Kanceri i gjirit dhe vitamina D

E Martë, 20 Tetor 2009
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

vitaminDGratë me kancer të gjirit kanë më shumë gjasa të kenë nivele të ulëta të vitaminës D, dhe kjo i vë ato në rrezik më të madh për pakësimin e masës së kockave dhe shtimin e frakturave. Një studim i ri tregon se marrja në doza të larta të vitaminës D shtesë çdo javë e ul këtë rrezik tek pacientet me kancer në gji.
Vitamina D, e gjetur në qumësht, vezë, peshk, dhe ekspozim në diell, dihet se luan  rol thelbësor në rritjen e qelizave, në forcimin e sistemit imunitar, si dhe në forcimin e kockave.

Gratë me kancer në gji kanë edhe më shumë gjasa të kenë nivele të ulëta të vitaminës D dhe kjo mund të ndikojë në humbje të përshpejtuar të masës së kockave duke shtuar rrezikun për thyerje e fraktura.

Shkencëtarët matën nivelet e  vitaminës D tek  166 gra që trajtoheshin kundër kancerit në gji. Ata vunë re se 70% e tyre kishin nivele të ulëta të vitaminës D. Për ato me kancerin e gjirit fazë të vonë, nivelet mesatare të vitaminës D ishin edhe më të ulëta.

Në mënyrë që të rrisin vitaminën D në një nivel normal në organizëm, grave të përfshira në studim i u dhanë doza të shtesë të vitaminës D më shumë se dhjetë herë mbi vlerën e rekomanduar për individë të shëndetshëm. Kur  këto doza të larta u dhane rregullisht çdo javë,  ato arritën të përmirësojnë nivelet e vitaminës D në organizëm.

Duke pasur parasysh këto rezultate, studimi rekomandon që gratë me kancer në gji duhet të këshillohen me mjekët e tyre për të rritur në mënyrë të kujdesëshme marrjen e vitaminës D, sepse marrja tej mase e kësaj vitamine mund të shkaktojë efekte toksike në organizëm.

One response to “Kanceri i gjirit dhe vitamina D”

  1. merita duka says:

    si percaktohet vlera e v d

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2009
M T W T F S S
« Sep   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031