Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Sëmundjet mendore dhe krimi i dhunshëm

E Diel, 29 Mars 2015
1 comment

Ndoshta kurrë nuk mund të mësohet saktësisht pse bashkë-piloti i linjës ajrore Germanwings, Andreas Lubitz, kreu atë që besohet të ketë qenë përplasje e qëllimshme në Alpet franceze, por ekspertë të shëndetit thonë se ndonjë sëmundje mendore që Lubitz mund të kishte pasur është vetëm një kontribues i mundshëm për këtë tragjedi.

Kur sytë i shërbejnë stomakut

E Shtunë, 28 Mars 2015
Leave a comment

Shqisat e të parit nuk janë vetëm për të dhënë një pamje të asaj që ndodh në botë; ato afektohen nga ajo që ndodh në kokë.

Posted in Psikologji, Shkencë

Shkencë: Evoluimi i njeriut

E Shtunë, 28 Mars 2015
Leave a comment

Një nga teoritë mbizotëruese të evolucionit është se paraardhësi i njeriut, Homo, evoluoi nga një qenie e vogël, u rrit në shtat e në peshë, u ngrit në këmbë, emigroi jashtë Afrikës dhe kolonizoi Euroazinë. Këta njerëz ishin mesatarisht më pak se 150cm të lartë, nën 50 kg, dhe emigruan 1 milion e 777 mijë […]

Posted in Shkencë, Udhëtim

Ndalimi i dhimbjes

E Premte, 27 Mars 2015
Leave a comment

Njeriu ndjen dhimbje kur burimet e saj lidhen me njëra-tjetrën. Kështu, lëvizja e një pjesë të trupit kundrejt një pjese tjetër, mund të ndryshojë dhimbjen – siç ndodh në rastin e kryqëzimit të gishtava

Posted in Psikologji, Shkencë

Gjuha e ujit të ftohtë

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

Gjuha e ujit të ftohtë

Posted in Shkencë

Shkencë: ADN ndryshe

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

ADN-ja e trashëguar nga prindërit kontribuon në përbërjen fizike – ngjyrën e syve, flokëve, ose të qenit mashkull apo femër. ADN-ja gjithashtu mund të ndikojë në se njeriu preket nga sëmundje të caktuara apo çrregullime si, fibroza cistike, hemofilia, për të përmendur disa.

Posted in Shkencë

Vendi me banorët më të lumtur në botë

E Shtunë, 21 Mars 2015
Leave a comment

Të gjitha vendet e Amerikës Latine renditen në krye të 10 vendeve me njerëz të lumtur, me Paraguajin si vendi më i lumtur në botë – sipas sondazhit që organizata Gallup zhvilloi në 143 vende.

Tags: Posted in Psikologji

Shkencë: Muzika ndihmon kujtesën

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

Edhe pse dëgjimi i muzikës është i zakonshëm në të gjitha shoqëritë, përcaktuesit biologjikë janë kryesisht të panjohur.

Posted in Shkencë

Smartphone dhe zgjuarsia

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

Telefonët e sotëm celularë (Smartphone, iPhone, etj) ndihmojnë për të gjetur shpejt një numër telefoni, japin drejtime të menjëhershme dhe rekomandojë restorante, Por këto lehtësi e bëjnë njeriun të shmangë të menduarit.

Tags: Posted in Psikologji, Shkencë

Shkenca zbulon Perëndinë?

E Shtunë, 14 Mars 2015
3 comments

Ajnshtajni nuk besonte se ishte e mundur. Stephen Hawking thotë se mund të jetë zbulimi më i madh shkencor i të gjitha kohërave.

Posted in Fe, Shkencë
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2015
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031