Shkencë – Pak dritë

E Premte, 03 Tetor 2014
Leave a comment

DESICilët prodhojnë më shumë dritë; një qytet i madh apo shumë fshatra rreth tij? Qyteti është i ndritshëm, por fshatrat janë të shumtë. Pyetje të ngjashme shkencëtarët po bëjnë tani në lidhje me universin.

Drita ultravjollcë vjen nga galaksi të shumta, të largta por të zbehta – dhe nga një numër quasarës, afër por më të mëdhenj. Të kuptuarit se galaktikat e vogla shkëlqejnë më shumë sesa quasarët mund të sjellë një pasqyrë se si universi është ndërtuar. Kjo gjithashtu do të ndihmojë shkencëtarët për të kalibruar matjet e energjisë së errët, agjent që mendohet të jetë përshpejtim i zgjerimit të gjithësisë.

Për këtë qëllim, shkencëtarë në Universitetin Colegj të Londrës (UCL) kanë propozuar një mënyrë të re për matjen e kësaj energjie, duke përdorur DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument). DESI është instrument i Departamentit amerikan të Energjisë, për matjen e Energjisë së Errët dhe efekteve në atmosferë; me krijimin e një harte 3-D të universit, si synim përfundimtar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031