Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Gjenet, rol më të madh në goditjet në zemër sesa në tru

E Mërkurë, 27 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri zbulon se cfarë roli luajnë gjenet në dy prej sëmundjeve më të shpeshta.  Goditjet në zemër dhe ato në tru janë dy lloje shumë të ndryshme zhvillimesh kardio-vaskulare. Dhe studim i botuar në revistën “Circulation: Cardiovascular, Genetics”, zbulon një dallim të madh në rolin që historia […]

Posted in Uncategorized

Gjenet, rol më të madh në goditjet në zemër sesa në tru

E Mërkurë, 27 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim i ri zbulon se cfarë roli luajnë gjenet në dy prej sëmundjeve më të shpeshta.  Goditjet në zemër dhe ato në tru janë dy lloje shumë të ndryshme zhvillimesh kardio-vaskulare. Dhe studim i botuar në revistën “Circulation: Cardiovascular, Genetics”, zbulon një dallim të madh në rolin që historia […]

Posted in Uncategorized

Ushqyerja me qumësht gjiri dhe astma

E Hënë, 25 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një studim e lidh qumështin e gjirit me pakësimin e rrezikut të astmës tek fëmijët. Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që fëmijët e sapolindur të ushqehen veçanërisht me qumësht gjiri deri sa të bëhen 4 muaj.

Posted in Uncategorized

Plan i ri për të luftuar Alzheimerin

E Shtunë, 23 Korrik 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët thonë se kërkimet e një kure për Alzheimerin kanë ngecur, prandaj propozojnë një përqasje ndryshe; jo për t’a kuruar sëmundjen por për t’a parandaluar atë. Nëpërmjet një studimi, ata përcaktojnë rreziqet kryesorë që njeriu është në gjendje t’i shmangë ose kontrollojë.

Posted in Uncategorized

Plan i ri për të luftuar Alzheimerin

E Shtunë, 23 Korrik 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekspertët thonë se kërkimet e një kure për Alzheimerin kanë ngecur, prandaj propozojnë një përqasje ndryshe; jo për t’a kuruar sëmundjen por për t’a parandaluar atë. Nëpërmjet një studimi, ata përcaktojnë rreziqet kryesorë që njeriu është në gjendje t’i shmangë ose kontrollojë.

Posted in Uncategorized

Teknologji, rritja e gjirit me qeliza embrionale

E Mërkurë, 20 Korrik 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Jill Anderson po përgatitet për një operacion të rrallë plastik. Mjekët do të përdorin dhjam e yndyrna nga kofshët e saj për rritjen e gjinjëve të saj. Pra asgjë artificiale. Dhe pas operacionit, Jill shpreson se do të ndjehet “natyrale dhe e bukur njëkohësisht”.

Posted in Uncategorized

Teknologji, rritja e gjirit me qeliza embrionale

E Mërkurë, 20 Korrik 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Jill Anderson po përgatitet për një operacion të rrallë plastik. Mjekët do të përdorin dhjam e yndyrna nga kofshët e saj për rritjen e gjinjëve të saj. Pra asgjë artificiale. Dhe pas operacionit, Jill shpreson se do të ndjehet “natyrale dhe e bukur njëkohësisht”.

Posted in Uncategorized

Përditësimi i historisë shëndetësore të familjes

E Mërkurë, 13 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNjë studim i publikuar në revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane identifikon periudhat e jetës kur historia famijljare e kancerit ka më shumë të ngjarë të ndikojë në ndryshimin e shkallës së rrezikut të kancerit për individin. Studimi rekomandon që personat me histori kanceri në familje duhet ttë kryejnë kontrolle të rregullta […]

Posted in Uncategorized

‘Efekti Korrik” në kujdesin spitalor

E Martë, 12 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit lulushi, Zëri i Amerikës Rol të rëndësishëm në trajtimin e një sëmundjeje luan vendi se ku pacienti shkon për t’u trajtuar. Por një studim tani thotë se rëndësi ka edhe koha kur shkon për t’u trajtuar. Edhe pse njeriu nuk është në gjendje të zgjedhë se kur do të sëmuret. 

Posted in Uncategorized

‘Efekti Korrik” në kujdesin spitalor

E Martë, 12 Korrik 2011
Leave a comment

Astrit lulushi, Zëri i Amerikës Rol të rëndësishëm në trajtimin e një sëmundjeje luan vendi se ku pacienti shkon për t’u trajtuar. Por një studim tani thotë se rëndësi ka edhe koha kur shkon për t’u trajtuar. Edhe pse njeriu nuk është në gjendje të zgjedhë se kur do të sëmuret. 

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2011
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031