Skanimi në aeroporte, pa rrezik për shëndetin

E Martë, 19 Janar 2010
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Skanimi i trupit është një nga masat e sigurimit në aeroporte. Por shumë njerëz shqetësohen dhe me të drejtë pyesin; a ka gjasa që rrezatimet nga këto aparate skanimi të shkaktojnë kancer?  Ekspertë pranë në Kolegjit Amerikan të Radiologjisë thonë se kjo është e pamundur. Në një deklaratë të saj, kjo organizatë vë në dukje se të dy llojet e Skanerëve në përdorim nga sigurimi i aeroporteve, lëshojnë një nivel të ulët rrezatimi dhe në thelb nuk paraqesin asnjë rrezik kanceri.

Një skaner, i quajtur Milimetër përdor teknologji me nivel të ulët valësh radioaktive, që nuk është në gjendje të shkatojë dëm në ADN.

Lloji tjetër aparati skanimi përdor teknologji me reze shumë të dobëta X. Sasia e rrezatimit që trupi merr kur kalon në këtë aparat është e barabartë me sasinë e rrezeve që ai merr në aeroplan për dy minuta gjatë fluturimit në lartësinë prej 30 mijë metrash.

Sipas përllogaritjeve, për t’u ndodhur në një rrezik të papërfillshëm ndaj kancerit, një udhëtar duhet të kalojë në këtë aparat skanimi 2mijë e 500 herë.

Ekspertët e Kolegjit amerikan të Radiologjisë arrijnë në përfundimin se ekspozimi i trupit ndaj rrezeve gjatë skanimit në këto aparate nuk ka ndonjë efekt të rëndësishëm biologjik në organizimin e udhëtarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2010
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031