Showing Archived Posts

Ekspozitë për Nënë Terezën në Kongresin amerikan

E Enjte, 29 Prill 2010
1 comment

Astrit lulushi, Zëri i Amerikës Në një nga mjediset e Kongresit amerikan mbrëmë (28 prill) u përurua ekspozita me titull: “Nënë Tereza – Gonxhe Bojaxhi,  simbol i gjallë i dashurisë dhe dinjitetit njerëzor”. Në prani të një numri anëtarësh të kongresit dhe shqiptaro-amerikanësh, ekspozitën e deklaroi të hapur, doktoreshë Liri Berisha, themeluese dhe presidente e […]

Posted in Uncategorized

Duhani pa tym dhe fëmijët

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas qëndrës për kontrollin e helmimeve, mijëra të rinj nën moshën 18 vjeçare mbllaçisin duhan. Cigaret janë problemi më i madh, por duhani pa tym po bëhet gjithnjë e më shumë shqetësues. Tani disa nga produktet e duhanit janë paketuar që të duken si karamele. Gëlltitja aksidentale e produkteve të […]

Posted in Uncategorized

Duhani pa tym dhe fëmijët

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sipas qëndrës për kontrollin e helmimeve, mijëra të rinj nën moshën 18 vjeçare mbllaçisin duhan. Cigaret janë problemi më i madh, por duhani pa tym po bëhet gjithnjë e më shumë shqetësues. Tani disa nga produktet e duhanit janë paketuar që të duken si karamele. Gëlltitja aksidentale e produkteve të […]

Posted in Uncategorized

A mund të stërvitet truri?

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz përpiqen dhe mendojnë se kanë bërë përparim. Por një studim tregon se disa nga këto përparime mund të jetë vetëm në mendjen e tyre. Pyetja që bëhet ndonjëherë është se a funksionon truri me kapacitet të plotë? dhe a përdoret ai plotësisht? Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve ekzistojnë […]

Posted in Uncategorized

A mund të stërvitet truri?

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Shumë njerëz përpiqen dhe mendojnë se kanë bërë përparim. Por një studim tregon se disa nga këto përparime mund të jetë vetëm në mendjen e tyre. Pyetja që bëhet ndonjëherë është se a funksionon truri me kapacitet të plotë? dhe a përdoret ai plotësisht? Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve ekzistojnë […]

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit; mastektomia, jo më alternativa e vetme

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekzistojnë shqetësime se  trajtimet e kancerit të gjirit me mastektomi, që do të thotë heqje e gjirit me operacion, janë shumë të shpeshta dhe se heqja e plotë e gjirit mund të ishte shmangur, duke u mjaftuar vetëm me një operim të pjesshëm për heqjen e tumorit.  Në muajin shkurt, […]

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit; mastektomia, jo më alternativa e vetme

E Martë, 27 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ekzistojnë shqetësime se  trajtimet e kancerit të gjirit me mastektomi, që do të thotë heqje e gjirit me operacion, janë shumë të shpeshta dhe se heqja e plotë e gjirit mund të ishte shmangur, duke u mjaftuar vetëm me një operim të pjesshëm për heqjen e tumorit.  Në muajin shkurt, […]

Posted in Uncategorized

Shqetësime rreth niveleve të larta të kripës në ushqime

E Enjte, 22 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vite, mjekët u kanë thënë pacientëve me tension të lartë  se ata duhet të pakësojnë sasinë e kripës në dietën e tyre. Tani një komision ekspertësh nga Instituti i Mjekësisë në Uashington kërkon që qeveria të marrë masa që firmat ushqimore të kufizojnë sasinë e kripës që shoqëron  prodhimet […]

Posted in Uncategorized

Shtohen rastet e lindjeve me operacion Çezarian

E Martë, 20 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të dhënat nga Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), tregojnë një rritje alarmante të lindjeve me operacion në Shtetet e Bashkuara. Edhe një studim i kohëve të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë vë në dukje se më 1 në 4 femra në Azi i lindin fëmijët me operacion […]

Posted in Uncategorized

Shtohen rastet e lindjeve me operacion Çezarian

E Martë, 20 Prill 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të dhënat nga Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), tregojnë një rritje alarmante të lindjeve me operacion në Shtetet e Bashkuara. Edhe një studim i kohëve të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë vë në dukje se më 1 në 4 femra në Azi i lindin fëmijët me operacion […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2010
M T W T F S S
« Mar   May »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930