trurit ata  përqëndrohen kryesisht në traumat fizike dhe problemet mendore,  por jo edhe në  depresionin që mund të zhvillohet dhe të bëhet shkak për paaftësi. Një studim i ri tregon se shkalla e depresionit rritet shumë në vitin e parë pas një lëndimit traumatik në […]

Posted in Uncategorized

Jetëgjatësia

E Martë, 25 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësSipas një studimi të ri,  nëse prirjet aktuale të jetëgjatësisë të vazhdojnë, fëmijët e lindur sot ka shumë të ngjarë të jetojnë 100 vjeç.  Dhe jo vetëm që brezat e ardhshëm do të jetojnë më gjatë – por edhe do të sëmurën më pak. Studimi u krye nga ekspertë në Danimarkë. […]

Posted in Uncategorized

Jetëgjatësia

E Martë, 25 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësSipas një studimi të ri,  nëse prirjet aktuale të jetëgjatësisë të vazhdojnë, fëmijët e lindur sot ka shumë të ngjarë të jetojnë 100 vjeç.  Dhe jo vetëm që brezat e ardhshëm do të jetojnë më gjatë – por edhe do të sëmurën më pak. Studimi u krye nga ekspertë në Danimarkë. […]

Posted in Uncategorized

Operacion për riformimin e kafkës

E Martë, 25 Maj 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një foshnje 5-muajshe, që vuan nga  një sëmundje e rrallë, duket sikur ka lindur përsëri, falë një ndërhyrjeje kirugjike të mjekëve në spitalin  Peyton Manning në Indianapolis. Vajza 5-muajshe Kaydence Theriault  po e merr veten nga një operacion që familja e saj dhe mjekët shpresojnë se do t’i ndryshojë jetën.

Posted in Uncategorized

Mënyrë e re trajtimi për kancerin e prostatës

E Martë, 25 Maj 2010
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Administrata e Ushqimeve dhe Barnave miratoi kohët e fundit një vaksinë kundër kancerit të prostatës, që mund të përdoret edhe kundër llojeve të tjera të sëmundjeve kanceroze. Ekspertët thonë se është hera e parë që kanceri luftohet me një ilaç i cili përdor sistemin imunitar të pacientit.

Posted in Uncategorized

Sheqernat artificialë, faktorë sëmundjesh

E Martë, 18 Maj 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë amerikanë janë në luftë me sheqerin, veçanërisht me sheqernat që u hidhen pijeve dhe artikujve ushqimorë gjatë procesit të prodhimit. Këto substanca mund të ndihmojnë që ushqimet të shijojnë më mirë por kanë shumë pak ose aspak vlera ushqyese.  Një studim i ri tregon se ngrënia në sasi të […]

Posted in Uncategorized

Kafeina në vendin e punës

E Martë, 18 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kafe, çaj, ose ndonjë formë tjetër kafeine mund të bëjë më shumë sesa thjesht të mbajë zgjuar njerëzit që punojnë natën. Një studim i ri tregon se kafeina ndihmon ata që punojnë natën edhe me rritjen e kujtesës, vëmendjes, perceptimit dhe arsyetimit. Shkencëtarët thonë se kafeina është edhe më efektive […]

Posted in Uncategorized

Kafeina në vendin e punës

E Martë, 18 Maj 2010
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kafe, çaj, ose ndonjë formë tjetër kafeine mund të bëjë më shumë sesa thjesht të mbajë zgjuar njerëzit që punojnë natën. Një studim i ri tregon se kafeina ndihmon ata që punojnë natën edhe me rritjen e kujtesës, vëmendjes, perceptimit dhe arsyetimit. Shkencëtarët thonë se kafeina është edhe më efektive […]

Posted in Uncategorized

A është puna jashtë orarit keq për shëndetin tuaj?

E Martë, 18 Maj 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Nëse disa njerëz i shmangen punës së tepërt, ka të ngjarë që trupi është duke u përpjekur të tregojë diçka. Një studim i botuar në revistën evropiane mbi sëmundjet e zemrës, tregon se puna jashtë orarit mund të jetë keq për shëndetin. Rezultatet e studimit tregojnë se njerëzit të cilët […]

Posted in Uncategorized

A është puna jashtë orarit keq për shëndetin tuaj?

E Martë, 18 Maj 2010
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Nëse disa njerëz i shmangen punës së tepërt, ka të ngjarë që trupi është duke u përpjekur të tregojë diçka. Një studim i botuar në revistën evropiane mbi sëmundjet e zemrës, tregon se puna jashtë orarit mund të jetë keq për shëndetin. Rezultatet e studimit tregojnë se njerëzit të cilët […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2010
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31