Rastet e miopisë, në rritje

E Martë, 12 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
Nëse e keni të vështirë të shihni objektet në distancë, kjo është shenjë e miopisë. Por mos u shqetësoni, sepse nuk jeni vetëm. Numri i miopëve në botë është në rritje. Një studim i ri tregon se numri i personave miopë është në rritje, jo vetëm në Amerikë por në gjithë globin. Kjo i ka bërë shkencëtarët të pyesin, përse? E parë nga ana praktike, kjo tregon se profesioni i optometristit është me perspektivë. Studimi tregon se gjithnjë e më shumë amirikanë kanë nevojë për lente për të përmirësuar shikimin e tyre.

Personat me miopi mund t’i dallojnë më mirë objektet kur i afrojnë afër syve, ndërsa larg ato duken të zbehta a të errëta. Një analizë nga Instituti Kombëtar i sëmundjeve të syve tregon se gjatë 3 vjetëve të fundit numri i rasteve të miopisë është rritur ndjeshëm.

Të dhënat më të fundit tregojnë se 42 përqind e amerikanëve mes moshës 12 – 54 vjeç janë miopë, në krahasim me 25 përqind në fillim të viteve 1970.

Por në këtë drejtim, amerikanët nuk janë vetëm. Sipas studimit të botuar në Arkivat e Okulistikës, prirje të ngjashme tregojnë edhe studimet nga Azia, Australia dhe Evropa. Shtrohet pyetja, përse kjo rritje e papritur e rasteve të miopisë?

Shkencëtarët kanë teori të shumta të ndryshme. Disa thonë se tek një gjen që është përgjegjës për organet e të parit mund të ketë ndodhur ndonjë ndryshim a mutacion që shkakton miopinë.

Disa të tjerë fajësojnë përhapjen e teknologjisë kompjuterike – që i bën njerëzit të qëndrojnë ndoshta me orë të zgjatura me sy të ngulitur në ekranin e kompjuterit. .

Fatmirësisht, miopia është një problem që korrigjohet lehtë me syze, lente kontakti dhe me operacion me rreze lazer.

Por nuk duhet harruar kostoja financiare. Sipas përllogaritjeve, shtimi i rasteve të miopisë ka shtuar me 3 miliardë dollarë shpenzimet e përgjithëshme mjekësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2010
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031