Pagjumësia lidhet me mbipeshën edhe tek fëmijët

E Hënë, 30 Maj 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Ka kohë që mungesa e gjumit është lidhur me shtimin e peshës trupore tek të rriturit. Tani, një studim i botuar në revistën mjekësore britanike (BMJ) , tregon se një lidhje e ngjashme midis pagjumësisë dhe mbipeshës vihet re edhe tek fëmijët.

Shkencëtarët në Zelandën re morrën në shqyrtim 244 fëmijë nga mosha 3 vjec deri në 7 vjeç. Ata flinin mesatarisht 11 orë në natë. Por sa më pak orë gjumi, aq më tepër shtohej rreziku për mbipeshë.

Autorët e studimit thonë se çdo orë gjumi shtesë në një natë shoqërohej me një pakësim prej 6 përqind të rrezikut për t’u bërë mbishë kur fëmijët të arrinin moshën 7 vjeç. Kjo, pavarësisht nga faktorët e jetesës që gjithashtu ndikojnë në peshën trupore.

Studimi u kryer nga shkencëtarë të Universitetit Otago në Dunedin të Zelandës së Re. Autorët e studimit mendojnë se pakësimi i kohës së gjumit duket se shton konsumin e ushqimit dhe ul nivelin e veprimtarive të fëmijëve gjatë ditës, gjë që rezutlon në mbipeshë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2011
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031