Ndëshkimi trupor dhe sëmundjet mendore

Wednesday, 04 July 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Si i disiplinojnë prindërit fëmijët e tyre? – ngre pyetjen një studim. Dhe përgjigja që autorët japin është se një numër i madh prindërish përdorin forma të ndëshikimit fizik që krijojnë probleme më shumë se sa zgjidhin. Një studim në revistën”Pediatrics” thotë se prindërit rrezikojnë shumë edhe nëse ndëshkimi displinor ndaj fëmijëve mund t’u duket jo i ashpër.

Autorët u përqendruan në rastet e ndëshkimit fizik të fëmijëve duke përfshirë:

– tërheqjen

– shtrëngimin

– shtyrjen

– shuplakën

Studimi arriti në përfundimin se këto veprime janë të lidhura me çrregullime mendore, edhe në mungesë të trajtimit të ashpër që është keqtrajtim.

Sipas autorëve, ndëshkimi i vrazhdë fizik shoqërohet tek fëmijët me shtimin rasteve të:

– Çrregullim të gjendjes emocionale (humorit)

– Çrregullime ankthi

– Shpërdorim të alkoolit dhe drogës (dhe)

– Disa çrregullime të personalitetit

Studimi nxjerr përfundimin se deri 7 për qind e çrregullimeve mendore i atribuohen ndëshkimit fizik.

Autorët u bëjnë thirrje mjekëve pediatër që t’i ndajnë këto gjetje me prindërit dhe kujdestaret e fëmijëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031