Dietë mesdhetare e kombinuar

E Martë, 27 Janar 2009
Leave a commentmediterranean_diet1Njerëzit me sindromë metabolike janë gjithnjë e më shumë në rrezik për t’u prekur nga sëmundje në zemër për shkak të nivelit jo normal të sheqerit në gjak, kolesterinës dhe presionit të gjakut. Sipas një studimi, shtimi në dietën mesdhetare i një sasie të vogël arrash, bajamesh ose lajthish mund t’i ndihmojë ata që të përmirësojnë gjendjen e tyre.
Dieta mesdhetare – e pasur me perime, peshk dhe mish – lidhet me rastet e përmirësimit të gjendjes së pacientëve me diabet e sëmundje në zemër. Por përshtatja e kësaj diete mund të sjellë përfitime të tjera më të mëdha. Shkencëtarët në Spanjë zgjodhën 1200 vetë për të ndjekur një dietë mesdhetare me pak yndyrna, duke i shtuar vaj ulliri, dhe dietë mesmdhetare duke i shtuar cdo ditë disa ara, bajame ose lajthi.

Rezultatet treguan se personat që shtuan arra në dietën e tyre kishin 70 përqind gjasa për të rregulluar metabolizmin e tyre, në krahasim me personat që përdorën ditetë me yndyrna të pakta. Në përgjithësi, 14 përqind e atyre konsumuan çdo ditë arra përmirësuan funksionet e metabolizmit, krahasuar me 7 përqind të atyre që konsumuan vaj ulliri dhe vetëm 2 përqind të atyre që përdorën dietë me yndyrna të pakta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2009
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031