Showing Archived Posts

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Diabeti tek gratë shtatzëna

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 4 përqind e grave të zhvillojnë nivele të larta të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë, gjendje e njohur si diabet gestational.

Posted in Uncategorized

Diabeti tek gratë shtatzëna

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rreth 4 përqind e grave të zhvillojnë nivele të larta të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë, gjendje e njohur si diabet gestational.

Posted in Uncategorized

Roli i ADN-së në zbulimin e sëmundjeve

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Çfarë lloj sëmundjesh mund të gjenden në ADN?  Pyetje të ngjashme u bëjnë konsumatorëve disa firma që ofrojnë analiza gjenetike për të përcaktuar nëse një person ndodhet në rrezik për t’u prekur nga diabeti, sëmundje të zemrës e probleme të tjera shëndetësore.

Posted in Uncategorized

Roli i ADN-së në zbulimin e sëmundjeve

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Çfarë lloj sëmundjesh mund të gjenden në ADN?  Pyetje të ngjashme u bëjnë konsumatorëve disa firma që ofrojnë analiza gjenetike për të përcaktuar nëse një person ndodhet në rrezik për t’u prekur nga diabeti, sëmundje të zemrës e probleme të tjera shëndetësore.

Posted in Uncategorized

Diabeti dhe sëmundjet e zemrës

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundjet e zemrës përbëjnë shkaktarin kryesor të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara ku çdo vit regjistrohen mbi 400.000 goditje në zemër dhe tru.

Posted in Uncategorized

Diabeti dhe sëmundjet e zemrës

E Martë, 27 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Sëmundjet e zemrës përbëjnë shkaktarin kryesor të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara ku çdo vit regjistrohen mbi 400.000 goditje në zemër dhe tru.

Posted in Uncategorized

Acetaminopheni dhe vaksinat

E Martë, 20 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ethet janë pjesë e reagimit normal  të trupit ndaj vaksinës. Të shqetësuar nga  efektet negative të etheve të vaksinës, shumë prindër u japin fëmijëve barna parandaluese  si Acetaminophen para ose menjëherë pas vaksinimit. Por një studim i ri tregon se ndërkohë që këto barna mund të pakësojnë ethet, ato mund […]

Posted in Uncategorized

Acetaminopheni dhe vaksinat

E Martë, 20 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ethet janë pjesë e reagimit normal  të trupit ndaj vaksinës. Të shqetësuar nga  efektet negative të etheve të vaksinës, shumë prindër u japin fëmijëve barna parandaluese  si Acetaminophen para ose menjëherë pas vaksinimit. Por një studim i ri tregon se ndërkohë që këto barna mund të pakësojnë ethet, ato mund […]

Posted in Uncategorized

Gripi dhe larja e duarve

E Martë, 20 Tetor 2009
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Larja e duarve me ujë e sapun është mënyra më e lehtë, por edhe më e rëndësishme për të parandaluar përhapjen e gripit. Shpesh, gjatë rrjedhës dinamike të ditës, kjo strategji e thjeshtë harrohet. Atëherë, cila është mënyra më e mirë për t’u kujtuar njerëzve që të lajnë duart?

Posted in Uncategorized

Kanceri i gjirit dhe vitamina D

E Martë, 20 Tetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Gratë me kancer të gjirit kanë më shumë gjasa të kenë nivele të ulëta të vitaminës D, dhe kjo i vë ato në rrezik më të madh për pakësimin e masës së kockave dhe shtimin e frakturave. Një studim i ri tregon se marrja në doza të larta të vitaminës […]

Posted in Uncategorized
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • >

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2009
M T W T F S S
« Sep   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031