Shkencë: Syri

E Diel, 19 Tetor 2014
Leave a comment

eye and brainNe mendojmë se e shohim botën në detaje. Në fakt, sytë mund të procesojnë vetëm një pjesë të mjedisit tonë.

Një seri eksperimentesh, botuar në revistën Journal of Experimental Psychology, janë duke hetuar se si truri mashtron duke bërë të besohet se shihet gjithçka në hollësi. Në fakt sistemi nervor përdor përvojat vizuale për të parashikuar se si njeriu shikon në detaje.

Kështu, vetëm zona qendrore e retinës (fovea) mund të procesojë objekte saktësisht. Në të kundërt, të gjitha përshtypjet vizuale të cilat ndodhin jashtë retinës bëhen progresivisht të trasha. Por, zakonisht krijohet përshtypja se ne shohim pjesë të mëdha të mjedisit tonë në detaje.

Kjo qasje e re presupozon që gjatë jetës njerëzit mësojnë nëpërmjet lëvizjeve të panumërta të syrit për të lidhur përshtypjet e trasha të objekteve me përshtypjet e hollësishme vizuale.

Për shembull, nëse një person e sheh një top futboll nga këndi i syrit, truri i tij do ta krahasojë këtë foto me imazhet e objekteve në kujtesë, dhe nëse gjen një imazh që i përshtatet, do ta zëvendësojë me një imazh të saktë nga kujtesa – në këtë mënyrë personi mendon se tashmë e sheh topin në mënyrë të qartë.

Psikologët kanë përdorur ndjekjen-me-sy për të testuar qasjen; kështu, lëvizjet e syrit janë matur me saktësi me një aparat të veçantë që regjistron 1000 imazhe për sekondë. Eksperimentet tregojnë se perceptimi varet në masë të madhe nga përvojat vizuale të ruajtura në kujtesë, dhe shërbejnë për të parashikuar efektin e veprimeve të ardhshme. Me fjalë të tjera; ne nuk shohim botën aktuale, por parashikimet tona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031