Shkencë: Evolucion

E Enjte, 04 Dhjetor 2014
Leave a comment

shellMbulesa e breshkës është një strukturë komplekse që ka filluar të zhvillohet mbi 260 milionë vjet më parë dhe me kalimin e miliona viteve ka ndryshuar gradualisht në formën e saj të sotme.

Por kjo mbulesë nuk është një e vetme – ajo përbëhet nga rreth 50 eshtra. Breshkat janë të vetmet kafshë që formojnë një mbulesë përmes bashkimit të brinjëve.

Arsyeja pse qenie të tjera nuk formojnë një mbulesë nëpërmjet bashkimit të brinjëve është se brinjët e tyre janë përdorur për të ndihmuar në mbulimin e mushkërive – breshkat i mbulojnë mushëritë  me ndihmën e një mburoje muskulare.

Deri kohët e fundit, breshka më e vjetër e njohur fosile, rreth 215 milionë vjet më parë, kishte mbulesë plotësisht të zhvilluara. Por në vitin 2008, shkencëtarët zbuluan fosile të një zvarraniku që kishte hetuar rreth 220 milion vjet më parë dhe që kishte një mbulesë të zhvilluar plotësisht në anën e barkut, por vetëm pjesërisht të zhvilluar në shpinën të tij.

Fosilet e zmbuluar tani i përkasin një breshke 40 milion vjet më të vjetër, 260 milionë vjet më parë. Ajo ka 9 brinjë të zgjeruara – veçori vetëm të breshkës – dhe i mungojnë muskujt ndër brinjë.

Shkencëtarët thonë  thotë se tani kanë në plan të hetojnë aspekte të ndryshme të tjera të sistemit të frymëmarrjes tek breshkak, që i lejojnë ato për jetuar me brinjë të mbyllura deri në formimin e një mbulesë mbrojtëse e jashtme. Ata besojnë se ky mekanizëm i ventilimit të mushkërive ka evoluar së bashku me origjinën e mbulesës së breshkës. Shkencëtarët e bënë zbulimin në Afrikën e Jugut dhe i botuan arritjet e tyre në revistën Cell Press.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2014
M T W T F S S
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031