Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

ADN-ja e kancerit

E Martë, 22 Dhjetor 2009
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shkencëtarët britanikë thonë se kanë hartuar plotësisht kodin gjenetik për dy lloje kanceresh – kancerin e qelizave të vogla të mushkërive dhe melanomën, lloji më vdekjeprurës i kancerit të lëkurës. Të gjitha kanceret shkaktohen nga ndryshimet në ADN-në e qelizave.

Posted in Uncategorized

Moti, ajri dhe krimet ndikojnë në lumturinë e njerëzve

E Martë, 22 Dhjetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lumturia varet nga shumë faktorë, përfshi motin dhe financat. Një studim i ri tregon se amerikanët në pjesë të ndryshme të vendit nuk janë njësoj të lumtur dhe gjendja e tyre përcaktohet nga realitetet e jetës së përditëshme siç janë temperatura e motit, kohë gjatësia për të shkuar në punë […]

Posted in Uncategorized

Moti, ajri dhe krimet ndikojnë në lumturinë e njerëzve

E Martë, 22 Dhjetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Lumturia varet nga shumë faktorë, përfshi motin dhe financat. Një studim i ri tregon se amerikanët në pjesë të ndryshme të vendit nuk janë njësoj të lumtur dhe gjendja e tyre përcaktohet nga realitetet e jetës së përditëshme siç janë temperatura e motit, kohë gjatësia për të shkuar në punë […]

Posted in Uncategorized

Nevojë për EKG për fëmijët atletë

E Martë, 15 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shtetet e Bashkuara janë përfshirë nga debatet nëse atletët e rinj duhet t’u nënshtrohen ekzaminimit të detyrueshëm shëndetësor për sëmundje në zemër, para se të merren me veprimtari sportive. Ndërsa një studim nga  disa mjekë  në Teksas ka arritur në përfundimin se të gjithë fëmijët, atletët apo jo, duhet të […]

Posted in Uncategorized

Nevojë për EKG për fëmijët atletë

E Martë, 15 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shtetet e Bashkuara janë përfshirë nga debatet nëse atletët e rinj duhet t’u nënshtrohen ekzaminimit të detyrueshëm shëndetësor për sëmundje në zemër, para se të merren me veprimtari sportive. Ndërsa një studim nga  disa mjekë  në Teksas ka arritur në përfundimin se të gjithë fëmijët, atletët apo jo, duhet të […]

Posted in Uncategorized

Qendrat e kujdesit intensiv, rrezik infeksionesh

E Martë, 15 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndrimi në spital nën kujdes intensiv mund të jetë dy  herë i rrezikshëm. Një studim ku u përfshinë më shumë se 1 mijë spitale nga mbarë bota  tregon se rreth 15 përqind e pacientëve në kujdes intensiv marrin infeksione që shtojnë rrezikun e tyre për të vdekur.

Posted in Uncategorized

Qendrat e kujdesit intensiv, rrezik infeksionesh

E Martë, 15 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Qëndrimi në spital nën kujdes intensiv mund të jetë dy  herë i rrezikshëm. Një studim ku u përfshinë më shumë se 1 mijë spitale nga mbarë bota  tregon se rreth 15 përqind e pacientëve në kujdes intensiv marrin infeksione që shtojnë rrezikun e tyre për të vdekur.

Posted in Uncategorized

Barnat kundër diabetit dhe sëmundjet në zemër

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim mes pacientëve me diabet tregon se një grup ilaçesh kundër diabetit shton rrezikun e sëmundjeve në zemër. Por ekspertë të tjerë thonë se këto të dhëna janë paraprake, dhe nevojiten studime të tjera për të vërtetuar një pohim të tillë. 

Posted in Uncategorized

Barnat kundër diabetit dhe sëmundjet në zemër

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim mes pacientëve me diabet tregon se një grup ilaçesh kundër diabetit shton rrezikun e sëmundjeve në zemër. Por ekspertë të tjerë thonë se këto të dhëna janë paraprake, dhe nevojiten studime të tjera për të vërtetuar një pohim të tillë. 

Posted in Uncategorized

Kanceri, të mbijetuarit dhe nevoja e kontrollit të vazhdueshëm mjekësor

E Martë, 08 Dhjetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparimet dhe mënyrat e reja në fushën e trajtimit të kancerit  kanë bërë që sot gjithnjë e më shumë fëmijë t’a mbijetojnë këtë sëmundje. Por një studim i kryer nga instituti kombëtar amerikan i kancerit tregon se gjithnjë e më pak fëmijë që kanë mbijetuar kancerin, kur rriten vënë në […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2009
M T W T F S S
« Oct   Jan »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031