Ushqimi dhe mbipesha

E Premte, 12 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

glycemic dietNdërkohë që mbipesha mes fëmijëve vazhdon të jetë problem – çuditërisht një studim thotë se fëmijët që hanë më shpesh priren të kenë peshë më normale dhe të jenë më aktivë sesa fëmijët që hanë më pak.

Studimi në revistën “Pediatrics” thotë se mbipesha trupore nuk ulet duke shmangur vaktin e ngrënies.

Shkencëtarët shqyrtuan rreth 19 mijë persona nga e gjithë bota mes moshës 2 deri 19 vjeç dhe zbuluan se ata që hanin më shpesh prireshin për të patur peshë normale.

Autorët thonë se ngrënia disa vakte të vogla gjatë ditës mund të ndihmojë rregullimin e oreksit dhe të nxisë aktivitetin fizik.

Ata sugjerojnë se fëmijët mund të ndihmohen për të luftuar mbipeshën nëse mensat e shkollave përgatisn racione më të vogla ushqimi, dhe vakte më të shpeshta të ngrënies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2013
M T W T F S S
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930