Ç’është paaftësia për të mësuar?

E Diel, 24 Mars 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

learningNë Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, termi paaftësi për të mësuar përdoret për t’iu referuar kushteve psikologjike dhe neurologjike që ndikojnë aftësitë komunikuese dhe mundësitë e një personi për të mësuar në mënyrë efektive.

Termi përfshin kushte të tilla si Dysgraphia (çrregullim shkrimi), Dyslexia (çrregullim leximi), Dyscalculia (çrregullim matematike) dhe Aphasia (çrregullim komunikimi).

Në Britani, termi paaftësi për mësuar përdoret në përgjithësi për t’iu referuar aftësisë së kufizuar zhvillimore.

Dikush me aftësi të kufizuara për të mësuar nuk do të thotë se ka inteligjencë të ulët, as ndonjë paaftësi të lindur për të mësuar, por thjesht do të thotë se individi ka një dëmtim të aftësisë për shkak të një çrregullimi të përpunimit dëgjimor ose pamor, që bëhet pengesë për të mësuar me metodat e mësimdhënies tradicionale.

Aftësitë e kufizuara për të mësuar identifikohen zakonisht nga psikologët e shkollave përmes provimeve të inteligjencës dhe proceseve të mësimit.

One response to “Ç’është paaftësia për të mësuar?”

  1. […] (MIT), thonë se janë në gjendje të zbulojnë të aftësisitë e kufizuara për mësim, si dysleksia, më herët se kurrë më […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031